Jak rozliczyć PIT przez internet? PIT online 2021/2022

jak rozliczyc pit przez internet

Czym jest PIT?

PIT jest skrótem od angielskiego Personal Income Tax, co po polsku nazywamy po prostu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jest to dokument przygotowywany okresowo i stanowi podstawę do rozliczenia podatku w określonej kwocie. Są tam podane wszystkie niezbędne informacje i dane: kwoty przychodów, ulg, odliczeń itd. To wszystko potrzebne jest organom podatkowym, by móc nas prawidłowo rozliczyć. W prostym ujęciu, jeśli uzyskujesz przychody z tytułu pracy lub działalności, musisz raz w roku wypełnić taki dokument i dostarczyć do Urzędu Skarbowego. Najpopularniejszą odmianą jest PIT-37, rozliczany w typowych przypadkach.

Jako że prawo cały czas się zmienia, deklaracje PIT także ulegają zmianie i w każdym roku mogą wyglądać inaczej. Nie musisz jednak być na bieżąco ze wszystkimi ustawami. Jeśli będziesz rozliczał się przez internet, wszystko zostanie na bieżąco zaktualizowane. Jednak jeśli chcesz zrobić to w tradycyjny sposób w Urzędzie Skarbowym, zwróć uwagę na to, czy twoja wypełniania deklaracja jest tą najnowszą.

Składana deklaracja jest podstawą do tego, by ubiegać się o nadwyżkę wpłaconych zaliczek. Istnieje także możliwość, że będziesz musiał coś dopłacić.

Krótki skrót podstawowych PIT-ów

PIT-37 – umowa o pracę, cywilnoprawna, o dzieło, zlecenie itd. (wszystkie umowy, które rozliczane są przez płatnika).
PIT-38 – zarobki z kryptowalut, udziały w spółkach.
PIT-36 – przychody, które nie są rozliczanie się przez płatnika (pracodawcę), czyli osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, doliczające straty z wcześniejszych lat, ci którzy wliczają dochody nieletnich do własnych przychodów, odliczające podatek ze środków trwałych.
PIT-28 – własna działalność gospodarcza, wspólnicy spółek cywilnych lub jawnych oraz osoby rozliczające przychód z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy itd.

Czy warto rozliczyć PIT online? Sposoby składania deklaracji

Tradycyjnie PIT rozliczało się w dość skompikowany sposób. Trzeba było najpierw zdobyć deklarację – poszukać w internecie i wydrukować, albo znaleźć specjalny program dołączany w dodatku do gazety. Następnie musiałeś wypełnić druk i zanieść go do Urzędu Skarbowego. Samo rozliczanie i wypełnianie wniosku nie było łatwe i do dziś PIT kojarzy się niektórym z przykrym obowiązkiem.

Jednak wraz z rozwojem technologii, czynność ta została zautomatyzowana. Nie wymaga od nas skomplikowanych obliczeń i mozolnego wypełniania, a później stania godzinami w kolejce w Urzędzie. Teraz PIT właściwie rozlicza się sam. Nie musimy niczego wypełniać, liczyć, drukować i zanosić. Wystaczy skorzystać z dostępnych rządowych rozwiązań online. Najpopularniejszym i najpowszechniejszym systemem, w którym możesz rozliczyć się z PIT-u jest rządowy program Twój e-PIT.

Twój e-PIT

  • rozliczysz tu podstawowe PIT-y, takie jak PIT-37 lub PIT-38 , PIT-36, PIT-28,
  • nie musisz nic wypełniać, wszystkie dane są już podstawione, wystarczy się zalogować, sprawdzić ich poprawność i zaakceptować przygotowany wniosek.

Od 2021 roku Twój e-PIT dostępny jest w e-Urzędzie Skarbowym. Wcześniej można było znaleźć tę usługę w innym miejscu. Przeniesienie jej do serwisu rządowego ułatwiło wiele spraw, chociażby logowanie. Obecnie możemy zrobić to na przykład za pomocą profilu zaufanego. Taka deklaracja z automatu jest wypełniona kwotami przychodów, kosztów i zaliczek na podatek, czyli wszystkimi informacjami, które Urząd uzyskał od płatnika (czyli na przykład Twojego pracodawcy). System pozwala również na skorzystanie z ulg podatkowych, a także umożliwa przekazanie 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Ważne jest jednak to, że za pomocą tej usługi nie rozliczysz PITU-36, jeśli chcesz go złożyć w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Będziesz musiał wtedy skorzystać z innej opcji, na przykład z e-Deklaracji dostępnych na specjalnej stronie.

e-Deklaracje

  • nie wszystkie PIT-y rozliczysz za pomocą systemu Twój e-PIT (tylko te podstawowe), pozostałe znajdziesz w e-Deklaracjach,
  • można je pobrać ze strony rządowej i wysłać formularz online za pomocą trzech sposobów.

e-Deklaracje zostały przygotowane przez Ministerstwo Finansów i są internetową formą zwykłych deklaracji. Z tą różnicą, że wypełnia się je i składa przez internet (choć w przypadku programu Twój e-PIT nie trzeba nawet ich wypełniać, wystarczy zaakceptować poprawność wprowadzonych informacji). Jest to całkowicie bezpieczna forma, ponieważ musimy wcześniej zweryfikować tożsamość. Czy to przez e-podpis, czy przez podanie swoich danych (NIP lub PESEL, imię, nazwisko, datę urodzenia, kwotę przychodu sprzed 2 lat). Istnieje jeszcze specjalny program, e-Deklaracje Desktop, który można było pobrać na komputer, jednak zostanie on wyłączony wraz z końcem 2021 roku. Do tego czasu, jeśli posiadasz wciąż tam swoje wcześniejsze deklaracje i nie chciałbyś, aby zostały usunięte, masz jeszcze możliwość pobrania ich na swój dysk w postaci PDF.

Ogromnym plusem tego sposobu jest czas oczekiwania na zwrot podatku. Gdybyśmy złożyli zwykłą deklarację w formie drukowanej na taki zwrot musielibyśmy czekać do 3 miesięcy. W przypadku e-Deklaracji ten czas skraca się do 45 dni.

Jak przygotować się do złożenia PIT przez internet?

Przede wszystkim będzie potrzebne Ci będzie urządzenie wraz z dostępem do internetu. Nie musi to być nawet komputer czy laptop. Wystarczy właściwie tablet albo telefon komórkowy. Reszta już zależy od sposobu, w jaki będziesz chciał się rozliczyć.

Jeśli będziesz chciał skorzystać z usługi Twój e-PIT będzie ci potrzebna jedna z tych rzeczy:

Możesz także zrobić to za pomocą danych weryfikacyjnych. W tym przypadku będziesz musiał przygotować swój PESEL, datę urodzenia oraz przychody za rok 2019 (możesz sprawdzić to we wcześniejszym zeznaniu podatkowych), a także kwotę przychodu 2020, którą znajdziesz w jednej z informacji od płatnika. Jeśli nie rozliczałeś wcześniej PIT-u i nie będziesz mógł udzielić takiej informacji systemowi, niestety ze względów bezpieczeństwa będziesz musiał skorzystać z innej opcji weryfikacji tożsamości.

E-Deklaracje również będą potrzebowały danych podatnika, aby móc wysłać wypełniony formularz. System wymaga abyś podał swój:

  • PESEL,
  • imię,
  • nazwisko,
  • datę urodzenia
  • kwotę przychodu uzyskaną dwa lata wcześniej.

Jeśli nie składałeś PIT-u w tamtym okresie, nie martw się, mimo tego, będziesz mógł się zalogować. Wystarczy, że w tym polu wpiszesz „0”. Jeśli będziesz chciał zweryfikować swoją tożsamość za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, musisz zainstalować specjalne oprogramowanie.

Jak rozliczyć PIT przez Internet za 2021 rok?

Twój e-PIT

Wystarczy, że wejdziesz na odpowiednią stronę internetową e-Urzędu Skarbowego i wybierzez sposób logowania.

jak rozliczyć pit przez internet - potwierdź swoją tożsamość, aby uzyskać dostęp do serwisu na e-Urzędzie Skarbowym

W poprzednim nagłówku opisaliśmy jakie masz możliwości – logowanie za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub przez stronę swojego banku. Możesz to zrobić także przez podanie danych podatkowych albo przez aplikację mObywatel. Po zalogowaniu, złożenie deklaracji odbywa się w następujący sposób:

  • akceptujesz przygotowany formularz, który jest już uzupełniony uzyskanymi danymi,
  • odrzucasz przygotowaną deklarację i robisz jej korektę na portalu, a później wysyłasz, bądź całkowicie odrzucasz i sam wypełniasz PIT za pomocą innego programu.

e-Deklaracje

Oprócz zaakceptowania lub korekty w systemie Twój e-PIT, możesz także samemu pobrać wybraną przez siebie deklarację ze strony podatki.gov.pl i wysłać samodzielnie online. Masz dostępne trzy opcje wysyłki, poprzez:

  • formularz interaktywny,
  • moduł systemu finansowo-księgowego,
  • uniwersalna bramka dokumentów.

Formularz interaktywny

  1. wejdź w odpowiednią zakładkę poświęconą e-Deklaracjom,
  2. znajdź podatek, który chcesz rozliczyć i pobierz do niego formularz,
  3. wypełnij wniosek,
  4. podpisz go albo e-podpisem albo za pomocą swoich danych autoryzacyjnych,
  5. na koniec pobierz i zachowaj Urzędowe Poświadczenia Odbioru.

Moduł systemu finansowo-księgowowego

  1. pobierz odpowiednią strukturę dokumentów XML,
  2. wypełnij dokumenty i wyślij je bezpośrednio z systemu,
  3. pobierz Urzędowe Poświadczenia Odbioru

Uniwersalna Bramka Dokumentów

  1. otwórz odpowiedni moduł zgodnie ze specyfikacją Wejścia – Wyjścia, który znajdziesz w dokumentacji IT,
  2. wypełnij wniosek,
  3. użyj e-podpisu lub zweryfikuj swoją tożsamość za pomocą danych autoryzacyjnych,
  4. wyślij dokument do Uniwersalnej Bramki Dokumentów,
  5. pobierz Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Rozliczenie małżonków przez Internet

W 2022 roku, rozliczając PIT za rok 2021, będzie można zrobić to razem z małżonkiem. Wystarczy, że jedna strona przy deklaracji podpisze się swoimi danymi i przy składaniu wniosku zaznaczy, że chce się rozliczyć wspólnie z drugą połówką. Nie trzeba dołączać żadnych dodatkowych pełnomocnictw. Zaznaczenie odpowiedniej opcji w formularzu jest równoznaczne z upoważnieniem. Podatek roczny zostaje wtedy wyrażony z automatu.

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.