Zastrzeżenie karty – kiedy muszę zastrzec kartę w banku? Jak to zrobić?

zastrzezenie karty

Karty płatnicze – zasady bezpieczeństwa

Zamawiając kartę płatniczą, zgadzasz się na przestrzeganie regulaminu. Zasady, jakimi powinien kierować się posiadacz plastiku, wypisane są w ustawie o elektronicznych instrumentach płatniczych. To tam znajdziesz wszystkie rzeczy, które cię obowiązują. Przede wszystkim Twoim obowiązkiem, jako użytkownika karty jest:

  • dochowanie należytej staranności przy przechowywaniu karty, jej danych i PIN-u,
  • nietrzymanie w jednym miejscu karty oraz kodu PIN,
  • niepokazywanie ani nieudostępnianie nikomu karty i PIN-u,
  • niezwłoczne powiadomienie banku w razie straty lub kradzieży karty lub PIN-u.
zasady bezpieczeństwa dotyczące kart płatniczych

Co jednak w przypadku, gdy karta zostanie skradziona, bądź ją zgubimy? Należy wtedy jak najszybciej podjąć niezbędne kroki i poinformować o tym bank.

Straciłeś kartę? Nie ryzykuj.

Życie kryje różne niespodzianki i każdemu z nas mogą przytrafić się przykre sytuacje. Na niektóre nie mamy wpływu – jakiś złodziej może ukraść nam portfel, lub możemy paść ofiarą innego ataku. W dzisiejszych czasach metody oszustów są różne i coraz to wymyślniejsze, a przed niektórymi ciężko się uchronić. Możliwe, że gdzieś zawieruszymy kartę i nie jesteśmy pewni, czy ją zgubuliśmy, czy ktoś nam ją ukradł. A może zauważyłeś dziwne transakcje na swoim koncie? W każdej z tych sytuacji trzeba jak najszybciej zaregować. Utrata karty to nie przelewki. W końcu nikt nie chciałby stracić wszystkich swoich oszczędności. Nie ryzykuj i nie zwlekaj, jak najszybciej powiadom bank i zastrzeż bądź zablokuj tymczasowo kartę. Tylko to uchroni Cię przed konsekwencjami i być może zdążysz przed oszustem i nie stracisz żadnych pieniędzy. Pamiętaj, że w takim przypadku, to czas gra największą rolę.

Na czym polega zastrzeżenie karty?

Zastrzegając kartę, musisz liczyć się z tym, że jest to czynność trwała i nieodwracalna. Zostanie zablokowana możliwość płacenia nią, a także nie będziesz mógł wpłacać i wypłacać pieniędzy z bankomatu. W razie, gdyby jakimś cudem, karta się znalazła – będzie ona bezużyteczna. W takim przypadku masz obowiązek przecięcia chipu, bądź paska magnetycznego. Niektóre banki wymagają, by zanieść taką zastrzeżoną kartę do jednej z ich placówek. Musisz więc w miejsce utraconego plastiku, zamówić nowy. Jak widzisz, taki proces ciągnie za sobą konsekwencje. Jeśli więc wiesz, że zgubiłeś kartę w domu, być może warto skorzystać z tymczasowego zablokowania karty. Gdybyś zastrzegł kartę, a po chwili ją znalazł, to niestety musisz liczyć się z tym, że jakiś czas zajmie, zanim będziesz mógł ponownie korzystać ze wszystkich usług bankowych.

Jak zablokować kartę bankową w przypadku kradzieży?

Istnieją cztery sposoby, aby zablokować kartę płatniczą i uchronić swoje finanse przed kradzieżą:

  • przez infolinię – każdy bank posiada swoją własną infolinię, która działa całą dobę, i na którą możesz zadzwonić i zastrzec kartę. Proponujemy, by sprawdzić jaki numer jest do Twojego banku i zapisać go gdzieś sobie – nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda. Istnieje także specjalna infolinia udostępniona przez Zintegrowany System Zastrzegania Kart Płatniczych, z którą współpracuje prawie każdy bank. Możesz zadzwonić pod ten numer z dowolnego miejsca na świecie o, o każdej porze: 828 828 828. Jest to o tyle łatwe rozwiązanie, że nie dość, że numer jest prosty, to jeszcze uniwersalny;
  • w aplikacji mobilnej – wystarczy wejść w aplikację naszego banku, przejść w zakładkę „karty”, a następnie wybrać opcję zastrzeżenia karty;
  • przez bankowość elektroniczną podobnie, jak w przypadku aplikacji, musisz zalogować się na stronie internetowej banku, a następnie w odpowiedniej zakładce uruchomić proces zastrzeżenia plastiku;
  • w oddziale – udaj się do stacjonarnego oddziału swojego banku, w placówce pokaż swój dowód tożsamości, a po pomyślnej weryfikacji, pracownik zastrzeże Twoją kartę.
jak zablokować kartę bankową w przypadku kradzieży

Brzmi pięknie, jednak sprawa nie jest taka prosta, ponieważ nie wszystkie banki pozwalają na każdą z tych opcji. Na przykład nie zastrzeżemy karty za pomocą bankowości elektronicznej w Citi Handlowym, Banku Pocztowym, Toyota Banku czy BOŚ Banku, a w Peako SA zablokujemy wyłącznie określone rodzaje kart. Jeśli chodzi o wykonanie tego procesu w oddziale, pozwala na to każda instytucja bankowa. Jednak może wyniknąć sytuacja, gdy nie będziemy mogli pokazać żadnego dowodu tożsamości, ponieważ został ukradziony nam na przykład cały portfel. W takim przypadku, musimy pójść na policję i dopiero stamtąd uzyskać zastępczy dowód czy paszport. To jednak wiąże się z całą papierologią, a proces ten może trwać dość długo. A jak już wspomnieliśmy – czas w przypadku utraty karty ma bardzo duże znaczenie. Najwygodniejszą opcją jest zrobienie tego przez infolinię, ponieważ to najszybsze rozwiązanie. Bank zweryfikuje nas pytaniami, a gdy odpowiemy na nie dobrze, będziemy mogli praktycznie od razu zastrzec kartę.

Kto może zastrzec kartę?

Jeśli chodzi o tę kwestię, to w większości instytucji finansowych może zrobić to tylko jej właściciel. Jednak istnieją banki, które dopuszczają wykonanie tego procesu przez osobę z rodziny, bądź znajomego i są to Getin Bank i PKO BP. Wystarczy, że zadzwonią na infolinię i dobrze odpowiedzą na pytania pracownika banku. Po pomyślnym procesie weryfikacji, karta zostanie zastrzeżona. We wszystkich bankach może jednak zrobić to także obca osoba, która znalazła kartę. Ona również musi wtedy zadzwonić na infolinię i poinformować bank o zaistniałej sytuacji. Placówka poprosi o odczytanie danych z karty, a następnie o imię i nazwisko znalazcy. W niektóych przypadkach bank będzie wymagał także dodatkowych informacji odnośnie tożsamości.

Tymczasowa blokada karty

Jeśli nie jesteś pewien, czy karta została skradziona, czy po prostu gdzieś się zawieruszyła, polecamy ze skorzystania z tymczasowej blokady karty. Działa podobnie, jak w przypadku zastrzeżenia plastiku, jednak jest to opcja tymczasowa, którą sami możemy włączyć i wyłączyć. Nie pociąga to ze sobą żadnej odpowiedzialności. Jest to przydatne rozwiązanie nawet wtedy, gdy udajemy się na jakieś masowe wydarzenie i boimy się, że coś może się z naszą kartą stać. Przed imprezą blokujemy kartę, a tuż po powrocie do domu – odblokowujemy. Gdy będzie zablokowana, nie będzie można nią płacić, czy wybierać gotówki z bankomatu. Cały proces możemy włączyć i wyłączyć w naszej aplikacji mobilnej banku bądź w bankowości internetowej, co pozwala na szybką reakcję. Jednocześnie nie musimy się martwić, że blokada zostanie niewiadomo na jak długo. Można o tym pomyśleć nawet w przypadku, gdy zostawiliśmy przez przypadek poza domem, ale jesteśmy pewni, że za chwilę do niej dotrzemy. Dla bezpieczeństwa najlepiej wtedy włączyć tymczasową blokadę i zdjąć ją, gdy już będziemy mieć kartę z powrotem w rękach.

Zastrzeżenie a blokada karty płatniczej. Które rozwiązanie wybrać?

Oba rozwiązania są działaniami podejmowanymi dla bezpieczeństwa, aby uchronić swoje środki finansowe przed kradzieżą. Oba również robią z kartą to samo – blokują ją, uniemożliwiając zapłatę za jej pomocą, a także wpłacanie i wypłacanie gotówki z bankomatu. Jednak zastrzeżenie karty to działanie nieodwołane i gdy już to zrobimy, karta traci moc na zawsze. Jedyne co możemy zrobić, to zamówić nowy plastik. W przypadku tymczasowej blokady, jak sama nazwa wskazuje, rzecz dzieje się na pewien czas. To my decydujemy, w którym momencie kartę odblokować. Zwracamy jednak uwagę na to, że w niektórych bankach, jeśli w ciągu jakiegoś okresu (zazwyczaj 30 dni) karty nie odblokujemy, jest ona zastrzegana automatycznie przez instytucję. Pamiętaj więc, że jeśli nie ma już żadnego zagrożenia – kartę należy przywrócić do stanu normalnej używalności.

Gdy już znasz różnice obu czynności, możesz sam odpowiedzieć sobie na pytanie w jakich przypadkach, co zastosujesz. Jeśli jesteś pewien, że karta została skradziona – polecamy jak najbardziej opcję zastrzeżenia. Jednak jeśli wydaje Ci się, że tylko ją zgubiłeś i być może wkrótce odnajdziesz, z pomocą przyjdzie Ci opcja tymczasowej blokady. W końcu nie ma co robić sobie problemów i zamawiać nowy plastik, gdy wiesz, że karta jest gdzieś w Twoim pobliżu i być może za chwilę ją odzyskasz.

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.