Faktoring co to oznacza? Poznaj rodzaje faktoringu i jego funkcje.

czym jest faktoring

Czym jest faktoring?

Główne zadanie faktoringu to pomoc w zachowaniu płynności finansowej. Korzystają z niego zazwyczaj przedsiębiorcy. Jak nazwa może wskazywać, faktoring jest bezpośrednio związany z fakturami. Najczęścią są one wystawiane z odroczonym terminem zapłaty (czasami to aż 120 dni) i w związku z tym właściciel firmy nie uzyskuje od razu pieniędzy za wykonaną usługę od klienta czy kontrahenta. Faktoring ma za zadanie pomóc uniknąć zamrażaniu pieniędzy i zastojów płatniczych. Niektóre faktury mogą być na wystawiane na na tyle wysokie kwoty, że czasami taki zatór finansowy, może prowadzić do poważnych problemów. Dlatego często stosuje się faktoring. Zapobiega on takim sytuacjom i eliminuje ryzyko utraty płynności finansowej. Umowa faktoringowa jest umową nienazwaną, a jej przepisy reguluje kodeks cywilny.

Jak działa faktoring?

Zastanawiasz się pewnie, jak to jest możliwe, że jednym sposobem można załatwić tak duży problem jakim jest kredyt kupiecki? Wszystko rozwiązuje firma faktoringowa. Na rynku jest ich wiele. Ich głównym zadaniem (a w zasadzie zadaniem faktora) jest wykupienie faktur od klienta (faktoranta), który wykonał usługę dla danej firmy. To on płaci przedsiębiorstwu i robi to od razu, sprawiając, że finanse cały czas płyną i nie ma żadnego zastoju. Gdy przedsiębiorca dostanie już pieniądze od kontahenta, wtedy spłaca firmę faktoringową.

Jakie są rodzaje faktoringu?

Jest wiele rodzajów faktoringu, które można skategoryzować ze względu na zakres usługi, instytucje udostępniającą faktoring, chakater zobowiązania, moment otrzymania pieniędzy za fakturę, zakres ryzyka czy jawność. Wynika to z tego, że są różne sytuacje i wierzetylności, a do każdej z nich trzeba było dostosować konkretny sposób działania.

Podział ze względu na charakter zobowiązania

  • Faktoring zakupowy i sprzedażowy – najpowszechniejszy i najczęściej spotykany rodzaj faktoringu. Faktor finansuje faktury klienta i płaci przedsiębiorstwu ok. 80-90% ich wartości, co można nazwać zaliczką. Po tym, gdy dłużnik wypłaci wierzytelność, kontrahent oddaje pieniądze firmie faktoringowej.
  • Faktoring odwrotny (dłużny) – występuje wtedy, gdy to sam przedsiębiorca zaciąga dług w firmie faktoringowej. Zdarza się, że to nie dana firma wykonuje usługi, od której oczekuje zapłaty, a odwrotnie. Ktoś z zewnątrz dostarcza towary właśnie tej firmie. Żeby pozwolić sobie na wykup większej ilości produktów i nie wpadać w kłopoty finansowe, może skorzystać z usług firmy faktoringowej. Opłaca ona daną fakturę, którą faktorant musi spłacić w określonym terminie płatności wraz z odestkami.

Zakres usługi

  • Faktoring pojedynczy – z tym faktoringiem mamy do czynienia, gdy przedsiębiorca nie korzysta stale i regularnie z usług firmy faktoringowej, ale tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Zwraca się do faktora tylko wtedy, gdy potrzebuje wykupiania danej faktury.
  • Faktoring globalny – jest odwrotnością faktoringu pojedynczego. Kontahent korzysta z usług faktoringowy przez cały czas i przekazuje faktorowi wszystkie faktury do sfinalizowania. Ta forma faktoringu jest polecana dla tych firm, które wystawiają dużo faktur z odroczonym terminem płatności i często zdarza się, że klienci mają problem ze spłaceniem wierzytelności.

Terytorium działania

  • Faktoring krajowy – skorzystać z faktoringu krajowego mogą tylko Ci przedsiębiorcy, którzy współpracują z firmami działającymi w tym samym kraju.
  • Faktoring międzynarodowy – przeznaczony dla tych firm, które działają globalnie i kierują swoje towary i usługi za granicę. Taki rodzaj usług faktoringowych dzielony jest jeszcze na faktoring eksportowy (wtedy, gdy firma sprzedaje swoje produkty międzynarodowo) i faktoring importowy (produkty skupowane są z rynków zagranicznych).

Zakres ryzyka

  • Faktoring pełny (faktoring bez regresu, właściwy) – bardzo wygodna forma faktoringu, w której to całą odpowiedzialność za wierzytelność ponosi faktor. Bierze on na siebie całe ryzyko niewypłacalności. Przedsiębiorca otrzymuje od niego zaliczkę, ale jeśli kontahent nie wypłaci mu pieniędzy, to przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów. W dodatk, nie zwraca faktorowi wpłaconej zaliczki. Koszt faktoringu tego typu jest dość wysoki, bo najczęściej obejmuje się go dodatkowym ubezpieczeniem. Ale w razie kłopotów to faktor ubiega się o oddanie należności, to mu ubezpieczyciel wypłaca pieniądze i to on może zlecić windykację.
  • Faktoring niepełny (faktoring z regresem, niewłaściwy) – faktor finansuje fakturę i płaci za nią przedsiębiorcy, jednak w razie niewypłacalności nie ponosi żadnego ryzyka. Odpowiedzialnością obciążony jest przedsiębiorca i to on musi ubiegać się o daną należność. Jednak często firmy zamujące się faktoringiem pomagają w tym procesie.
  • Faktoring mieszany – firma od faktoringu ponosi odpowiedzialność za należność, ale tylko do pewnej kwoty. Gdy zostanie ona przekroczona, to przedsiębiorca odpowiada za nią odpowiada.

Zawiadomienie dłużnika o umowie faktoringu

  • Faktoring jawny (faktoring otwarty) – firma korzystająca z usług faktoringowych ma za zadanie od razu poinformować drugą stronę o cesji wierzytelności, a także, że należność zostanie sfinansowana przez faktora. Dłużnik musi wiedzieć o tym, że przedsiębiorca musi później uregulować wartość faktury, gdy już pieniądze do niego spłyną. Tę formę spotyka się najczęściej, ponieważ jest najtańsza. Niemniej pomaga w tym, by klient spłacił wierzytelność, ponieważ gdy wie, że zewnętrza firma czuwa nad przepływem finansów i w razie kłopotów pomoże kontahentowi uzyskać należność, jest bardziej zdyscyplinowany.
  • Faktoring niejawny (faktoring cichy) – odwrotność faktoringu jawnego, czyli kontahent nie ma obowiązku informować klienta, że korzysta z usług faktoringowych. Najczęściej stosuje się go wtedy, gdy kontahent w umowie zawarł zakaz o przeprowadzeniu cesji wierzytelności.

Otrzymanie zapłaty za fakturę

  • Faktoring dyskontowy – firma zajmująca się faktoringiem opłaca fakturę w momencie jej podpisania.
  • Faktoring zaliczkowy na konto przedsiębiorcy wpływa tylko część opłaty za fakturę, tj. zaliczka w wysokości 80-90%. Reszta wypłacana jest wtedy, gdy odbiorca faktury za nią zapłaci.
  • Faktoring wymagalnościowy to dość wyjątkowy rodzaj faktoringu. Nie tyle co pozwala zachować płynność finansową, co przenosi obsługę faktur na firmę od faktoringu. Faktor nie wypłaca od razu należności przedsiębiorcy, a robi to dopiero wtedy, gdy kontahent zapłaci za wykonaną usługę lub dostarczony towar.

Instytucje udostępniające usługę faktoringu

Ostatni podział, którego nie trzeba za bardzo wyjaśniać, rozróżnia dostawcę usług faktoringowych.

  • Faktoring bankowy
  • Faktoring pozabankowy

Oba różnią się koztami, pobieranymi prowizjami oraz limitem.

Ile kosztuje faktoring? Porównanie ofert

NazwaCenaLimit faktoringowySkorzystaj z oferty
SMEO – Faktoring on-line1,99% za każde 30 dni finansowania faktur1 000 000 złOtwórz konto
eFaktoring NFGOd 2,99 zł za sfinansowane 100 zł25 000 złOtwórz konto

Zalety i wady faktoringu

Faktoring pozwala uzyskać natychmiastowe finansowanie, bez potrzeby zamrażania środków. Poprawia płynność finansową firmy. Przychody są stabline i nie ma żadnego zastoju, który mógłby w skrajnych przypadkach nawet i powodować kłopoty finansowe. Firma, dzięki faktoringowi jest w stanie na bieżąco skupować potrzebne towary i opłacać pracowników. Może również taką usługę faktoringu odliczyć od podatku dochodowego i VAT. I choć potocznie faktoring można nazwać kredytowaniem (ponieważ zewnętrzna firma „pożyczka” pieniądze przedsiębiorcy, aż klient go nie spłaci), to jednak nie obniża ona zdolności kredytowej ani w ogóle na nią nie wpływa.

Oprócz wielu zalet, taka usługa posiada także wady. Dość dużym utrudnieniem jest to, że występuje dodatkowy podmiot, który będzie odpowiadał za twoje finanse. Nie wszystkim klientom również może spodobać się to, że pieniądze zabezpieczane są w ten sposób i mogą wyniknąć nieporozumienia, nawet na tle zaufania. W dodatku, jeśli jesteś małym przedsiębiorcą, występuje ryzyko, że żadna firma zajmująca się faktoringiem, nei będzie chciała podjać z tobą współpracy.

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.