Finax – czym są robodoradcy i inwestowanie pasywne?

finax

Czym jest Finax? Nowa technologia w inwestowaniu

Finax to słowacki dom maklerski do inteligentnego globalnego inwestowania. Licencjonowany jest przez Narodowy Bank Słowacji, a w naszym kraju ich działalność nadzoruje polska Komisja Nadzoru Finansowego. Majątek inwestujących chroniony jest do 50 tysięcy euro. Platforma założona została przez Juraja Hrbatý i Radoslava Kasika. Obaj panowie, od lat związani są z rynkiem finansowym.

Strona powstała po to, by pomóc osobom nieznającym się na inwestowaniu, wejść w ten świat. To, co wyróżnia tę platformę spośród innych, to możliwość pasywnego inwestowania. Założyciele, przez swoje doświadczenie, wysnuli wniosek, że inwestowanie aktywne jest nieopłacalne i nieefektywne. Dlatego postawili na pasywne podejście, które jest dużo prostsze dla klienta, a przy okazji wyklucza czynnik ludzkich emocji, które często wpływały na wyniki inwestycyjne.

Choć dom maklerski wystartował w 2019 roku, już pod koniec tego roku mieli około 3800 klientów i zarządzali kapitałem oscylującym wokół 20 mln euro.

finax-klienci-aktywa

Inwestowanie pasywne a inwestowanie aktywne.

Najczęściej stykamy się z inwestowaniem aktywnym. Polega ono na kupowaniu i sprzedawaniu instrumentów finansowych, ale według własnego uznania, woli i wiedzy. Sprawdzasz ranking kont maklerskich, zakładasz rachunek na platformie inwestycyjnej, wpłacasz na niego pieniądze, a następnie zabierasz się do inwestowania. Przeglądasz instrumenty finansowe i zastanawiasz się, w które warto zainwestować. Po dokonaniu wyboru, dokonujesz kupna. Gdy jednak obserwujesz, że warto dokonać sprzedaży – robisz to. Wymaga to wiedzy i stałej obserwacji rynku. Jednak, gdy jesteś początkującym, albo ufasz bardziej technologii, niż sobie, być może bardziej podpasuje Ci inwestowanie pasywne.

Inwestowanie pasywne polega na zaufaniu algorytmom i nowoczesnej technologii. Zamiast wybierania poszczególnych instrumentów finansowych i spółek, kupowane są akcje wszystkich firm na rynku poprzez fundusze ETF. Odzwierciedlają one wycenę indeksów giełdowych. Zamiast je od razu sprzedawać, algorytm trzyma je w portfelu.

Jaka jest więc główna różnica między tymi sposobami inwestowania? W przypadku aktywnego, to ty, jako inwestor, podejmujesz decyzje, a przypadku nagłego spadku, możesz szybko zareagować. Pasywne jest za to dużo wygodniejsze i nie wymaga posiadania wiedzy branżowej. Przelewasz pieniądze, ustawiasz algorytm i cieszysz się zarobkiem.

porównanie inwestowania pasywnego i aktywnego
Źródło: finax

Na stronie finax, można również znaleźć rozkład wieku ich klientów, a także strategię inwestowania. Z poniżej przedstawionych wykresów, można wyczytać, że największy procent inwestorów stanowią osoby w wieku od 35 do 45 lub. Chętniej również są kupowane akcje niż obligacje.

finax-wiek-portfele

Czym są robodoradcy?

Handel, jakim zajmuje się Finax nazywany jest handlem algorytmicznym. To komputer i sztuczna inteligencja zajmuje się inwestycjami. Ty, jako inwestor, jedynie ustawiasz ten algorytm. Samo słowo robodoradcy (pisane też czasami jako robo-doradcy od angielskiego robo-advisor) nie ma jednej definicji. Może być rozumiane zarówno jako:

  • sterowanie aktywami klienta, za jego wczesną zgodą i według określonego algorytmu,
  • doradztwo inwestycyjne, czyli same dawanie rad i rekomendacji, dzięki obserwowaniu ruchów na koncie inwestora – jednak ostateczna decyzja, co zrobić na giełdzie, należy do klienta.

Opłaty w Finax

Główne opłaty, jakie pobiera Finax to:

  • 1,2% rocznie od wszystkich zainwestowanych środków za zarządzanie portfelem,
  • 1,2% za zaksięgowanie wpłaty, jeśli wpłata jest niższa niż 1000 euro. W przypadku, gdy jest wyższa lub równa, nie zapłacisz nic.

Darmowe natomiast są kupno i sprzedaż ETF-ów, założenie, a także zamknięcie konta. Jeśli chciałbyś wypłacić wszystkie swoje środki, albo tylko ich część – serwis również nie pobierze żadnej prowizji. Jedyne koszta więc jakie poniesiesz to opłata za zarządzanie (i zaksięgowanie, ale tylko jeśli nie przekroczysz progu wpłaty).

Jak jednak prezentują się wyniki? Czy opłaca się rozpocząć swoją przygotę z Finax? Przyjrzymy sie danym z 2021 roku.

wyniki wzorowych portfeli w Finax
Źródło: Finax
stopy zwrotu modelowych portfeli FInax Inteligentne Inwestowanie
Źródło: Finax

Jak widać na przedstawionej powyżej analizie, wyniki są nie tylko zadowalające, a wręcz robiące wrażenie. Długoterminowe stopy zwrotu sięgają aż prawie 8%.

Jak zacząć inwestowanie z robodoradcą Finax?

Rozpoczęcie swojej przygody z tą nowoczesną usługą, jest proste i wymaga od Ciebie przejścia tylko kilku kroków.

  1. Wejdź na Finax.eu/pl.
  2. Wybierz na suwaku ile chciałbyś inwestować miesięcznie i kliknij „kontynuuj”.
  3. W następnym kroku wybierzesz swój cel inwestycyjny. Masz do wyboru pięć opcji: budowanie majątku, lepsza emerytura, oszczędzanie dla dzieci, skarbonka – ochrona oszczędności, albo rezerwa finansowa.
  4. Serwis przedstawi Ci warunki użytkowania, a także opłaty jakie poniesiesz za zarządzanie portfelem inwestycyjnym i wpłaty. Po kliknięciu „Zobacz proponowany plan inwestowania” wyświetli Ci się wstępny Twój plan. Będzie różny w zależności od tego jaką wybrałeś deklarowaną kwotę comiesięcznej wpłaty i cel inwestycji. Poniższy plan obrazuje 400 zł jako kwotę regularnej inwestycji na cel „Inteligentna Skarbonka”. Po prawej stronie możesz zmieniać parametry, dostosowując je do siebie i obserwując oczekiwane wyniki.
  5. Gdy będziesz już zadowolony z planu i zaakceptujesz go, przejdziesz do wypełnienia kwestionariusza inwestycyjnego. Będziesz musiał wskazać przez ile lat masz zamiar inwestować i w jakiej walucie chcesz zdeponować środki. Ponownie będziesz musiał zadeklarować jaką kwotę chcesz zainwestować jednorazowo, a także jaką będziesz wpłacał co miesiąc. Na końcu zostaniesz zapytany o swój dochód, stosunek do ryzyka, a także wiedzę i doświadczenie dotyczące instrumentów finansowych. Dopiero tak dokładnie wypełniona ankieta, pozwoli robotom na odpowiednie pokierowanie Twoimi inwestycjami.
  6. Zostanie Ci ponownie wyświetlony plan, uzupełniony o informacje, które podałeś. Jeśli go zaakceptujesz, przejdziesz do rejestracji.
  7. Wybierz swój login oraz hasło i zaakceptuj regulamin.
  8. Podaj swoje dane i zweryfikuj tożsamość: zrobisz to albo przez wideoweryfikacje albo poprzez zrobienie zdjęcia dowodu z dwóch stron.
  9. Zweryfikuj swój adres e-mail, lub numer komórkowy.
  10. Podpisz elektronicznie umowę.
  11. Wpłać środki na konto Finax.

Otwórz konto

Na pobranie środków ze swojego depozytu i zainwestowanie ich, będziesz musiał poczekać do wtorku. Dopiero w ten dzień tygodnia, broker kupuje ETF-y na giełdzie we Frankfurcie. Po tym możesz śledzić postępy i obserwować wzrost portfela. W każdej chwili masz możliwość wypłaty środków, nie ponosząc za to kosztów.

Jakie są opinie o Finax?

Finax na pewno nie będzie odpowiednią platformą dla osób, które znają się na inswestowaniu i chcą trzymać rękę na pulsie, podejmując własne decyzje. To raczej alternatywa dla ludzi dopiero pragnących rozpocząć z przygodę z inwestowaniem. Muszą się jednak nastawić na to, że osiągnięty zysk będzie rozciagnięty w czasie, ponieważ Finax działa lepiej długoterminowo. Dowodzi tego na przykład rebalancing, czyli równoważenie wag portfela aktywów, które serwis przeprowadza co jakiś czas.

Na pewno dużym plusem jest wkroczenie jest usługi do Polski w momencie, gdy nasza waluta jest tak niepewna, a inflacja cały czas rośnie. To dobra opcja, by zabezpieczyć swoje finanse.

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.