Konto firmowe w banku – czy jest obowiązkowe?

konto firmowe w banku - czy jest obowiązkowe?

Zakładając firmę musisz dopełnić wielu formalności i podjąć kilka ważnych decyzji. Poza wizytą w urzędach czeka Cię także dylemat dotyczący konta w banku. Czy trzeba mieć oddzielny rachunek firmowy? Czy warto go założyć i jakich formalności należy dopełnić? Na wszystkie te pytania, znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. 

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Jedyną słuszną odpowiedzią na to pytanie jest: to zależy. Przede wszystkim od tego, na jaką formę prawną prowadzenia firmy się zdecydujesz. Wybierając jednoosobową działalność gospodarczą, teoretycznie masz tylko obowiązek posiadania konta bankowego, które będzie służyło do rozliczeń z Urzędem Skarbowym czy ZUS-em. Nie ma tutaj jednak rozróżnienia pomiędzy kontem prywatnym, a firmowym. 

Jasna sytuacja jest natomiast w przypadku innych form czyli:

  • Spółka cywilna
  • Spółka jawna
  • Spółka z.o.o.
  • Fundacja

W wyżej wymienionych przypadkach posiadanie konta firmowego jest obowiązkowe. 

Mogłoby się więc wydawać, że zarządzający jednoosobową działalnością gospodarczą mogą samodzielnie zdecydować jaki rodzaj konta do rozliczeń będą posiadać. Warto tutaj wspomnieć o jeszcze jednym przepisie, czyli artykule 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zostały tam opisane dwa konkretne przypadki, w których otwarcie konta firmowego jest obowiązkowe:

  • Jednorazowa wartość transakcji przekracza kwotę 15 tysięcy złotych
  • Stroną transakcji jest inny przedsiębiorca

Czy to oznacza, że we wszystkich pozostałych przypadkach posiadanie konta firmowego to wybór, a nie obowiązek? Nie do końca. Należy zwrócić uwagę także na przepisy banku, w którym planujemy założyć konto. Większość z nich w swoim regulaminie posiada wyraźny zapis o tym, że konto osobiste przeznaczone jest dla osób fizycznych i nie służy do rozliczeń z działalności gospodarczej. 

Oznacza to, że z jednej strony prowadząc działalność gospodarczą, w niektórych przypadkach możesz samodzielnie zdecydować o rodzaju rachunku i nic nie zobowiązuje Cię do prowadzenia osobnego rachunku firmowego, jednak jego założenie pomoże uniknąć ewentualnych wątpliwości i niedomówień.

Dlaczego warto posiadać konto firmowe?

Założenie konta firmowego nie wymaga wypełniania wielu formalności, a może przynieść nam sporo korzyści. 

Przede wszystkim posiadanie oddzielnych rachunków do rozliczania spraw związanych z firmą, a tych osobistych, jest wygodne. Szczególnie, jeśli miesięcznie wykonujesz sporo transakcji. Zdecydowanie łatwiej będzie Ci znaleźć konkretny przelew czy kontrolować wpływy i wydatki. Dodatkowo rozdzielając kwestie prywatne od zawodowych dajesz dostęp urzędom jedynie do części swoich wydatków, tych pochodzących z firmowego konta. 

Zakładając konto firmowe tworzysz także oddzielną historię, która może przydać się w razie potrzeby uzyskania dodatkowego finansowania np. w postaci kredytu. Produkty dla firm często znacząco różnią się od tych kierowanych do klientów indywidualnych i niejednokrotnie mają znacznie lepsze warunki. 

Banki posiadają także ciekawe oferty dodatkowe dedykowane dla firm, dzięki którym załatwisz wszystko w jednym miejscu. Do takich udogodnień można zaliczyć np. możliwość zakupu terminala płatniczego czy ofertę prowadzenia księgowości. 

Zakładając firmę wierzymy w jej sukces i nie zakładamy od początku niepowodzenia. Jednak warto pamiętać o tym, że w przypadku ewentualnych problemów ze spłatą zadłużenia, komornik ma prawo zająć rachunek bankowy. W przypadku osób fizycznych obowiązuje przepis, który reguluje kwotę wolną od zajęcia. Rachunki firmowe nie mogą liczyć na ten przywilej. Nie rozdzielając obu kont możemy narazić się na przykre niedogodności. Nawet, jeśli będą one tylko czasowe, to do momentu wyjaśnienia możemy zostać odcięci od pieniędzy. 

Choć w niektórych przypadkach rejestracja konta firmowego nie jest konieczna, to w praktyce zdecydowanie wygodniej oddzielić rachunek osobisty od firmowego.

korzyści wynikające z posiadania konta firmowego

Jak założyć rachunek bankowy dla firmy?

Konto firmowe możesz założyć dopiero wtedy, kiedy posiadasz zarejestrowaną firmę, gdyż podczas wypełniania dokumentów będziesz zobowiązany do podania danych takich jak NIP czy REGON. Oznacza to, że w formularzu CEIDG podczas rejestracji firmy tak czy inaczej musisz wpisać początkowo numer konta osobistego, a dopiero później dokonać aktualizacji danych. Cała procedura jest jednak bardzo prosta i zmian możesz dokonać nawet przez internet o ile posiadasz profil zaufany. 

Dokumenty niezbędne do założenia rachunku firmowego

Dokładna lista dokumentów zależy od konkretnego banku i od formy prawnej działalności. Sama procedura nie jest jednak wymagająca, a instytucje finansowe często starają się maksymalnie uprościć proces wypełniania formularza. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wystarczy, że wpiszesz numer NIP i REGON, a pozostałe dane jak PKD czy szczegółowe informacje na temat działalności, zostaną automatycznie pobrane z bazy danych. W pozostałych przypadkach bank może wymagać:

  • Umowy spółki
  • Statutu stowarzyszenia
  • Wpis KRS

Procedura zakładania konta firmowego

Konto firmowe możesz założyć w tradycyjny sposób odwiedzając placówkę banku lub zdecydować się na załatwienie tego online. Wystarczy, że wypełnisz wniosek na stronie banku i wybierzesz formę, w której chcesz podpisać umowę. Większość banków oferuje opcję dostarczenia umowy i podpisania w obecności kuriera. Ma on wtedy obowiązek potwierdzić Twoją tożsamość i zostawić kopię umowy. Aktywacja konta firmowego zakładanego w ten sposób, zajmuje przeważnie kilka dni. Oznacza to, że po otrzymaniu umowy z numerem rachunku i loginem od kuriera, nie będziesz mógł chwilowo korzystać z konta. Umowa musi wrócić do banku i dopiero wtedy konto zostanie aktywowane. 

Niektóre banki chcą przyśpieszyć tę procedurę i jednocześnie wiedzą, że klienci chętnie korzystają z możliwości założenia konta online z domu, dlatego wprowadzają możliwość zatwierdzenia umowy za pomocą przelewu weryfikacyjnego. Wystarczy, że dokonasz przelewu z konta prywatnego na symboliczną kwotę. To wygodna i szybka opcja, jednak posiada pewne ograniczenia. Aby móc potwierdzić konto w ten sposób, musisz posiadać zweryfikowane konto osobiste, a dane adresowe w obu przypadkach muszą być identyczne.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru konta firmowego?

Praktycznie każdy bank posiada ofertę skierowaną do firm. Warto więc prześledzić dostępne oferty na rynku i wybrać tę najkorzystniejszą. Najprostszym sposobem porównania poszczególnych opcji jest skorzystanie z rankingu kont firmowych. To przejrzysta lista wszystkich możliwości, dzięki której dostrzeżesz istotne dla Ciebie różnice pomiędzy konkretnymi ofertami i wybierzesz najkorzystniejszą. Dodatkowo, możesz sprawdzić który bank oferuje aktualnie ciekawą promocję. To szansa na zyskanie dodatkowych środków pieniężnych i przywilejów. 

Obecnie ciekawą ofertę dla przedsiębiorców ma np. Bank Pekao, gdzie po spełnieniu określonych warunków możesz zyskać premię pieniężną w wysokości do 2000 złotych i zwolnienie z opłat za prowadzenie rachunku przez 24 miesiące. 

Założenie konta firmowego i jego prowadzenie najczęściej jest darmowe po spełnieniu określonych warunków lub w początkowym okresie jego posiadania. Dodatkowe koszty może generować posiadanie karty do konta czy ilość wykonywanych miesięcznie przelewów. Warto więc przede wszystkim zastanowić się czego oczekujemy od konta i w jakim zakresie będziemy z niego korzystać. 

Opłata za prowadzenie rachunku

Prowadzenie konta indywidualnego przeważnie jest całkowicie darmowe. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku rachunków firmowych. Tutaj zwolnienie z opłat zyskasz po spełnieniu określonych warunków lub w ramach promocji przez pierwszy okres prowadzenia konta. Aby uniknąć comiesięcznej opłaty należy przeważnie dokonać z tego rachunku przelewu do ZUS lub zapewnić wpływ na konto o określonej w warunkach umowy wysokości. 

Koszty przelewów

Wydawać by się mogło, że darmowe przelewy są już standardem. Nie w przypadku kont firmowych. Niektóre banki oferują darmowe przelewy do ZUS czy urzędu skarbowego, inne określają limit przelewów darmowych, a po jego przekroczeniu pobierają opłatę. Nie jest ona duża, bo przeważnie wynosi około 1 zł. Jednak dla osób, które miesięcznie wykonują wiele transakcji, może okazać się znacząca. 

Konto firmowe nie jest obowiązkowe dla wszystkich, jednak jego posiadanie to wygodny sposób na uporządkowanie finansów firmowych i zapewnienie sobie spokoju. Założenie jest proste, a jeśli dokonasz wcześniej odpowiedniej analizy, nie będzie dla Ciebie kosztowne. Porównaj poszczególne oferty i wybierz tę, która najbardziej pasuje do Twoich potrzeb. 

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.