Karta wirtualna – trochę statystyki.
Obecnie mało kto korzysta z gotówki, jako głównego środka przekazu pieniędzy. Zazwyczaj transakcje wykonujemy kartami, jednak na rynku mnożą się ich rodzaje. W tym artykule na świecznik weźmiemy karty wirtualne.
Istnieją na polskim rynku od 2004 roku. Jak podaje Narodowy Bank Polski, na koniec I kwartału 2021 liczba kart wirtualnych na polskim rynku wynosiła 2,281 mln, co stanowiło 5,2% ogólnej liczby kart. W poprzednim kwartale ten procent oscylował wokół 5,1%. Od grudnia 2020 liczba wirtualnych kart zwiększyła się o 2% (43,4 tys. kart). Jak widać, rozwiązanie te cieszy się coraz większą popularnością. Co w nich więc takiego ciekawego i dlaczego przyciągają do siebie coraz większą liczbę korzystających?
Jak działa wirtualna karta płatnicza?
Wraz z rozwojem technologii, nasze możliwości płacenia w internecie i w sklepach stacjonarnych powiększają się. Obecnie jest to coraz szybsze, wygodniejsze i przede wszystkim: bezpieczniejsze. Wiadomo, że cyberprzestępcy nie próżnują i dostosowują swoje metody do obecnych rozwiązań. Ale instytucje finansowe również nie spoczywają na laurach i stworzyli produkt, który ma bardzo niskie ryzyko wycieku pieniędzy: wirtualne karty.
Nie można powiedzieć, że wyparły one karty fizyczne. Stanowią raczej dodatek dla ludzi, którzy korzystają na co dzień z bankowości. Można ją zamówić nawet nie mając konta bankowego w danej instytucji i będą nam wtedy służyły jako typowe karty prepaid (zobacz nasz artykuł: Karta przedpłacona – czym jest karta prepaid i jak z niej korzystać?). Znaczy to tyle, że będziemy musieli zasilić ją określoną sumą, aby móc nią płacić. I właśnie dlatego ten rodzaj ma coraz więcej zwolenników. Taka karta nie ma w ogóle powiązania z Twoim rachunkiem płatniczym ani z fizyczną kartą. To Ty decydujesz ile pieniędzy na nią prześlesz, a w przypadku włamania na konto, nie giną wszystkie Twoje oszczędności. Nie można jej także zgubić – istnieje tylko w formie cyfrowej. Istnieją również inne formy tego typu kart, nie tylko przedpłacone, choć ten rodzaj jest najpopularniejszy. Są również wirtualne odpowiedniki kart debetowych czy kredytowych.
Czym wirtualna karta różni się od plastikowego odpowiednika?
Jak sama nazwa wskazuje, wirtualna karta istnieje tylko w przestrzeni cyfrowej, a zwykła, fizyczna karta to plastik, który możemy wziąć do ręki. Mimo tej znaczącej różnicy, wirtualna karta posiada takie same oznaczenia jak fizyczna, czyli ma:
- 16-cyfrowy numer,
- zabezpieczający kod CVV lub CVC,
- datę ważności.
Oboma rodzajami zapłacimy w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Jeśli jednak chodzi o tę drugą opcję, nasza instytucja finansowa musi umożliwiać płatności technologią NFC – albo poprzez aplikację mobilną banku, albo przez Google Pay czy Apple Pay. Transakcje jednak przeprowadzane są w bliźniaczy sposób. W przypadku fizycznej karty wystarczy przytknąć ją do terminala, a jeśli chodzi o wirtualną, zrobimy to samo, ale urządzeniem. Należy jednak pamiętać o tym, że cyfrowe karty zostały stworzone główne do płatności w internecie i to tam najlepiej działają.
Różnicą między tymi dwoma rodzajami są również opłaty. Bank nie pobiera zazwyczaj żadnej kwoty za wydanie i korzystanie z niej, co inaczej ma się jeśli chodzi o plastikowe odpowiedniki. Kartę, która jest wirtualna można także łatwo usunąć bądź zablokować, co w fizycznych kartach nie jest takie łatwe. Znów podniesiemy także kwestie bezpieczeństwa: plastik możemy zgubić, lub ktoś może nam go ukraść. Nie ma to miejsca w przypadku karty, która istnieje tylko w przestrzeni wirtualnej. Jeśli zakładamy konto bankowe i chcemy od razu z niego korzystać, normalnie musielibyśmy czekać kilka dni, aż przyjdzie do nas karta płatnicza. Utworzenie wirtualnej karty jest dużo szybsze i właściwie od razu będziemy mogli robić zakupy.
Jakie są rodzaje kart wirtualnych?
- Prepaidy – najpopularniejszy rodzaj wirtualnych kart. Nie musimy powiązywać ich z naszym głównym kontem bankowym. Żeby móc z nich korzystać, musi na nie trafić określona suma. Taką kartą można wiele razy dokonywać płatności i wiele razy ją zasilać. Nie wybierzemy jednak nią pieniędzy z bankomatu. Najlepiej sprawdzi się w transakcjach internetowych, choć i w coraz większej ilości banków możemy dodać ją do płatności zbliżeniowych, a następnie wykorzystywać w stacjonarnych sklepach. Najczęściej korzysta z nich w płatnościach subskrypcyjnych, gdzie podpinamy właśnie taką wirtualną kartą przedpłaconą, którą wcześniej zasilimy. Mamy wtedy pewność, że serwis nie zabierze nam więcej pieniędzy, niż oczekiwaliśmy. Dzięki niej możliwe jest również lepsze kontrolowanie wydatków. Przelewamy na nią określoną kwotę z wypłaty, ustalamy limity i w ten sposób walczymy z zakupoholizmem.
- Debetowe – to cyfrowe odpowiedniki fizycznych kart (Visy lub Mastercard), które przypisane są do Twojego konta bankowego. Dodając je do cyfrowego portfela, bądź korzystając z systemu zbliżeniowego swojego banku, jesteś w stanie płacić urządzeniem za różne usługi, bez konieczności wyciągania plastiku z portfela. Pieniądze zostaną pobrane z Twojego rachunku płatniczego.
- Kredytowe – ich zasada jest taka sama, jak zwykłych kart kredytowych, z tym, że transakcje nie obciążają naszego rachunku, a odnawialny limit kredytowy, który został przyznany przez bank. Musimy go oczywiście potem spłacić.
- Jednorazowe – istnieją również jednorazowe karty wirtualne, które generowane są specjalnie na potrzeby jednej płatności. Gdy już ją wykonamy, karta przestaje istnieć. To zapewnia jeszcze większe bezpieczeństwo, niż w przypadku karty wielorazowej. Aktywujemy, zasilamy, płacimy, usuwamy (a właściwie usuwają się same).
Jak korzystać z takiej karty?
Korzystanie z wirtualnej karty jest bardzo proste. Jeśli chodzi o płatności drogą elektroniczną, w odpowiednim okienku musimy po prostu wpisać dane karty. Po finalizacji transakcji, zostaną z niej pobrane pieniądze. W usługach subskrypcyjnych wygląda to tak samo, jednak jeśli dodasz kartę przedpłaconą, pamiętaj o tym, by były na niej środki, inaczej subskrypcja Ci się nie odnowi. W przypadku płatności wirtualną kartą w sklepach stacjonarnych jest to odrobinę bardziej skomplikowane. Przede wszystkim musisz upewnić się, że twoje urządzenie jest wyposażone w technologię NFC (od 2015 roku raczej wszystkie telefony posiadają tę opcję). Drugim krokiem będzie sprawdzenie, czy twój bank umożliwia płatności zbliżeniowe, choć obecnie mało który nie prowadzi tej usługi. I tutaj masz do wyboru dwa sposoby: albo skorzystasz z sytemu płatności zbliżeniowych twojego banku (jeśli taki posiada), albo pobierzesz Google Pay (na telefonach z system Android), albo Apple Pay (urządzenia firmy Apple). W przypadku drugiej metody będziesz musiał dodać kartę do cyfrowego portfela. Więcej piszemy o tym tu: Płatności zbliżeniowe NFC – co to jest i jak z nich korzystać?
Gdzie jej używać?
Wspomnieliśmy już o tym, że można robić nimi zakupy w internecie czy opłacać subskrypcje na przykład na platformach streamingowych (Netflix czy Spotify), ale można również używać takiej karty w wyjazdach zagranicznych. Na rynku dostępne są wielowalutowe karty, które mają bardzo atrakcyjne prowizje, jeśli chodzi o zakupy za pomocą obcej waluty. Warto się nimi zainteresować, szczególnie w przypadku kart przedpłaconych. Wpłacamy na konto określoną kwotę i nie boimy się, że przez ukryte prowizje, stracimy większość naszych oszczędności. Karta przedpłacona, która pozwala na transakcje w wielu walutach, to na przykład Revoult.
Jak zamówić wirtualną kartę?
Niektóre banki (np. ING czy Millennium) oferują kartę wirtualną tylko swoim klientom, czyli trzeba mieć konto w ich banku, aby ją zamówić. Jednak w mBanku oferta ta dostępna jest dla każdego. W każdym przypadku wygląda to podobnie i można zrobić to albo poprzez bankowość elektroniczną, albo przez aplikację mobilną banku. Wystarczy wejść zakładkę poświęconą kartom płatniczym i wybrać opcję „nowa karta”, lub „karta do rachunku”. Należy jednak uważać na opłaty. MBank oferuje całkowicie darmową wirtualną kartę. W ING trzeba za jej wydanie zapłacić jednorazowo 20 zł (jest darmowa dla osób w wieku 18-26 lat). W Millennium również zapłacisz i jest to kwota 15 zł, a jej użytkowanie jest bezpłatne, tylko jeśli spełni się określony warunek.
Zalety i wady wirtualnej karty płatniczej.
Zalety:
- bezpieczeństwo,
- ekologia.
- szybkość wydania,
- kontrola wydatków,
Wady:
- niektóre instytucje pobierają opłaty za jej wydanie i użytkowanie,
- aby płacić nimi stacjonarnie, urządzenie musi być wyposażone w technologię NFC.