Oprocentowanie lokat 2022 – czy opłaca się oszczędzać w czasach wysokiej inflacji?

oprocentowanie lokat 2022

Lokaty cieszą się popularnością głównie ze względu na bezpieczeństwo gromadzonych środków i pewny zysk. Po upływie określonego czasu konsument otrzymuje zwrot zdeponowanej kwoty powiększony o umowne odsetki.

Stopy procentowe a oprocentowanie lokat

Ostatnia podwyżka stóp procentowych miała miejsce w lipcu 2022 roku. Obecnie referencyjna stopa procentowa wynosi 6,5%. Sierpień natomiast był pierwszym miesiącem odpoczynku od podwyżek. Jednak nie było to spowodowane stabilizującą się sytuacją gospodarki, a sezonem urlopowym. Rada Polityki Pieniężnej nie organizowała posiedzenia w sierpniu ze względu na urlop. Jednak co wspólnego ma oprocentowanie lokat ze stopami procentowymi?

Banki nie ustalają samodzielnie wysokości oprocentowania oferowanych lokat. Oprocentowanie jest ściśle związane z wysokością stóp procentowych. Nie jest to oczywiście jedyny wskaźnik, który ma wpływ na końcową wysokość oprocentowania, ale pozostaje tym najważniejszym. Podobna zależność ma miejsce w oprocentowaniu kredytów. Jednak z tego typu wzrostów nikt się raczej nie cieszy, natomiast z rosnącej wysokości oprocentowania lokaty – owszem.

Banki nie ustalają samodzielnie wysokości oprocentowania

Oprocentowanie lokat w czasach wysokiej inflacji

Wyższe oprocentowanie to nie tylko dobra wola banków, które chcą dać zarobić klientom. To transakcja, na której zależy także bankom komercyjnym. Dlaczego? W momencie, kiedy potrzebują one dodatkowego kapitału mogą zwrócić się do Banku Centralnego po pożyczkę. Jednak ta udzielona zostanie na podstawie obowiązującego wskaźnika WIBOR, który jest wysoki. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zaoferowanie klientom atrakcyjnej oferty na lokatę terminową. Przez okres trwania lokaty bank może dysponować depozytem, a po zakończeniu okresu umowy musi przelać jego wysokość wraz z umownymi odsetkami na konto klienta.

Wysokość oprocentowania lokat bankowych

Jeszcze nie tak dawno, bo w maju 2022 r średnie oprocentowanie depozytów wynosiło zaledwie 3,4 %. Choć i tak był to progres w porównaniu z poprzednim miesiącem, to wciąż wydawało się być niewielkim przyrostem. Natomiast na przełomie czerwca i lipca zaczęły pojawiać się pierwsze oferty banków komercyjnych na poziomie 7%. Obecnie najwyższe oprocentowanie wynosi 7.5% na nowe środki czyli dla nowych klientów. Jeżeli poszukujesz korzystnej lokaty bankowej sprawdź ranking lokat bankowych.

Wyższe odsetki zachęcają Polaków do zakładania nowych lokat bankowych. Według danych zaprezentowanych przez NBP na koniec czerwca na depozytach terminowych ludzie posiadali oszczędności o łącznej wartości 202,9 mld złotych, co jest kwotą o prawie 24 mld wyższą niż na koniec maja. To najwyższy wzrost w historii.

Oszczędzanie na lokacie bankowej – czy to się opłaca?

Jeśli pod uwagę weźmiemy obecny wskaźnik inflacji i porównamy go do obowiązującego oprocentowania lokat bankowych odpowiedź wyda się prosta. Ani konto oszczędnościowe ani lokata nie są w stanie całkowicie zabezpieczyć oszczędności przed utratą wartości. Oprocentowanie stałe musiałoby być wyższe niż wskaźnik inflacji, który obecnie wynosi 15,6 %.

Czy posiadając oszczędności należy więc wpłacić je na lokatę czy rozwiązanie to nie ma zupełnie sensu? To zależy. Jeżeli planujesz posiadane oszczędności trzymać w przysłowiowej skarpecie czy wpłacić je na rachunek bankowy, który nie jest oprocentowany i nie masz pomysłu na ich zainwestowanie, to zdecydowanie lepiej zdeponować je na lokacie bankowej.

Jak obliczyć potencjalny zysk z lokaty?

Przy każdej ofercie podawana jest wysokość oprocentowania. Jednak należy pamiętać o tym, że jest to oprocentowanie, które odnosi się do 365 dni. Jeśli natomiast lokata trwa krócej należy samodzielnie obliczyć wysokość zysku. Wzór jest banalnie prosty – wystarczy podzielić kwoty i oprocentowania przez 365. Następnie otrzymany wynik należy pomnożyć przez liczbę, która odpowiada ilości dni czyli przez okres lokaty.

Przykład: Zakładamy lokatę online na 10 000 zł, a obecne oprocentowanie wynosi 6%. Czas trwania lokaty wynosi trzy miesiące.

10000 x 6%/365 dni *91 dni. Daje nam to kwotę w wysokości 149,59 zł. To wysokość odsetek przed opodatkowaniem.

Kwota zysku z lokaty zostanie niestety pomniejszona o podatek Belki. Na szczęście nie musisz zajmować się tym. Banki samodzielnie pomniejszają kwotę zysku o wartość podatku.

Jak wybrać najlepszą lokatę? Na co warto zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego produktu bankowego ma ogromny wpływ na późniejsze zyski finansowe. Dlatego lokata powinna być dobrana do potrzeb konsumenta. Warto aby oferty pochodziły z instytucji finansowych, które objęte są gwarancja BFG. Dzięki temu inwestycja będzie całkowicie bezpieczna. Dodatkowo wart zwrócić uwagę na jeszcze kilka aspektów:

  • czas trwania umowy
  • minimalna oraz maksymalna kwota wpłaty
  • wysokość oprocentowania

Warto także sprawdzić w warunkach umowy czy lokata wymaga założenia konta osobistego w danym banku praz czy jest ono płatne.

Najwyższe oprocentowanie to najlepsza lokata?

Większość ludzi wybiera miejsce, w którym wysokość oprocentowania jest najwyższa. Jednak nie jest to jedyna cecha, która wpływa na opłacalność inwestycji. Przede wszystkim, warto wspomnieć o tym jeszcze raz. Oprocentowanie podawane jest w skali roku. Jeśli więc przekazujesz pieniądze w depozyt na krótszy czas musisz to uwzględnić w obliczeniach. Dodatkowo na zysk ma także wpływ to jak często dokonywana jest kapitalizacjia odsetek oraz jaka jest początkowa wysokość kapitału.

Lokata długoterminowa czy konto oszczędnościowe?

Jako, że są to dwa zupełnie odrębne produkty finansowe, zdecydowanie różnią się od siebie. Każda sytuacja jest indywidualna, dlatego osoba, która planuje zamrozić swoje środki finansowe powinna się zastanowić, które rozwiązanie będzie dla niej lepsze. Podstawową różnicą pomiędzy kontem oszczędnościowym a lokatą jest brak terminu wypłaty pieniędzy w przypadku konta oszczędnościowego. Możesz zarówno wpłacać jak i wypłacać środki bez utraty wysokości oprocentowania. Warto podkreślić, że samo oprocentowanie jest prawie tak samo wysokie jak w przypadku oprocentowania lokat. W przypadku Banku Pekao wynosi ono 7% dla nowych osób. Całe zestawienie kont oszczędnościowych znajdziesz tutaj. Kiedy porównasz najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe być może wybierzesz produkt, który będzie dla Cienie lepszy.

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.