Kryptogiełdy pozwalają handlować cyfrowymi walutami, w tym najpopularniejszym bitcoinem. Platformy te przyznają dostęp swoim klientom do rynku aktywów cyfrowych, skąd mogą je skupować, sprzedawać, a także śledzić notowania. Platformy kryptowalutowe są coraz popularniejszym podmiotem i wciąż otwierane są nowe. Jak więc spośród nich wybrać najlepszą, najbardziej bezpieczną i dostosowaną do wymagań? Sprawdź nasz ranking giełd kryptowalutowych i zacznij inwestować.
Ranking Giełd Kryptowalut – Kwiecień 2023
1. Binance
Podstawowe informacje
- 2017
- Kajmany
- Tak
- Tak
- Tak
Oferta
- ponad 600
- EUR, GBP, AUD, BRL, NGN, RUB, TRY, UAH, ZAR
- Tak
- Tak
Opłaty
- 0 zł
- 0 zł
- 0,1% maker
- 0,1% taker Wysokość prowizji zależna jest od obrotów na koncie
- 0,02% maker
- 0,04% taker Wysokość prowizji zależna jest od obrotów na koncie
Wpłaty i wypłaty
- Przelew bankowy
- Karta płatnicza
- Przelew bankowy
- Karta płatnicza
- 15 euro
Bezpieczeństwo
- Tak
- Tak
- Tak
- Tak
2. Zonda
Podstawowe informacje
- 2014
- Estonia
- Tak
- Tak
- Tak
Oferta
- ponad 50
- PLN, EUR, USD, GBP
- Nie
- Tak
Opłaty
- 0 zł
- 0 zł
- Transakcje w parach krypto-FIAT (PLN, EUR, USD, GBP) i krypto-USDT:
- 0,3% maker
- 0,43% taker Transakcje w parach krypto-krypto (BTC, ETH,USDC):
- 0% maker
- 0,1% taker
- niedostępne
Wpłaty i wypłaty
- Przelew bankowy
- Karta płatnicza
- aplikacja ZEN
- Przelew bankowy
- Wypłata w bankomacie
- 10 zł
Bezpieczeństwo
- Tak
- Tak
- Nie
- Tak
3. Kraken
Podstawowe informacje
- 2011
- USA
- Nie
- Nie
- Tak
Oferta
- 212
- EUR, USD, GBP, CAD, CHF, JPY
- Tak
- Tak
Opłaty
- 0 zł
- 0 zł
- 0,16% maker
- 0,26% taker Mniejsze stawki dla większej aktywności na rachunku
- 0,02% maker
- 0,05% taker Mniejsze stawki dla większej aktywności na rachunku
Wpłaty i wypłaty
- Przelew bankowy
- Przelew bankowy
- Zależy od waluty i metody
Bezpieczeństwo
- Tak
- Tak
- Nie
- Tak
4. Coinbase
Podstawowe informacje
- 2012
- USA
- Tak
- Nie
- Tak
Oferta
- 209
- EUR, USD, GBP, AUD, CAD, CHF, JPY
- Nie
- Tak
Opłaty
- 0 zł
- 0 zł
- 0,4% maker
- 0,6% taker Mniejsze stawki dla większej aktywności na rachunku
- niedostępne
Wpłaty i wypłaty
- Przelew bankowy
- Karta płatnicza
- Przelew bankowy
- brak
Bezpieczeństwo
- Tak
- Tak
- Nie
- Tak
5. Huobi
Podstawowe informacje
- 2013
- Singapur
- Nie
- Nie
- Tak
Oferta
- ponad 400
- Brak
- Tak
- Tak
Opłaty
- 0 zł
- 0 zł
- 0,2% maker
- 0,2% taker Mniejsze stawki dla posiadaczy tokenów giełdy Huobi
- 0,02% maker
- 0,04% taker
Wpłaty i wypłaty
- Wpłacać można tylko kryptowaluty
- Wypłacać można tylko kryptowaluty
- 50 dolarów
Bezpieczeństwo
- Tak
- Tak
- Nie
- Tak
Czym są kryptowaluty?
Już od wielu lat krytpowaluty cieszą się sporym zainteresowaniem. Jedni się nimi fascynują, drudzy nie rozumieją ich fenomenu i traktują je jako piramidy finansowe. Jest to dość osobliwa kwestia, ponieważ kryptowaluty istnieją tylko w postaci cyfrowej. Mają jednak swoją wartość i w związku z tym można nimi płacić za określone usługi i towary, a także przesyłać je sobie - oczywiście w wirtualny sposób. Można nabyć je na dwa sposoby. Albo kupując na giełdzie, albo samemu wydobywając. Niektórzy dzięki kryptowalutom dorobili się milionów, inni - te miliony stracili. Jak każde inwestowanie, tak i handel wirtualnymi pieniędzmi, które traktowane są już jak instrumenty finansowe, jest narażony na ryzyko. Dlatego zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, zdobądź potrzebną do tego wiedzę.
Jakie są najpopularniejsze kryptowaluty?
Kryptowaluty powstały w 2009 roku, w odpowiedzi na wybuch globalnego kryzysu gospodarczego. Istnieje przeświadczenie, że to bitcoin był pierwszą kryptowalutą, która dała początek innym. To on rozpowszechnił cyfrowe pieniądze, handel nimi, transakcje za ich pomocą, a także wydobywanie ich, czyli technologię blockchain. O ile bitcoin na samym początku kosztował zaledwie kilka centów, w 2021 roku wartość 1 bitcoina oscylowała już wokół 260 000 zł. Dziś istnieje kilka tysięcy innych walut kryptograficznych. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć na przykład ethereum, którego wartość to kilkanaście tysięcy złotych. Jest to o tyle ciekawa waluta, że już wkrótce kopanie jej będzie możliwe bez konieczności używania kart graficznych. Inne kryptowaluty cieszące się sporym zainteresowaniem to m. in. ripple, polkadot, solana, cardano, stellar czy litecoin.
Czym są giełdy kryptowalut?
Zanim wejdziesz w świat wirtualnych pieniędzy, dobrze by było, abyś dowiedział się, czym są giełdy kryptowalut i na jakiej zasadzie działają te serwisy. Jest to miejsce, gdzie możesz nabywać, czyli skupować kryptowaluty, a także je sprzedawać. Wszystko to robisz za pomocą urządzenia z dostępem do internetu, bo to właśnie w świecie wirtualnym przeprowadzane są wszystkie transakcje. Dobra giełda oprócz udostępniania narzędzi do handlu kryptowalutami, powinna także oferować możliwość przejrzenia najnowszych notowań, trendów, a także pomóc w przewidywaniu kursów. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo. Każda giełda powinna posiadać jak najlepsze zabezpieczenia, weryfikację najlepiej dwuetapową i możliwość dodania zaufanych urządzeń. Wszystko po to, aby Twoje dane, a także zgromadzone oszczędności nie wyciekły i abyś Ty nie padł ofiarą internetowych oszustów. Bezpieczeństwo jest tak ważne dlatego, że przepływ finansowy, jaki się odbywa na takiej platformie, opiewa czasami na naprawdę pokaźne sumy, a ludzie potrafią inwestować w kryptowaluty nawet i miliony.
Jak działa prowizja Maker i Taker?
Wchodząc w ten świat i chociażby przeglądając rankingi giełd kryptowalut, możesz spotkać się ze zwrotem "prowizja Makera i Takera". Kim dokładnie jest Maker a kim Taker? Dlaczego platforma pobiera od nich prowizje? Opłaty przez giełdę pobierane są dlatego, że serwis musi utrzymywać się z jakiś środków, aby móc poprawnie funkcjonować. Jedną z opłat jest ta od Makera, czyli osoby zlecającej transakcję, i od Takera, czyli odbiorcy przelewu. Przy tym, prowizja od Makera często jest niższa niż od Takera, dlatego, że giełda wynagradza osoby, sprawiające, że plaforma działa płynnie. Dzięki Makerowi tworzone są nowe zlecenia, przez co na stronie generowany jest ruch.
Wpłaty i wypłaty pieniędzy z giełdy kryptowalut
Zanim w ogóle rozpoczniesz swoją przygodę jako inwestor, będziesz musiał najpierw zasilić swój wirtualny portfel prawdziwymi pieniędzmi. Dobra giełda powinna mieć możliwość wpłacania różnych walut, od dolara przez euro aż po polskiego złotego. Wpłaty dokonasz tak, jakbyś to robił wszędzie indziej - kartą płatniczą, przelewem, BLIK-iem lub za pomocą serwisu PayPal. Gdy już będziesz miał środki na swoim koncie, możesz przystąpić do kupna jakieś kryptowaluty. W momencie, gdy ją sprzedasz i będziesz chciał wypłacić środki z portfela, będzie to równie łatwe jak ich wpłata. Wybierasz kwotę, jaką chcesz zamienić na fizyczną walutę i przelewasz ją na konto bankowe. Pamiętaj jednak, że istnieją minimalne limity pieniędzy, jakie możesz wybrać. Są one zależne od giełdy a także waluty. Zwróć uwagę również na to, że nie we wszystkich giełdach takie transakcje między kontami są darmowe. Niekiedy serwis pobiera za to opłaty.
Najlepsza giełda kryptowalut – jak ją znaleźć?
Najlepsza giełda kryptowalut to taka, która spełnia wszystkie Twoje oczekiwania, a przy tym jest bezpieczna. Logowanie powinno być zabezpieczone i wielopoziomowe, tak samo jak wykonywanie operacji na koncie. Najczęściej robi się to za pomocą biometrii, kodu SMS, przesłanego hasła na adres e-mail albo poprzez narzędzie Google Authenticator. Wybierając giełdę, zwróc uwagę na średnią miesiączną wartość obrotów, liczbę dostępnych krytowalut i tokenów oraz par krypto-krypto oraz krypto-fiat, a także obsługiwane waluty FIAT. Wiadomo, że giełda przykujwająca największą uwagę to taka, która oferuje atrakcyjne narzędzia, ale jednocześnie jest tania i pozbawiona jak najmniejszej ilości dodatkowych opłat. W naszym rankingu uwzględniliśmy zarówno polskie giełdy kryptowalut jak i zagraniczne, tak abyś mógł wybrać coś dla siebie.
Jak tworzymy ranking giełd kryptowalut?
Tworząc ranking giełd kryptowalut, zwracamy przede wszystkim uwagę na wiarygodność platformy. Wiele razy już o tym wspominaliśmy, ale bezpieczeństwo stanowi dla nas jeden z najważniejszych elementów. Dopiero następna kwestia to poszczególne opłaty i prowizje pobierane przez serwis. Później patrzymy na to, co oferuje dana giełda. Jakie posiada narzędzia i do czego daje dostęp swoim użytkownikom. Czy posiada stablecoiny, czyli stabilne kryptowaluty, którymi można płacić za interenetowe zakupy, nie bojąc się nieprzewidalności rynku? Ile kryptowalut udostępnia? To ważny wyznacznik, mówiący o tym, jak duża jest giełda. Czy na danej platformie można handlować również kontraktami CFD? Dla niektórych znaczące będzie to, czy dana strona jest po polsku i czy udostępnia obsługę w języku polskim. Rozumiemy, że nie każdy będzie czuł się dobrze inwestując na stronie, gdzie wszystko jest po angielsku. Dlatego przygotowując nasz ranking giełd kryptowalutowych to również wzięliśmy pod uwagę i wypisaliśmy w szczegółach konta.
Jaka giełda kryptowalut będzie dla Ciebie najlepsza?
Obecnie cały czas słyszy się o giełdzie Binance, która posiada bardzo dużo kryptowalut, jest przejrzysta i przede wszystkim posiada silne zabezpieczenia. Wiele osób, które dopiero co zaczynają swoją przygodę inwestycyjną, decyduje się założyć konto właśnie tam. Użytkownicy mają dostęp do wolumenów obrotów i najlepszych ofert handlowych. Mogą także śledzić notowania. Nie oferuje jednak handlu z dźwignią. Wysoko plasuje się także Kraken, Zonda i Coinbase. Posiadają spory wybór walut FIAT, a także dostęp do dużej ilości kryptowalut, choć wciąż to Binance udostępnia ich najwięcej (ponad 600). Zanim w ogóle zaczniesz swoją przygodę z giełdą i kryptowalutami, zapoznaj się z podstawami, a następnie przejrzyj oferty poszczególnych giełd. Porównaj między sobą ważne dla Ciebie elementy, a następnie załóż konto na interesujacej Cię platformie.
zastanawiam się nad Binance a Zondą, ktoś korzystał i mogłby podpowiedzieć?