Portfel Google – czym są płatności Google Pay?

Portfel Google - czym są płatności Google Pay?

Nowoczesne rozwiązania technologiczne na każdym kroku ułatwiają nam życie i sprawiają, że codzienne czynności stają się prostsze. Rozwiązaniem, z którego korzysta coraz większa grupa użytkowników jest Portfel Google czyli możliwość płatności za pomocą smartfona lub smartwatcha. Poniżej przeczytasz czym jest ta usługa, czy płatności tego typu są bezpieczne i czy płatności bezgotówkowe tego typu to przyszłość.

Czym jest i jak działa Portfel Google?

Google Pay to rozwiązanie, które zostało wprowadzone przez firmę Google i umożliwia płatności za pomocą urządzeń mobilnych czyli smartfonów i smartwatch. 

Wbrew pozorom nie jest to wcale nowe rozwiązanie, gdyż w niektórych bankach było dostępne już w 2016 roku. Obecnie dostęp do usługi umożliwia praktycznie każdy bank i stało się ono zdecydowanie bardziej popularne. Za pomocą Portfela Google możemy zapłacić za zakupy online, a także w sklepach stacjonarnych, w których dostępny jest terminal akceptujący płatności zbliżeniowe.

W lipcu tego roku aplikacja przeszła małą rewolucję. Obecnie Google Pay to usługa, która wchodzi w skład grupy usług czyli Portfela Google. Co dzięki temu zyskali klienci? Do wirtualnego portfela mogą dodać poza kartami debetowymi i kredytowymi także bilety przejazdowe, kupony zniżkowe czy bilety na wydarzenia. Dzięki temu mają dostęp do najpotrzebniejszych usług w jednym miejscu, a telefon rzeczywiście może zastąpić prawdziwy portfel.

Czy istnieje limit kart w aplikacji?

Do aplikacji możesz dodać dowolną liczbę kart kredytowych czy debetowych. Możesz także wybrać tę, z której korzystasz najczęściej i ustawić ją jako domyślną kartę. Dzięki temu będzie wyświetlała się jako pierwsza i w przypadku płatności to właśnie ten rachunek zostanie domyślnie obciążony. W momencie, kiedy będziesz chciał skorzystać z innej karty także możesz to zrobić. Wystarczy, że wejdziesz do aplikacji i wybierzesz odpowiednią kartę. 

Google Pay w praktyce – jak płacić za pomocą aplikacji?

Podstawowym wymogiem jest posiadanie urządzenia mobilnego z systemem Android i modułem NFC, czyli modułem umożliwiającym zdalne płatności. Warto wcześniej sprawdzić także, czy Twój bank umożliwia płatności mobilne Google, gdyż wciąż nie wszystkie banki wprowadziły do swojej oferty tą usługę. 

Sama instalacja aplikacji i dodanie karty jest bardzo proste. Wystarczy, że podasz dane z fizycznej karty czyli jej numer czy kod CVC. Pamiętaj także, aby w ustawieniach telefonu zaznaczyć usługę jako domyślną płatność NFC. Dzięki temu automatycznie po zbliżeniu urządzenia mobilnego do terminala dokonasz płatności. 

Smartfon obsługuje karty kredytowe, debetowe, podarunkowe i lojalnościowe. Smartwatch obsługuje tylko karty kredytowe i debetowe.

Płatność w sklepie stacjonarnym

Sama płatność w sklepie jest bardzo prosta. Nie musisz nawet odblokowywać ekranu, wystarczy że przyłożysz telefon do terminala płatniczego. W zależności od Twoich ustawień płatność będzie zaakceptowana automatycznie lub będzie wymagała dodatkowego potwierdzenia np. wpisania kodu. Po zaakceptowaniu płatności otrzymasz informację.

Płatność w sklepie internetowym

Za pomocą Google Pay można płacić także w sklepach internetowych i aplikacjach mobilnych. Oczywiście tylko w tych, które wdrożyły taką metodę płatności u siebie. Sama procedura sprowadza się jedynie do wyboru płatności i zaakceptowania jej. To niezwykle wygodna i szybka forma. Nie musisz dodatkowo logować się do banku czy wpisywać kodu z wiadomości.

Lista banków, które oferują płatności Google Pay

Jeżeli powyższy opis płatności Google Pay zainteresował się i planujesz podpięcie swojej karty do wirtualnego portfela, sprawdź czy Twój bank widnieje na liście:

Google Pay obsługuje także karty płatnicze takie jak Revolut czy Twisto.

Mój telefon nie obsługuje technologii NFC. Czy dodawanie karty do aplikacji ma sens?

Nie wszystkie smartfony mają wbudowany moduł NFC. Nawet jeśli jesteś posiadaczem takiego modelu możesz choć częściowo korzystać z płatności Google Pay. Co prawda nie będziesz mieć możliwości płatności w terminalach zbliżeniowych podczas zakupów w sklepach stacjonarnych, jednak nadal możesz płacić wygodnie podczas zakupów internetowych. Liczba punktów, które wdrożyły ten rodzaj płatności stale rośnie i nie są to jedynie duże sieciówki, ale także mniejsze sklepy internetowe.

Czy Google Pay to bezpieczny sposób płatności?

Aby przekonać się o tym, że płatność za pomocą Portfela Google jest bezpieczna, warto zapoznać się z jej kwestią techniczną. Chodzi o tokenizację, która jest zabezpieczeniem stosowanym przez Google. Na czym polega? Aplikacja nie posługuje się numerem Twojej karty kredytowej czy debetowej, a jedynie jednorazowym tokenem wygenerowanym specjalnie na poczet danej płatności. Zbliżając telefon do terminala otrzymuje on dany token i przypisany do niego kryptogram czyli jednorazowe hasło. 

Google deklaruje, że dane kart płatniczych użytkowników zarejestrowanych w aplikacji przechowywane są na bezpiecznych serwerach.

Warto tutaj wspomnieć o jeszcze jednym wymogu czyli blokadzie ekranu. Google Pay wymaga takiego zabezpieczenia i poniekąd wymusza korzystanie z blokady ekranu, a wszystko dla bezpieczeństwa użytkownika. Dzięki temu, nawet jeśli ktoś znajdzie lub ukradnie Twój telefon, nie będzie mógł dokonać nim płatności. Pod tym względem jest to więc bezpieczniejsze rozwiązanie niż karta płatnicza z możliwością płatności zbliżeniowej, gdzie nie jest wymagane żadne zabezpieczenie dla transakcji na niższe kwoty. 

Czy warto wypróbować płatności Google Pay?

Nowi użytkownicy aplikacji szybko przekonują się do niej i pozostają wierni możliwością płatności za pomocą Google Pay. To szybki, bezpieczny i wygodny sposób na opłacenie zakupów zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych. Większość z nas telefon ma zawsze przy sobie, kartę już niekoniecznie. Cyfrowy portfel to ogromny komfort dla użytkownika i z pewnością przekona się o tym każdy, kto spróbuje.

Sceptycy nie powinni bać się o bezpieczeństwo transakcji. To nowoczesny sposób płatności, zabezpieczony nawet lepiej niż klasyczna plastikowa karta płatnicza. W tym przypadku zdecydowanie warto podążać za technologią i wypróbować to nowoczesne rozwiązanie jakim jest Google Pay. 

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.