Prowadząc działalność gospodarczą zdarzają się sytuacje, w których musisz skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania. Czasem to jedyna szansa na rozwój czy zakup nowego sprzętu do firmy. Z pewnością większość przedsiębiorców słyszało o leasingu czy kredycie firmowym. Jednak to nie wszystkie dostępne rozwiązania. Hybrydą obu tych produktów jest pożyczka leasingowa. Poznaj zasady jej przyznawania i zobacz na co można ją przeznaczyć. Sprawdź, który produkt finansowy będzie lepszym wyborem.
Pożyczka leasingowa a leasing
Choć z ogólnego punktu widzenia oba te produkty są podobne, to różnią się pewnymi ważnymi szczegółami. Warto je poznać, aby wybrać najkorzystniejszy sposób finansowania dla firmy.
Przede wszystkim zarówno pożyczka leasingowa podobnie jak leasing operacyjny znajdują się w ofercie firmy leasingowej, która jest stroną w umowie. Jednak tutaj podobieństwa się kończą. Najbardziej znaczącą różnicą jest to, że przy pożyczce leasingowej to pożyczkobiorca staje się właścicielem przedmiotu od momentu jego zakupu. O ile nie ma to być może aż tak dużego znaczenia w formie posiadania, to zdecydowanie ma pod kątem możliwości księgowania. Środek trwały, który wchodzi w skład majątku firmy może być amortyzowany. W większości przypadków można zrobić jednorazowy odpis i otrzymać tym samym koszt uzyskania przychodu. Amortyzacja jest szczególnie istotna, jeśli leasingobiorca posiada wysokie dochody i chciałby uzyskać dodatkowe koszty. Dodatkowo po zakończeniu umowy pożyczki leasingowej nie musisz płacić wykupu, bo od początku jesteś właścicielem. Dla firmy leasingowej związane jest to z większym ryzykiem, dlatego w niektórych przypadkach będzie wymagane dodatkowe zabezpieczenie lub większy wkład własny.
Rata pożyczki leasingowej w przeciwieństwie do leasingu nie jest obciążona podatkiem VAT. Będzie to więc dużo bardziej korzystna forma finansowania dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub są zwolnione z VAT. Do takiej grupy zawodowej należą między innymi lekarze.
Umowa pożyczki leasingowej nie jest także ograniczona co do czasu trwania umowy przez przepisy prawa. Oznacza to, że spłata może nastąpić w kilka miesięcy lub nawet kilka lat. Wszystko zależy od warunków jakie przedstawi leasingodawca. Natomiast w przypadku leasingu istnieją wytyczne, że umowa musi trwać minimum dwa lata.
Dla niektórych istotna będzie także kwestia zdolności kredytowej. Leasing nie wpływa na jej obniżenie, nie jest widoczny w BIK. Natomiast pożyczka leasingowa tak jak kredyt bankowy już tak. Dlatego decydując się na pożyczkę leasingową przedsiębiorcy mogą mieć problem z uzyskaniem kolejnego finansowania.
Co można sfinansować za pomocą pożyczki leasingowej?
Pożyczka leasingowa musi zostać przeznaczona na zakup środka trwałego. Co uznawane jest za środek trwały? Wszystkie przedmioty o długim czasie użytkowania, które wchodzą w skład majątku danego przedsiębiorstwa i są niezbędne do prowadzenia danej działalności. Pożyczka leasingowa często wykorzystywana jest także w przypadku dotacji unijnych.
Jako, że jest to kredyt celowy, podczas podpisywania umowy pożyczki leasingowej należy z góry określić konkretny zakup. Uzyskane środki nie mogą zostać przeznaczone na dowolny zakup czy inwestycję na potrzeby prowadzonej działalności. Jest to ściśle określone w umowie.
Podobnie jak w przypadku leasingu najczęściej przedsiębiorcy decydują się na dodatkowe finansowanie w celu zakupu samochodów lub maszyn. Jednak pożyczka leasingowa może zostać przeznaczona także na zakup sprzętu komputerowego, sprzętu medycznego czy na zakup nieruchomości. Przedsiębiorca przedstawia jedynie swoją propozycję, a firma leasingowa musi ją zaakceptować.
Kto może złożyć wniosek o pożyczkę leasingową?
Z tej formy finansowania może skorzystać każdy, nawet jeśli nie jest płatnikiem VAT. Nie oznacza to jednak, że firmy nie stawiają przed klientami żadnych wymagań. Istotna jest przede wszystkim zdolność leasingowa i posiadane zabezpieczenie dodatkowe.
Większe restrykcje z pewnością pojawią się w przypadku pożyczek na wyższą kwotę. Nic dziwnego, firmy nie mogą udzielać finansowania bez sprawdzenia dokładnych możliwości i przeszłości leasingobiorcy, szczególnie ze względu na to, że to od początku jest właścicielem przedmiotu umowy. W takich przypadkach firma może poprosić o przedstawienie dodatkowych dokumentów jak np. dokumenty finansowe przedsiębiorstwa. Do najczęstszych zabezpieczeń dodatkowych należą także: weksel, cesja z ubezpieczeniem na rzecz leasingodawcy czy zastaw rejestrowany.
Oprocentowanie pożyczki leasingowej
Tak naprawdę nie można jednoznacznie określić jakiej wysokości jest oprocentowanie pożyczki leasingowej. Każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie i zależy od takich czynników jak długość okresu trwania umowy leasingowej, wysokość wnioskowanej kwoty czy zdolność kredytowa przedsiębiorcy i dodatkowe zabezpieczenie. Najtrafniejsze będzie określenie, że oprocentowanie pożyczki leasingowej będzie zbliżone do oprocentowania kredytu.
Zalety pożyczki leasingowej – sprawdź, kiedy to dobry wybór dla Twojej firmy
Jeśli wciąż zastanawiasz się czy wybrać leasing czy pożyczkę leasingową to podsumowanie powinno pomóc Ci w podjęciu ostatecznej decyzji. Jednak to, co z punktu widzenia jednego przedsiębiorcy będzie najlepszym rozwiązaniem nie koniecznie sprawdzi się u innego. Każda sytuacja jest indywidualna i właśnie tak należy do niej podchodzić. Chociaż pożyczka leasingowa to zobowiązanie, które w wielu uzna za dużo korzystniejszą formę, szczególnie ze względu na to, że przedsiębiorca od razu staje się właścicielem środka trwałego, to nie zawsze będzie to dobre rozwiązanie.
Trzeba jednak przyznać, że jest to dużo bardziej elastyczna forma. Można podpisać umowę na praktycznie dowolny okres czasu. W większości przypadków do jej podpisania potrzebne jest jedynie minimum formalności, a cały proces nie trwa zbyt długo. Zaletą jest także możliwość amortyzacji i to, że rata nie jest obciążona podatkiem VAT.
Wady pożyczki leasingowej
Podpisanie umowy o pożyczkę leasingową może wiązać się z obniżeniem zdolności kredytowej. W przypadku leasingu operacyjnego już nie. To istotna wada dla tych, którzy w najbliższej przyszłości myślą o skorzystaniu z dodatkowego finansowania środków trwałych ponownie. Tradycyjny leasing finansowy nie wpisuje się do żadnych baz, więc nie ma żadnego wpływu na zdolność kredytową.
Trzeba także pamiętać o tym, że jest to finansowanie udzielane jedynie na środki trwałe. Nie możesz więc za jego pomocą sfinansować bieżącej działalności firmy czy zainwestować w dowolny pomysł. Nie ma także gwarancji, że firma zgodzi się na taki sprzęt, o jaki wnioskujesz. Może mieć zastrzeżenia jeśli będzie to sprzęt wysoce specjalistyczny, nietypowy czy taki, który dopiero wchodzi do produkcji.
Jedno rozwiązanie, które będzie idealne dla wszystkich nie istnieje. Pożyczka leasingowa to produkt finansowy, który ma wiele zalet, ale nie jest bez wad.
Kto może złożyć wniosek o pożyczkę leasingową?
Osoba, która zamierza skorzystać z tej formy finansowania wcale nie musi być płatnikiem VAT. Pożyczkę leasingową może zaciągnąć nawet osoba prywatna. Ważna jest jednak zdolność kredytowa i zabezpieczenie jakie posiada dana osoba.
Zdolność kredytowa wnioskodawcy będzie sprawdzana szczególnie w przypadku, kiedy pożyczka leasingowa dotyczy wysokiej kwoty. Wtedy firma leasingowa może wymagać złożenia dodatkowych dokumentów takich jak deklaracja podatkowa czy dokumenty finansowe ukazujące stan przedsiębiorstwa. W niektórych przypadkach konieczne będzie także wskazanie dodatkowego zabezpieczenia. Przeważnie jako formy zabezpieczenia używa się zestawu rejestrowanego na środku trwałym, cesji z ubezpieczeniem na rzecz firmy leasingowej lub weksla.
W większości przypadków konieczne jest także wniesienie wkładu własnego, który jest przeważnie wyższy niż w przypadku standardowego leasingu. Głównie ze względu na to, że osoba biorąca leasing w momencie zakupu środka trwałego staje się jego właścicielem.
Jaki jest koszt pożyczki leasingowej?
Koszty pożyczki leasingowej zależą od wielu czynników, jednak samo oprocentowanie zwykle zbliżone jest do oprocentowania kredytów gotówkowych. Ostateczny koszt zależy głównie od tego jakiej wysokości będzie wkład własny, od okresu kredytowania i od wartości samego finansowania.
Sposób rozliczenia pożyczki leasingowej
Pożyczka leasingowa rozliczana jest jak kredyt, głównie ze względu na to, że kupując dany środek trwały stajesz się jego właścicielem i otrzymujesz fakturę na swoją firmę. Oznacza to, że możesz go także amortyzować.
Prawo pozwala także na wliczenie w koszty działalności części odsetkowej raty. Najistotniejszą różnicą pomiędzy pożyczką leasingową a leasingiem jest to, że do raty pożyczki leasingowej nie jest doliczany VAT.
Zalety pożyczki leasingowej – dlaczego to dobre rozwiązanie dla Twojej firmy?
Pożyczka leasingowa to swego rodzaju hybryda kredytu gotówkowego i leasingu. Do jej największych zalet można zaliczyć elastyczność. Oczywiście ostateczna oferta zależy od firmy leasingowej, jednak najczęściej umowa zawierana jest na dowolny czas w zależności od potrzeb kredytobiorcy. Nie ma sztywno określonego minimalnego czy maksymalnego okresu trwania pożyczki. W wielu przypadkach do uzyskania tej formy finansowania potrzebne jest jedynie minimum formalności. Szczególnie w przypadkach, gdzie umowa dotyczy stosunkowo niewielkich kwot. Dla wielu osób istotne jest także to, że kupując dany środek trwały za pomocą pożyczki leasingowej od razu zostają jego właścicielem. Wiąże się to także z istotną cechą pod kątem możliwości dodatkowych odliczeń. Środek trwały, którego jesteś właścicielem możesz amortyzować.
Jakie są wady pożyczki leasingowej?
Nie ma rozwiązania, które będzie idealne dla wszystkich. Nie inaczej jest także w tym przypadku. Pożyczka leasingowa ma sporo zalet, jednak nie zawsze będzie najkorzystniejszą formą finansowania. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że udzielana jest ona jedynie na aktywa trwałe. Nie możesz więc przeznaczyć jej w części lub całości na dowolny cel. Oznacza to, że nie sfinansujesz tym sposobem bieżących wydatków ani nie przeznaczysz środków na inwestycję. Firmy leasingowe mają także swoje wymagania co do tego jakie środki trwałe kupujesz. Nie ma gwarancji, że uzyskasz zgodę na zakup sprzętu, którego aktualnie potrzebujesz, szczególnie jeśli są to maszyny nietypowe lub takie, które dopiero weszły do produkcji.
Ostatnią istotną wadą dla niektórych może okazać się to, że pożyczka obniża zdolność kredytową, gdyż zobowiązanie zostaje wpisane do BIK.
Nie wiesz jaka forma finansowania będzie dla Ciebie najlepsza? Pomożemy!
W naszej kancelarii pracują prawnicy, którzy posiadają szeroką wiedzę dotyczącą instytucji finansowych. Dzięki temu, że doskonale znają metody ich działań potrafią określić, które formy finansowania są korzystne dla kredytobiorcy. Pomagamy także osobom, które utraciły płynność finansową i znalazły się w ciężkiej sytuacji. Podczas pierwszej porady, która zawsze jest darmowa, przeanalizujemy Twoją sytuację i wskażemy właściwą drogę dalszego postępowania. Zapraszamy do kontaktu.