Płatności zbliżeniowe NFC – co to jest i jak z nich korzystać?

płatności zblizeniowe nfc

Technologia NFC: jak to działa?

Obecnie smartfon zastępuje nam wiele innych urządzeń. Możemy nim robić zdjęcia, przeglądać internet, odbierać połączenia, pisać SMS-y, używać kalkulatora czy budzika. W dzisiejszym świecie telefon komórkowy to centrum dowodzenia, z którym trudno nam się rozstać. Zwłaszcza, że zastąpił już nawet noszenie portfela. Za jego pomocą zapłacisz w sklepie zbliżeniowo, na takiej samej zasadzie, jakbyś przyłożył do terminala swoją fizyczną kartę. Zastanawiasz się, jak to jest możliwie? To wszystko dzięki technologii NFC.

NFC jest skrótem od angielskiego near-field communication. Służy do bezprzewodowego przesyłania danych na małą odległość (do 20 cm). Coraz więcej urządzeń zostaje w nią wyposażonych, nie tylko telefony, ale także i zegarki. Choć na pewno fakt, że można dzięki tej technologii płacić zbliżeniowo, jest jej największą zaletą, możną ją również wykorzystać na wiele innych sposobów. Przypomina trochę Bluetooth, bo także można za jej pomocą sparować się z innym urządzeniem i przesłać pliki. Szczególnie przydaje się wtedy, gdy kupimy sobie nowy telefon i chcemy przenieść wszystkie dane ze starego. Można to zrobić za pomocą kilku kliknięć, a nie przez mozolne pobieranie kolejnych aplikacji i przepisywanie ważnych informacji.

NFC – prosty sposób, by płacić telefonem.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, NFC może posłużyć do płatności zbliżeniowych telefonem, smartwatchem bądź Apple Watch. Wygląda to tak samo, jakbyśmy robili to zwykłą kartą zbliżeniową. Nie musimy informować sprzedawcy, że chcielibyśmy użyć tej technologii, jak jest na przykład w przypadku BLIKa. Wystarczy informacja, że chcielibyśmy zapłacić kartą. Nie ma również potrzeby parowania naszego telefonu z danym terminalem płatniczym. Po prostu odblokowujemy urządzenie i je przykładamy. I to właśnie różni NFC od Bluetooth – w przypadku tego drugiego, oba urządzenia muszą wyrazić zgodę na komunikację. Płacąc tą metodą, nie musisz posiadać także połączenia internetowego, a kwota zostanie pobrana w ten sam sposób, jak w zwykłej, fizycznej karcie płatniczej.

Jak płacić NFC?

  1. Przede wszystkim musisz się upewnić, że twój telefon posiada tę funkcję i czy masz wymagany system operacyjny (większość telefonów po 2015 roku zazwyczaj posiada NFC)
  2. Gdy już to potwierdzisz, sprawdź również, czy i twój bank pozwala na płatności telefonem: Google Pay, Apple Pay.
  3. Pobierz odpowiednią aplikację
    1. Aplikację mobilną swojego banku, jeśli będziesz chciał skorzystać z ich systemu zbliżeniowego LUB
    2. Google Pay w systemach z Androidem lub Apple Pay w iPhone’ach.
  4. Skonfiguruj płatności zbliżeniowe w aplikacji banku LUB dodaj kartę do Google Pay/Apple Pay.
  5. Twój cyfrowy portfel jest gotowy. Teraz wystarczy, że podczas płatności będziesz przykładał swój telefon do terminala.
jak płacić zbliżeniowo nfc

Google Pay

Jest to aplikacja na telefon, która umożliwia zrealizowanie płatności, korzystając z technologii NFC. Możesz ją pobrać i zainstalować ze sklepu Google Play. Dostępna jest tylko na telefonach z systemem Android bądź na smartwatchach. Jeśli kwota transakcji jest niższa niż 100 zł, nie musisz nawet odblokowywać telefonu, wystarczy, że przyłożysz go do terminala (możesz to zmienić w ustawieniach i zaznaczyć opcję, aby przy każdej kwocie wymagane było odblokowanie). Pokierujemy Cię krok po kroku, jak przypiąć kartę i ją aktywować:

  • pobierz aplikację ze sklepu Google Play,
  • przejdź do zakładki „Karty”,
  • kliknij przycisk plusa,
  • dodaj swoją kartę debetową, kredytową, podarunkową albo lojalnościową poprzez zrobienie zdjęcia karty fizycznej bądź spisanie jej danych.

Istnieje również inny sposób aktywacji płatności zbliżeniowych i możesz to zrobić z poziomu aplikacji bankowej. Jednak w każdej placówce finansowej będzie wyglądać to odrobinę inaczej, ponieważ każda apka ma inny interfejs.

Pokażemy, jak to zrobić na przykładzie banku Santander:

  • pobierz aplikację mobilną banku na telefon,
  • zaloguj się do niej,
  • przejdź do zakładki „Zapłać zbliżeniowo”,
  • wybierz opcję „Dodaj do G Pay”,
  • bank przekieruje cię do aplikacji Google Pay,
  • zaakceptuj regulaminy,
  • i to tyle, twoja karta Mastercard lub Visa została dodana i możesz dokonywać nią transakcji.

W PKO BP, będzie to wyglądać podobnie:

  • tak samo musisz pobrać aplikację na telefon i zalogować się do niej,
  • przejdź do „Moje produkty”, a następnie „Karty”,
  • wybierz kartę, którą chcesz podpiąć do Google Pay,
  • zaakceptuj warunki i spisz kod aktywacyjny, który dostaniesz w SMS-sie,
  • od teraz możesz płacić zbliżeniowo.

Większość interfejsów jest na tyle intuicyjna, że na pewno poradzisz sobie ze znalezieniem odpowiedniej opcji. Nie zapomnij jednak o włączeniu NFC na swoim telefonie!

Apple Pay

Kolejna aplikacja umożliwiająca płatności smartfonem, jednak dostępna jest tylko na urządzeniach firmy Apple (np. iPhone albo Apple Watch). Możesz do niej podpiąć nie tylko karty płatnicze czy lojalnościowe, a również legitymację studencką, klucz do domu, biura czy kluczyk do samochodu. Jeśli będziesz chciał zapłacić, musisz dwukrotnie kliknąć przycisk boczny, a następnie uwierzytelnić się za pomocą Face ID, Touch ID lub kodu PIN.

Proces podpinania karty do aplikacji z poziomu bankowości mobilnej będzie taki sam, jak w przypadku Google Pay.

Możesz jednak aktywować kartę przez samą aplikację:

  • nie musisz jej pobierać, będzie domyślnie zainstalowana i znajdziesz ją pod nazwą „Wallet” na swoim urządzeniu,
  • kliknij znak plusa w prawym górnym rogu,
  • zeskanuj swoją fizyczną kartę,
  • przepisz CVV,
  • przeczytaj i zaakceptuj wyświetlony komunikat o tym, że uruchamiasz płatność zbliżeniową w swoim banku,
  • potwierdź rejestracje za pomocą kodu z SMS, który zostanie przesłany na Twój numer. Możesz także potwierdzić to po prostu w aplikacji swojego banku.

System płatności zbliżeniowych w banku

Coraz więcej banków umożliwia skorzystanie z własnego systemu płatności zbliżeniowych bezpośrednio w swojej aplikacji. Jeśli i twoja instytucja ma taką opcję, nie musisz wtedy pobierać żadnych innych, dodatkowych programów. Upewnij się, że twój bank jest wyposażony w tę opcję, a następnie ją skonfiguruj. Pokażemy jak to zrobić na przykładzie aplikacji IKO w PKO BP:

  • pobierz aplikację banku i zaloguj się do niej,
  • wejdź w zakładkę „Płatności”, a następnie przejdź do „Płatności zbliżeniowe”,
  • wybierz, którą kartą chcesz płacić,
  • zatwierdź wybór,
  • jeśli nie masz włączonego NFC, bank przekieruje Cię do odpowiednich ustawień.
jak włączyć płatności zbliżeniowe w aplikacji IKO
źródło: strona internetowa banku PKO BP

W zakładce „Płatności zbliżeniowe” skonfigurujesz również potwierdzenia transakcji. Wybierzesz, czy chcesz wpisywać swój PIN na telefonie, czy na terminalu.

jak wybrać sposób potwierdzenie transakcji?
źródło: strona internetowa banku PKO BP

Płatności zbliżeniowe zegarkiem

W zależności od tego jakiej firmy jest twój elektroniczny zegarek, zrobisz to za pomocą albo Google Pay albo Apple Pay. Jest to nawet wygodniejsze niż wykonywanie płatności telefonem. Nie musisz niczego wyciągać, wystarczy, że przyłożysz nadgarstek do terminala. Pamiętaj jednak, aby upewnić się, że twoje urządzenie jest wyposażone w technologie NFC, bo o ile obecnie większość telefonów już ją posiada, o tyle w smartwatchach jeszcze nie jest aż tak popularna.

Czy to bezpieczne, jak się płaci telefonem za produkty i usługi?

Płatności NFC za pomocą telefonu są równie bezpieczne, jak robienie tego fizyczną kartą. Powiedzielibyśmy, że nawet bardziej, ponieważ, aby zapłacić telefon, musisz go odblokować. Obecnie robi się to albo poprzez odcisk palca, albo przez pokazanie swojej twarzy. Jednak musisz pamiętać, żeby nie dawać nikomu dostępu do telefonu, ale to tak jak w przypadku zwykłej karty. W przypadku zgubienia urządzenia, koniecznie poinformuj o tym swój bank.

zalety i wady korzystania z płatności zbliżeniowych nfc

Zalety i wady płatności zbliżeniowych NFC

Zalety

  • szybkie dokonywanie transakcji,
  • bezpieczeństwo płatności,
  • brak przymusu posiadania przy sobie portfela, bądź fizycznej karty płatniczej,
  • brak konieczności dostępu do internetu,
  • brak jakichkolwiek opłat za użytkowanie.

Wady

  • nie wszystkie urządzenia obsługują NFC,
  • nie wszystkie banki obsługują płatności zbliżeniowe (np. Volkswagen Bank).

Alternatywa dla technologii NFC

Obecnie, chcąc zapłacić w sklepie, nie musimy korzystać z NFC. Dostępne są różne, inne metody. Jedną z najpopularniejszych jest BLIK.

Usługa ta polega na wygenerowaniu specjalnego kodu, który podajemy przy finalizowaniu transakcji. Następnie płatność potwierdzamy w telefonie i to wszystko. Pieniądze zostają zabrane z naszego konta. Minus tej opcji, to konieczność posiadania połączenia internetowego. Bez tego nie wygenerujemy potrzebnego kodu. Jej plusem jest fakt, że nie korzystamy z aplikacji bankowej, nie udostępniamy żadnym innym firmom naszych danych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz nasz artykuł: BLIK – jak płacić BLIKiem?

Niedawno jednak do Polski wszedł BLIK zbliżeniowy i polega na tym samym, co płatności technologią NFC. Nie będzie trzeba podawać żadnego kodu, ani mieć dostępu do internetu, wystarczy przytknąć telefon do terminala. Jednak zważywszy na to, że jest to dość nowa usługa, nie wszystkie banki są z nią jeszcze kompatybilne.

Inną alternatywą są naklejki. To specjalne, małe wersje kart, do przyklejenia na przykład na tył telefonu. Nazywane są także zbliżakami. Dostępne są również w formie breloczków czy opasek. Bank jednak czasem pobiera opłaty za wydanie takich gadżetów.

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.