Czym jest Fundusz Mieszkań na Wynajem? Kto może skorzystać z programu?

FUNDUSZ MIESZKAŃ NA WYNAJEM

Skorzystanie z programu to alternatywa dla osób, które chcą skorzystać z wynajmu długoterminowego, ale rynkowe ceny najmu są dla nich zbyt wysokie. To także rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą wiązać się kredytem hipotecznym na lata i posiadać własnego lokum. Bank Gospodarstwa Krajowego chce za pomocą tego projektu pobudzić rynek najmu w Polsce.

Fundusz Mieszkań na Wynajem – główne założenia programu

Do tej pory w Polsce było realizowanych kilka programów, których głównym założeniem była pomoc z pozyskaniu lokalu dla rodzin czy młodych osób. Jednak wszystkie sprowadzały się do pomocy w pozyskaniu kredytu, a co za tym idzie w podpisaniu umowy z bankiem. Mowa tutaj o programach takich jak Rodzina na Swoim czy Mieszkanie bez wkładu własnego. Fundusz Mieszkań na Wynajem ma zupełnie inne założenie. Cały program opiera się na najmie lokalu, a nie na posiadaniu go na własność. Warto podkreślić, że oferowane lokale nie mają nic wspólnego z lokalami komunalnymi, gdyż ich głównym założeniem nie jest pomoc w trudnej sytuacji, a raczej poprawa mobilności Polaków czy próba zmiany rynku i przybliżenie do standardów zagranicznych. Co ciekawe oferta skierowana jest zarówno do osób prywatnych jak i przedsiębiorstw.

Warto podkreślić, że nie jest to program rządowy, a całkowicie komercyjny. Oznacza to, że jego celem jest czerpanie zysków z inwestycji. Pomyłki najczęściej wynikają stąd, że jest on realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który należy do Skarbu Państwa.

Nowoczesne mieszkania w deweloperskim stanie

Dla wielu największym atutem tego programu jest standard oferowanych mieszkań. Są to nowe inwestycje, które powstają w ramach tego programu. Odznaczają się wysokim standardem i wyposażeniem pod klucz. Oznacza to, że mieszkanie takie posiada wszystko, co potrzebne jest do zamieszkania. W tym także nowoczesny sprzęt AGD. Często dostępne jest także miejsca postojowe czy przestronny garaż.

BGK kupuje całe budynki w ramach jednej lokalizacji, a następnie urządza je pod klucz. Najczęściej jest to kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt mieszkań w danym bloku. Dzięki temu osoby zainteresowane skorzystaniem z programu mają do wyboru różnorodny rozkład oraz metraż mieszkań.

Do zalet należy zaliczyć także lokalizację mieszkań, która nie jest przypadkowa. Wszystkie inwestycje są dobrze skomunikowane z centrum miasta, a jednocześnie ulokowane w pobliżu terenów rekreacyjnych, na nowoczesnych i spokojnych osiedlach.

Dodatkowym atutem jest dostępna całodobowo infolinia, na której można zgłosić ewentualne usterki. W przypadku ich wystąpienia lokatorzy mają gwarancję dostępu do usług fachowca.

Fundusz Mieszkań na Wynajem od BGK – jakie są zasady wynajmu mieszkań?

Osoby, które chcą wynająć mieszkanie w ramach programu, powinny zapoznać się z jego zasadami i warunkami. Jednym z podstawowych założeń jest to, że umowy regulowane są na zasadach najmu instytucjonalnego, który regulowany jest ustawą z dnia 21 czerwca 2001 roku.

Umowa najmu musi zostać podpisana na minimum 6 miesięcy. Warto podkreślić, że okres najmu ma wpływ na wysokość czynszu. Oferowane przez Fundusz mieszkania z założenia mają być wynajmowane długoterminowo, więc wraz z wydłużeniem trwania umowy, stawki miesięczne maleją.

W jakich miastach można wynająć mieszkanie z Funduszu?

Program ten ruszył pilotażowo już w 2015 roku. Wtedy mieszkańcy Poznania mieli okazję przetestować nową formę najmu w lokalach znajdujących się przy ulicy Saperskiej. Obecnie oferta jest dużo szersza i obejmuje aktualnie 7 miejscowości.

Lokale dostępne w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem

  1. Warszawa
  2. Poznań
  3. Gdańsk
  4. Łódź
  5. Katowice
  6. Kraków
  7. Wrocław

Najnowsza inwestycja znajduje się w Łodzi, gdzie w ramach programu można wynająć nieruchomość znajdującą się w nowoczesnym kompleksie znajdującym się przy ulicy Wspólnej.

MAPA MIESZKAŃ NA WYNAJEM
Mapa listy inwestycji w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem pochodząca ze strony https://funduszmieszkan.pl/

Jak wynająć mieszkanie z Funduszu Mieszkań na Wynajem?

Jak zostało już wcześniej wspomniane najem odbywa się na zasadach najmu instytucjonalnego. W związku z tym, każda umowa:

  • zawierana jest na czas określony w formie pisemnej
  • posiada dołączone oświadczenie najemcy, poświadczone notarialnie, o tym, że w przypadku zaprzestania opłat, dobrowolnie opuści lokal w ustalonym terminie, bez żądania lokalu socjalnego.

Dodatkowo, każda zainteresowana skorzystaniem z programu osoba musi udokumentować swoje dochody. Do tego celu konieczne będzie przedstawienie:

  • deklaracji PIT za poprzedni rok podatkowy lub udokumentowanych zarobków z ostatnich trzech miesięcy
  • oświadczenia o wysokości lub braku innych zobowiązań finansowych
  • zgodę na weryfikację przedstawionych danych w BIG

Oferta skierowana jest także do studentów oraz osób uczących się, którzy mogą wykazać wpływy na konto. Może być to także otrzymywane regularnie przez ostatnie trzy miesiące stypendium naukowe, ale nie koniecznie. W warunkach nie ma mowy o konkretnych źródłach wpływów, mogą więc być to także regularne wpływy od rodziców czy inne źródła dochodu.

Z oferty mogą skorzystać także różnego rodzaju podmioty gospodarcze. W przypadku chęci skorzystania z programu należy do wniosku dołączyć dokumenty takie jak zaświadczenie z KRS czy REGON oraz NIP. Konieczne jest także dołączenie bilansu zysków i strat oraz deklaracji podatku dochodowego. W przypadku osób prawnych historia musi sięgać co najmniej 6 miesięcy.

wynajem mieszkania z funduszu mieszkań na wynajem krok po kroku

Sama procedura wynajmu mieszkania czy lokalu wydaje się być prosta. Wystarczy wejść na stronę https://funduszmieszkan.pl/, gdzie dostępna jest lista wszystkich aktualnych mieszkań. Każda nieruchomość jest szczegółowo opisana. Po kliknięciu na interesujący nas lokal dostajemy informację o jego szczegółowym wyposażeniu, metrażu wraz z rysunkami technicznymi pozwalającymi ocenić rozkład, a nawet odległościami od najbliższych punktów takich jak np. szkoła czy centrum handlowe.

W tej samej zakładce znajduje się okienko umożliwiające kontakt z agentem. Wystarczy wpisać tam swoje dane z prośbą o kontakt. Podczas rozmowy otrzymamy szczegółowe informacje dotyczące warunków najmu, a w przypadku akceptacji możliwość obejrzenia lokalu na żywo. Istnieje również możliwość dosłania dodatkowych zdjęć. Ostatni krok to podpisanie umowy u notariusza i odbiór kluczy.

W przypadku chęci przedłużenia umowy dotychczasowi lokatorzy mają pierwszeństwo przed pozostałymi chętnymi.

Zalety i wady programu

Głównym założeniem Funduszu miała być konkurencyjność cenowa. Jednak ten aspekt niestety nie funkcjonuje jak w założeniach. Ceny mieszkań są podobne do tych rynkowych, z pewnością nie dużo niższe. W niektórych lokalizacjach, nawet wyższe. Szczególnie jeżeli pod uwagę brany jest najkrótszy z możliwych okresów czyli pół roku. Cena najmu nieco spada dopiero w przypadku podpisania umowy na dłuższy okres typu 2 lata.

Jako zaletę warto przede wszystkim wymienić standard tych mieszkań. Przeważnie mieszkania są zupełnie nowe, w pełni wyposażone i wykończone w wysokim standardzie. Nawet te, które wracają do listy wolnych lokali, przed ponownym oddaniem są gruntownie odświeżane. Dostępne są od zaraz, co oznacza, że od razu po podpisaniu umowy możesz się wprowadzać. Określony czas najmu daje poczucie stabilności, co dla wielu osób jest bardzo istotne. W takim przypadku nie ma obawy o to, że właściciel mieszkania zmieni swoje plany i postanowi wypowiedzieć umowę praktycznie z dnia na dzień. Jeżeli chodzi o wysokości ewentualnych podwyżek, to także są szczegółowo opisane w umowie.

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.