Przelew natychmiastowy – jak działa? Ile trzeba zapłacić za przelew ekspresowy?

przelew natychmiastowy

Co to jest przelew natychmiastowy?

Z bankowości korzystamy na codzień i pewnie każdy zaznajomiony jest z przelewami. To właśnie tej opcji używamy, aby wysłać komuś pieniądze, bądź opłacić rachunki. Robimy to kilkoma kliknięciami, bez wychodzenia z domu. Jednak zwykły przelew robiony jest za pomocą systemu Elixir i uzależniony jest od okresu rozliczeniowego czyli sesji przychodzących i wychodzących, które są tylko kilka razy dziennie i nie funkcjonują w weekendy. Jeśli wyśle się coś w piątek, bywa, że odbiorca dostanie przelew dopiero w poniedziałek. Co jednak w przypadku, gdy musimy na cito przelać gotówkę?

Jesteśmy przyzwyczajeni do szybkiego życia i szybkich rozwiązań. Wymusiła to na nas nowoczesność i rozwinięta technologia. Banki wyszły na przeciw tym oczekiwaniom i udostępniły swoim klientom możliwość przelewu natychmiastowego, który dochodzi niemal od razu.

Jak działa przelew ekspresowy?

Przelew ekspresowy działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, niezależnie czy jest to święto czy dzień roboczy. Nie wychodzi, ani nie przychodzi o określonych godzinach. Księgowany jest w czasie rzeczywistym. Wystarczy w bankowości zaznaczyć opcję przelewu natychmiastowego, a on pójdzie praktycznie od razu. W ciągu kilku minut powinien znaleźć się na koncie odbiorcy. Należy jednak pamiętać o tym, że w większości banków jest to płatna opcja. Każda instytucja ma swój własny cennik, jednak taka opłata zazwyczaj oscyluje wokół 5 zł.

Należy również mieć na uwadze to, że przelew natychmiastowy wiąże się z limitami. Ta kwestia również jest rozwiązana inaczej w każdym banku – w niektórych placówkach przesyłana kwota nie będzie mogła przekroczyć 5000 zł, w innych 10 000 zł, a w jeszcze innych 100 000 zł.

Po co nam szybkie przelewy?

Opcja szybkich przelewów przydaje się w momencie, gdy musimy dostarczyć pieniądze natychmiast. Pewnie każdemu nie raz przytrafiła się pilna sytuacja, która wymagała ekspresowego przesyłu środków. Szczególnie wtedy, gdy opóźnienie wiązało się z rosnącymi odsetkami, bądź innymi nieprzyjemnościami. W jakich przypadkach najczęściej wykorzystuje się przelewy natychmiastowe?

 • Gdy spóźnisz się z ratą kredytu, lub tym bardziej chwilówki i dzień zwłoki może powodować naliczenie dodatkowych odsetek.
 • Jak zwlekasz z opłaceniem rachunków na ostatnią chwilę i okaże się, że gdy nie dostarczysz pieniędzy w ten sam dzień, może zostać Ci odcięty dostęp do usług.
 • W sytuacji, gdy potrzebujesz szybko wykonać przelew do Urzędu Skarbowego bądź ZUS-u, bo inaczej grożą Ci konsekwencje z tytułu opóźnienia.
 • W momencie kupna nieruchomości, czy samochodu, gdzie odbiorca musi w tej chwili dostać pieniądze, aby podpisać umowę i sfinalizować transakcję.
 • Gdy ktoś bliski pilnie potrzebuje środków na koncie, bo albo zabrakło mu określonej kwoty na zakupach, albo znajduje się innej w trudnej sytuacji, niecierpiącej zwłoki.

Jak zrobić przelew natychmiastowy?

Wystarczy zalogować się do bankowości elektronicznej lub do aplikacji mobilnej banku. Następnie wykonujesz te same kroki, jak w przypadku przelewu tradycyjnego – wpisujesz odpowiednią sumę pieniężną, której nadanie chcesz zlecić, a także numer konta odbiorcy i jego dane. Musisz jednak pamiętać o zaznaczeniu opcji „przelew błyskawiczny/natychmiastowy”. Inaczej twoje pieniądze pójdą trogą tradycyjną i nie będzie to szybkie.

Przelew natychmiastowy możesz wykonać także telefonicznie, albo w oddziale swojego banku.

Warto zaznaczyć, że jeśli ty i odbiorca macie konto w tym samym banku – nie musisz specjalnie zlecać wykonanie przelewu natychmiastowego, ponieważ on i tak dojdzie od razu i nic za to nie zapłacisz. Opcja ta jest niezbędna tylko wtedy, gdy jesteście w różnych bankach.

Rodzaje przelewów natychmiastowych – jakie są?

Rozróżniane są dwa typy przelewów natychmiastowych (oprócz tych, które wychodzą od razu, ponieważ ma się konto w tym samym banku): przelew natychmiastowy poprzez BlueCash, za który odpowiada spółka Blue Media i za pomocą systemu Express Elixir. Choć możesz nie wiedzieć jakim sposobem wysyłany jest Twój przelew natychmiastowy, jest to dość ważne, ponieważ te dwie metody różnią się od siebie. Warto więc zainteresować się tematem.

Płatności natychmiastowe BlueCash

Przesył przelewu za pomocą BlueCash wyróżnia się tym, że nie liczy się bank odbiorcy, możesz wykonać go do każdej placówki finansowej. Niezależnie, czy Twój odbiorca również korzysta z tej metody czy nie. Limit środków, które można przesłać jest ograniczony do 20 000 zł. Jednak przydatną opcją jest to, że nie potrzebujesz posiadać numeru konta odbiorcy, a wystarczy Ci jego numer telefonu. Przelew BlueCash możesz wykonać w aplikacji mobilnej bądź na stronie swojego banku w bankowości elektronicznej.

Lista banków, które używają tego systemu w przelewach:

 • Alior Bank,
 • Eurobank,
 • ING Bank Śląski,
 • mBank,
 • Nest Bank,
 • Orange Finance,
 • Santander Bank Polska.

Przelewy natychmiastowe – system Express Elixir

System Express Elixir jest trochę inny. Wprowadziła go w 2012 roku Krajowa Izba Rozliczeniowa, która obsługuje także standardowe przelewy. Jego najważniejszą cechą odróżniającą jest to, że osoba, do której wysyłasz przelew, musi posiadać na swoim telefonie aplikację mobilną banku, a także zarejestrować swoje urządzenie w tym systemie, aby móc z niego korzystać. Przelewu Express Elixir wykonasz albo w oddziale banku, albo poprzez bankowość elektroniczną/mobilną.

Banki korzystające z Express Elixir:

 • Alior Bank,
 • Bank Millennium,
 • Bank Pocztowy,
 • BGŻ BNP Paribas,
 • Citi Handlowy,
 • Credit Agricole,
 • Envelo Bank,
 • Getin Bank,
 • Idea Bank,
 • ING Bank Śląski,
 • Inteligo,
 • PKO BP,
 • Santander Bank Polska.

Przelewy natychmiastowe – jakim ograniczeniom podlegają?

Choć wspomnieliśmy, że przelewy te wyróżniają się tym, że dochodzą od razu i rozliczane są w czasie rzeczywistym, jest tak tylko w największych bankach. Te mniejsze mogą mieć ustalone godziny, w których ta opcja jest dostępna i mogą nie działać na przykład w weekendy. Dlatego jeśli zależy ci na szybkości i na tym, aby na pewno ta usługa została wykonana – sprawdź wcześniej na stronie swojego banku, czy dostęp do usługi faktycznie jest przez cały czas. Dla przykładu: Peako księguje takie wysyłki przez cały dzień, z jednym drobnym wyjątkiem – ma przerwę w nocy między 3, a 3:30. Gdy wyślesz więc pieniądze w ciągu tych 30 minut, nie dojdą one od razu.

Kolejnym ograniczeniem jest kwota peiniędzy, jaką można przesłać. Zwykłe dostarczanie pieniędzy drogą elektroniczną jest nielimitowane, jednak w opcji natychmiastowej musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Będą one różne w zależności od placówki i metody, jaką wykorzystują.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy? Przegląd oferty instytucji finansowych.

Placówki finansowe mają bardzo podobne ceny, jeśli chodzi o szybkie wysyłki pieniędzy. Przedstawiamy ofertę kilku banków, która jest aktualna w czasie, gdy ten artykuł jest pisany, czyli w lutym 2022 roku. Pamiętaj, że tabela opłat cały czas się zmienia:

Nazwa bankuKwota
mBank 5 zł
Santander 0 zł
Millennium 5 zł
BNP Paribas 5 zł
ING 5 zł
Peako 5 zł
PKO 4,99 zł
CitiHandlowy 0 zł 3 przelewy w miesiącu, 5 zł każdy następny
Alior Bank 5 zł
Credit Agricole 5 zł (możliwość wykupienia za 9 zł miesięcznego pakietu przelewów natychmiastowych)
Nest Bank 4 zł

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.