Ranking Kont Oszczędnościowych – Kwiecień 2023

Pełna kontrola nad finansami i swobodny, nieograniczony dostęp do własnych środków jest tym, co cenią sobie osoby decydujące się na założenie bankowego konta oszczędnościowego. Jest to dokonały sposób na pogodzenie atrakcyjnego oprocentowania własnych oszczędności i dowolności w rozporządzaniu odłożonymi pieniędzmi. Na rynku finansowym istnieje wiele rozwiązań, które w zależności od docelowego wyboru konta, mogą różnić się wysokością oprocentowania, wielkością opłat i warunkami użytkowania.

Ostatnia aktualizacja: 30 marca 2023

Czym jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to rodzaj rachunku bankowego, na którym przechowywane środki są oprocentowane. Oznacza to, że może być ono idealnym rozwiązaniem zarówno pod kątem odkładania, czyli regularnego gromadzenia określonej sumy, jak i kontem regularnego użytku, na który wpływa wynagrodzenie, i z którego dokonuje się bieżących opłat. W zależności od wyboru oferty, można skorzystać z konta, które gwarantuje pełny dostęp do środków i umożliwia spontaniczne, nieregularne odkładanie pieniędzy, jak i produktu, który wymaga regularnych wpłat w określonej wysokości. Elastyczne konto oszczędnościowe stało się całkiem interesującą alternatywą dla niepewnych lub ryzykownych produktów inwestycyjnych i lokat, które zamrażają środki na długi okres. Rachunki oszczędnościowe mają również nieco wyższe oprocentowania od tradycyjnych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Przy wyborze najlepszego konta, można zwrócić uwagę na ranking kont oszczędnościowych, w którym dość przejrzyście podkreślone są najważniejsze cechy konta i jego oprocentowanie.

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy a konto oszczędnościowe

Główną różnicą pomiędzy rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, a typowym kontem oszczędnościowym jest wysokość oprocentowania. Podczas gdy typowy ROR, czyli zwykłe konto osobiste, ma dość niskie oprocentowanie, na koncie oszczędnościowym można już nieco zarobić. Nowe środki przelane na konto mogą szybko zamienić się w pokaźne saldo. Warto jednak pamiętać, że kosztem swobodnego dostępu do złożonych na rachunku środków jest niższe oprocentowanie niż w przypadku innych, bankowych form oszczędzania np. lokat długoterminowych. Kolejnym aspektem, który jest typowy dla konta oszczędnościowego jest zmienna stopa procentowa. W przypadku jej spadku, trzeba się liczyć z niższym zarobkiem i odwrotnie.

Konto oszczędnościowe – czy to się teraz opłaca?

Konto oszczędnościowe nadal jednak pozostaje jedną z najbezpieczniejszych form oszczędzania. Po pierwsze – jego właściciel ma swobodny dostęp do swoich środków i nie ryzykuje utratą ich części w przypadku chęci wcześniejszego podjęcia pieniędzy, niż zakłada to okres lokaty. Nad bezpieczeństwem oszczędności czuwa BGF (Bankowy Fundusz Gwarancyjny). Można więc stwierdzić, że promocyjnie oprocentowane konta oszczędnościowe są najlepszym rozwiązaniem dla osób, które nie mają sprecyzowanych i długoterminowych planów oszczędnościowych.

Kapitalizacja odsetek – ważny aspekt rachunków oszczędnościowych

Jednym z kluczowych elementów, od których będzie zależało aktywne oszczędzanie na rachunku oszczędnościowym jest częstotliwość kapitalizacji odsetek od ulokowanego kapitału. Analogicznie – im częściej odsetki będą doliczane do kapitału – tym wyższy zarobek w skali określonego czasu. Konta oszczędnościowe dzielą się najczęściej na takie z kapitalizacją dzienną i miesięczną. Dla niektórych osób, korzystniejsze będzie założenie konta oszczędnościowego, w którym odsetki naliczane są codziennie, inni będą preferować miesięczną kapitalizację. Wybór właściwego, zależy w dużej mierze od planu i sposobu oszczędzania. Warto również mieć na względzie, że niektóre banki narzucają na swoich Klientów ograniczenia w zakresie wysokości oprocentowania. W praktyce może to oznaczać, że osoby z naprawdę dużymi oszczędnościami nie zarobią na odsetkach tyle, ile wskazuje oficjalna oferta. Czasami, po przekroczeniu odgórnie narzuconego limitu kwotowego, bank dalej nalicza odsetki, ale w znacznie niższej wysokości. Rozwiązaniem tego problemu może być założenie alternatywnego konta w innym, bądź tym samym banku. Jednak i tutaj trzeba mieć na uwadze, ze niektóre z instytucji finansowych nakładają na klientów limity ilości zakładanych kont oszczędnościowych.

Konto oszczędnościowe – na co zwrócić uwagę?

Warto mieć na względzie, że nie wszystkie banki gwarantują dowolną ilość wypłat i przelewów z rachunku. Czasami, druga, a nawet pierwsza wypłata może być objęta dodatkową, nierzadko niemałą opłatą i może nie mieć znaczenia fakt, że przelew następuje w formie wewnętrznej – między kontami w jednym banku. Takie informacje mogą być bardzo istotne dla osób, które szukają taniego i dobrze oprocentowanego konta oszczędnościowego. Aby poznać wszystkie szczegóły i opłaty związane z prowadzeniem konta, należy zapoznać się z tabelą opłat i prowizji dołączoną do umowy o założenie rachunku.

Jak korzystać z rankingu kont oszczędnościowych?

W rankingu kont można sprawdzić najaktualniejsze informacje o warunkach i promocjach bankowych. Praktycznie wszystkie polskie banki posiadają w swojej ofercie rachunki oszczędnościowe. Ich oferta jest dość obszerna i w jednym banku może znajdować się propozycja kilku kont oszczędnościowych o różnych parametrach i zasadach prowadzenia. Jedne z nich stanowią dodatek do standardowego ROR-u, być hybrydą rachunku ROR i konta oszczędnościowego lub stanowić przedmiot promocji, której zasady są zawarte w indywidualnym regulaminie banku. Takie promocje zazwyczaj określają minimalną liczbę wpłat na konto lub regularnie odkładanie określonej kwoty w zamian za intratne oprocentowanie. Niektóre banki do założenia konta oszczędnościowego egzekwują równoległe założenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (opcja dla całkowicie nowych klientów). Tutaj również może być ukryty drobny haczyk – banki oferują bardzo atrakcyjne oprocentowanie na koncie oszczędnościowym, ale pobierają dość duże opłaty z prowadzenie konta, przelewy, wypłaty z bankomatów itp. Czasami oprocentowanie promocyjne na kontach oszczędnościowych są ograniczone czasowo. Dla właściciela takiego rachunku, może to oznaczać, że z atrakcyjnego oprocentowania będzie korzystał przez 1-3 miesiące, a po tym okresie bank przywróci tradycyjne, mniej intratne oprocentowanie. Dlatego też, wykorzystanie rankingu kont oszczędnościowych wydaje się być jednym z najrozsądniejszych i najwygodniejszych rozwiązań, które pozwoli zaoszczędzić sporo czasu, który trzeba by było poświęcić na samodzielne wyszukiwanie ofert kilkudziesięciu banków.

Ranking kont oszczędnościowych – dlaczego warto korzystać?

Z uwagi na dynamiczną zmianę rynku finansowego, a co za tym idzie, szybką zmianę ofert i promocji bankowych, planując oszczędzanie z wykorzystaniem konta oszczędnościowego, warto wykorzystać zestawienie kont oszczędnościowych, dzięki któremu można stale być na bieżąco z najnowszymi ofertami banków, porównywać warunki prowadzenia kont i ich oprocentowanie. Kolejną zaletą jest to, że jest on całkowicie niezależny i obiektywny, znaleźć w nim można najlepsze oferty wszystkich, wiodących banków w Polsce. Należy pamiętać, że istnieje wiele form oszczędzania, osoby które nie boją się ryzyka i liczą na szybkie i duże zyski, mogą korzystać z różnych produktów inwestycyjnych. Z kolei oszczędzający, którzy maja bardziej pragmatyczne i ostrożne podejście do inwestowania własnych środków, najczęściej korzystają z bezpiecznych lokat, obligacji i kont oszczędnościowych. Co prawda zyski takiej inwestycji z pewnością nie będą tak duże, jak w przypadku inwestowania np. na giełdzie, ale środki są zwykle znacznie bezpieczniejsze i oszczędzającemu nie grozi ryzyko utraty całości lub części zgromadzonych oszczędności. Dużą zaletą jest również wolny dostęp do własnych środków i korzystanie z nich - kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Dla osób, które nie posiadają dużych oszczędności, dostęp do odłożonych pieniędzy, może być ratunkiem w trudnej, nieprzewidzianej sytuacji. Ranking kont oszczędnościowych to interesujące narzędzie nie tylko pod kątem informacyjnym. Dzięki niemu, może całkowicie bezpłatnie stać się dla siebie najlepszym doradcą oszczędnościowym, który nie jest powiązany z żadnym z konkretnych banków.

Komentarze 1

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.