Ranking Kont Osobistych – Kwiecień 2023

Wybór konta bankowego nie jest prostym zadaniem. Banki oferują swoim klientom mnóstwo różnego rodzaju rachunków, ale nie wszystkie nadają się dla każdego. Wybór kiepskiego konta może nas kosztować nawet kilkadziesiąt złotych w skali roku, dlatego lepiej spędzić trochę czasu analizując oferty, niż narażać się później na straty. Jak wybrać najlepszy rachunek? Ranking kont osobistych przychodzi z pomocą, sprawdź naszą analizę darmowych kont osobistych!

Ostatnia aktualizacja: 30 marca 2023

 

 

Jak wybrać najlepsze konto w rankingu kont bankowych?

Najlepiej wykorzystać do tego nasz ranking najlepszych kont osobistych. Na liście znajdują się wszystkie rodzaje i typy rachunków oferowanych przez polskie banki. Współczesny rynek jest już tak nasycony, że bardzo często klienci otrzymują dodatkowe pieniądze od banku tylko po to, by skorzystać z jego usług. Wybierając miejsce, w którym założymy swoje nowe konto, powinniśmy dokładnie przeczytać regulamin usług, tak by się później nie rozczarować i nie paść ofiarą dodatkowych opłat. Nasz ranking chętnie Ci w tym pomoże i sprawdzi, czy warto mieć konto danego banku. Sprawdzamy w nim warunki prowadzenia konta, opłaty za kartę, bankomaty, opłaty za przelewy czy też promocje, które zachęcają, by otworzyć konto.
 

Ranking kont osobistych - na co zwracać uwagę przy zakładaniu konta bankowego?

Opłata za prowadzenie konta - opłaty te naliczane są m.in. za prowadzenie konta bankowego, wydanie i używanie karty, wykonywanie przelewów itp. Większość banków nie pobiera opłat za te usługi, ale zdarzają się niechlubne wyjątki. O ile bezpłatne prowadzenie rachunku i wydanie karty do konta to standard, tak użytkowanie karty może nas już nieco kosztować. Najlepiej znaleźć konto przez ranking bankowy, w którym opłata za użytkowanie karty wynosi 0 zł. Jeśli jednak nie ma aktualnie takiej oferty - nic straconego.
 
Większość ofert w naszym rankingu banków pozwala uniknąć opłat, o ile tylko zapewnimy wpływy na konto i/lub wykonamy odpowiednią ilość transakcji (o konkretnej wartości) w skali miesiąca - płatność kartą lub BLIK, czyli transakcje bezgotówkowe. Warunki nie są zazwyczaj wygórowane i nie ma większych problemów, by je spełnić i uczynić konto darmowym.
 
Warto zwrócić uwagę na:
  • opłaty za przelewy specjalne - jeśli potrzebujemy często przelewać pieniądze ekspresowo lub za granicę, warto sprawdzić, ile będzie nas kosztować taka usługa. Warto też sprawdzić godziny rozliczania przelewów w konkretnych ofertach opłata za kartę - większość banków proponuje zwolnienie z opłat, warto się przyjrzeć czy warunki nie są wygórowane
  • opłaty za korzystanie z bankomatów - warto zwrócić uwagę na to, czy bank daje darmowe wypłaty i ile będzie nas kosztować wypłata z tak zwanych bankomatów obcych. W przypadku darmowych bankomatów warto zwrócić uwagę na to, czy nie będzie problemów z ich dostępnością w naszym miejscu zamieszkania i w miastach, do których najczęściej jeździmy.
  • oprocentowanie rachunku oszczędnościowego - usługa ta nie jest standardem, ale zdarza się, że niektóre banki proponują swoim klientom możliwość założenia oprocentowanego konta oszczędnościowego. Jeśli mamy taką możliwość, warto zdecydować się na tego typu konto. Zawsze to kilka złotych miesięcznie więcej.
  • dodatkowe usługi - warto sprawdzić, czy bank udostępnia funkcjonalną bankowość elektroniczną, umożliwia obsługę konta z poziomu aplikacji mobilnej, pozwala na wykupienie ubezpieczenia, oferuje zniżki w sklepach, konto walutowe itp.
  • dodatkowe produkty bankowe - dobre konto osobiste powinno być połączone z innymi usługami bankowymi i oferować nam możliwość założenia lokaty zwykłej i strukturyzowanej, wzięcia kredytu itp.
Zanim zdecydujemy się na konkretny rachunek osobisty tak zwany ROR, powinniśmy poddać ocenie wszystkie powyższe elementy, zastanawiając się, co jest dla nas najważniejsze. Ranking kont osobistych pomoże nam w wyborze, zbierając i analizując wszystkie dostępne na rynku oferty. Nasza porównywarka kont pozwoli Ci wybrać najlepsze konto bankowe.
 

Porównania kont osobistych z promocją - czy warto z nich korzystać?

Pod hasłem "promocje bankowe" w naszym rankingu kont rozumiemy wszystkie sposoby, za których pomocą banki chcą zachęcić nowych klientów do skorzystania z ich usług. Ze względu na sporą konkurencję na rynku, mało która osoba zdecyduje się na dane konto, tylko dlatego, że podobają jej się warunki. Jaki jest cel nowych kont dla banków? Każdy nowy klient to szansa na zwiększenie potencjalnej bazy ludzi decydujących się na kredyty i pożyczki. Rachunek bankowy to tylko początek drogi, gdyż wiadomo, że najłatwiej zachęcić nowe osoby oferując im coś za darmo (a nawet z dodatkowymi bonusami), a jeśli klient wpadnie "w pułapkę" to prędzej skorzysta z usług firmy, której zaufał i która spełnia jego wymagania.
Z tego też powodu banki w naszym rankingu bardzo często decydują się na radykalny krok, jakim jest zapłacenie nowemu użytkownikowi za to, że założy on konto osobiste. Zazwyczaj jest to premia gotówkowa, która jest przelewana na konto użytkownika, jeśli spełni on określone wymagania. Zdarza się też, że banki oferują klientom bilety do kina, bony na zakupy lub też gwarancję całkowitego braku opłat przez kilka lat. Wiele osób poluje na promocje i jest w stanie wyciągnąć od banków nawet kilkaset złotych w skali roku. Średnia premia na jedno konto to około 100-300 złotych i otrzymamy ją po spełnieniu kilku warunków (regularne wpłaty na konto, aktywacja konkretnych usług, wykonanie kilku transakcji).
Promocje dla stałych klientów pojawiają się dużo rzadziej i najczęściej występują w innej formie. Rachunek bankowy powinien stale zachęcać nas, by z niego korzystać, dlatego warto zwrócić uwagę, czy nasze konto za darmo osobiste oferuje nam jakieś zniżki w sklepach, cashback za zakupy lub inne bonusy, które pozwolą nam zaoszczędzić kilka złotych miesięcznie. Czasami dzięki promocjom można uzyskać również konto oszczędnościowe na dużo lepszych warunkach bez opłat i prowizji.
 

Kto może założyć rachunek osobisty bez opłat?

Darmowe konto osobiste w banku może założyć każda osoba, która ma co najmniej 13 lat. To czy jesteśmy studentem, pracujemy lub też nie, nie jest ważne. Osoby najmłodsze i studenci bardzo często mają możliwość skorzystania ze specjalnych, dedykowanych sobie rodzajów kont, które nie wymagają regularnych, comiesięcznych wpływów. Aktualny ranking kont bankowych przypomina, że bardzo często trzeba jednak spełnić inny warunek, jakim może być np. skorzystanie z karty określoną ilość razy lub też wykonanie transakcji na określoną łączną kwotę. Niektóre banki oferują także specjalne konta dla dzieci w wieku 0-13 lat. Nie są one jednak standardem, a do ich założenia potrzebna jest zgoda rodzica, który później będzie musiał także nadzorować wszelkie transakcje wykonywane za pośrednictwem takiego konta.
 

Jak założyć darmowe konto osobiste?

W celu założenia konta możemy wybrać się do placówki banku w naszym mieście. Nie ma na szczęście takiego obowiązku i niemal każdy bank proponuje swoim użytkownikom możliwość założenia konta osobistego przez Internet. Procedury w danych bankach różnią się od siebie, ale zazwyczaj wszystko opiera się o następujący schemat:
  • Wypełnienie formularza na stronie banku swoimi danymi osobowymi i wyrażenie chęci założenia konta,
  • Rozmowa telefoniczna z pracownikiem banku
  • Podpisanie umowy dostarczonej przez kuriera, który ma obowiązek sprawdzić tożsamość klienta.
  • Aktywacja konta bankowego i karty płatniczej na stronie banku.
Po spełnieniu wszystkich punktów stajemy się posiadaczami konta osobistego.
 
Ile pieniędzy powinniśmy trzymać w banku na koncie? Czy przechowywanie całych oszczędności na jednym koncie osobistym jest dobrym pomysłem? Zdecydowanie nie! Warto rozbić swoje oszczędności na kilka różnych kont, by ograniczyć straty w razie, gdy padniemy ofiarami oszustwa lub kradzieży. Wszystkie banki komercyjne, spółdzielcze i SKOK-i w Polsce objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Jest to instytucja, na której koszty pracy składają się wszystkie banki. Jej głównym zadaniem jest ochrona pieniędzy klientów na wypadek ogłoszenia upadłości przez jedną ze spółek. Niestety rozwiązanie to ma jeden haczyk. Jeśli na koncie znajduje się więcej niż 100 tysięcy euro, cała ta nadwyżka przepada. Oczywiście kwota ta może zostać odzyskana w ramach postępowania upadłościowego, ale trwa to bardzo długo i proces ten rzadko kiedy kończy się pełnym sukcesem. Lepiej nie narażać się na takie ryzyko i rozbić oszczędności na kilka kont.
 
Jeśli dysponujemy dużymi funduszami, powinniśmy pilnować, by na żadnym z kont nie trzymać więcej niż 100 tysięcy euro. Niestety niektóre instytucje finansowe działające pod różnymi nazwami są w praktyce jednym bankiem, co nie ułatwia nam zadania, ale wystarczy tylko trochę poczytać, założyć kilka kont w innych bankach i będziemy bezpieczni niezależnie od tego, co się stanie. Jednym z rozwiązań na powiększenie kwoty, która możemy przechowywać w danym banku, jest otwarcie konta wspólnego z osobą, z którą jesteśmy w związku. Takie rozwiązanie pozwala na bezpieczne przechowywanie 200 tysięcy euro na jednym koncie bankowym.
Obserwuj nas na Facebooku, by nie ominęły Cię żadne promocje! 

Komentarze 13

    1. Konto jest darmowe pod warunkiem aktywności. Można znieść zarówno opłatę za prowadzenie konta, jak i za użytkowanie karty (są to dwa inne warunki), dlatego pewnie u Pana tak to wygląda 🙂 A jeśli chodzi o zwrot za zakupy kartą, może mieć Pan na myśli obecnie trwającą promocję, podczas której dostaje się co miesiąc (przez 8 miesięcy) 50 zł za wykonywanie transakcji gotótkowych i logowanie do aplikacji.

  1. Ten ranking to chyba na chybił trafił. To żaden ranking. Skoro konto darmowe bezwarunkowe jest dopiero na 5. miejscu. Ja używam nest banku i jest to najlepsze konto bo prawie wszystko mam za darmo bez żadnych głupich warunków

    1. Zdjęcie Damian Sieczkowski

      Cześć Krystian,

      Dzięki za opinie, bierzemy pod uwagę tez inne czynniki.
      W Nest banku niestety prawnie nigdy nie ma premii za założenie konta, a oferty które są wyżej w rankingu mają łatwe warunki uniknięcia opłat.
      Przyznam że sam mam konto również w Nest Banku jako zapasowe bo jest zupełnie darmowe i nie musze się niczym martwić 🙂

  2. Nie wiem skąd te dane??? Mam konto w PeKaO i Alior. I to drugie, jest nieporównywalnie tańsze od PeKaO. Wszystkie bankomaty w cenie opłaty 5 zł. W Pe-ksie, tylko jedna darmowa wypłata. Wszystkie przelewy za friko. Usługi w placówkach też, czego nie ma w PeK.

    1. Zdjęcie Damian Sieczkowski

      Cześć Wacław,

      Dane pochodzą z cenników ofert bankowych.
      Przykładowo konto w Pekao jest bezwarunkowo darmowe a w Aliorze już niestety nie.
      Pekao ma również bardzo dobrą ofertę z kontem oszczędnościowym 7% przy założeniu

      Planujemy niedługo wprowadzić porównania kont by łatwiej było można znaleźć te które najbardziej pasuje do konkretnego przypadku:)

    1. Zdjęcie Damian Sieczkowski

      Dzień dobry,

      Konto za Zero w PKO BP jest bezwarunkowo za 0 zł.
      Możliwe że chodzi Panu o konto bez granic za które trzeba płacić 17,90 zł miesięcznie

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.