Zlecenia stałe płatności – czym są jak działają?

zlecenia stałe płatności. Czym są i jak działają?

W ramach konta osobistego, istnieje wiele ciekawych rozwiązań, które mają na celu ułatwienie nam życia. Większość posiadaczy rachunków bankowych płaci swoje zobowiązania za ich pośrednictwem, wykonując wygodnie przelew z domu. Tylko po co robić to ręcznie i pamiętać co miesiąc o terminie płatności? Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest automatyzacja tego procesu. Sprawdź, jak to zrobić.

Co to jest zlecenie stałe?

Zlecenie stałe to usługa, która dostępna jest w każdym banku, w większości bezpłatna. Na czym polega? To nic innego jak ustawienie automatycznych przelewów konkretnej kwoty, na wskazany rachunek bankowy danego odbiorcy, w określonych odstępach czasu. W zależności od banku, można ustawić cykl miesięczny, kwartalny lub roczny albo ustalić co ile dni lub miesięcy, środki będą przekazywane na konto odbiorcy. Można także ustawić, że zlecenie stałe ma wygasnąć po wykonaniu konkretnej liczby operacji. 

Zlecenie stałe można samodzielnie ustanowić, wystarczy skorzystać z odpowiedniego formularza dostępnego w bankowości elektronicznej. 

Większość z nas opłaca przynajmniej kilka abonamentów regularnie: telefon, internet, telewizja. Przeważnie, są to rachunki na stałą kwotę. Ustawienie w tym przypadku zlecenia stałego, to wygodne rozwiązanie, które ściąga z nas odpowiedzialność pamiętania o terminach poszczególnych zobowiązań. Naszym zadaniem jest jedynie zapewnienie odpowiedniej ilości środków na koncie. 

Czym różni się zlecenie stałe od polecenia zapłaty?

Zarówno zlecenie stałe jak i polecenie zapłaty to opcje z grupy płatności cyklicznych. Oba rozwiązania mają na celu automatyzację płatności. Jednak największą różnicą jest to, że w poleceniu zapłaty, udostępniasz odbiorcy możliwość pobrania środków z Twojego konta. O kwocie, jaka zostanie pobrana, decyduje natomiast dostawca danej usługi. Oczywiście, wszystko odbywa się zgodnie z umową, która została zawarta. Przy poleceniu zapłaty to Ty decydujesz kiedy i jaką kwotę chcesz zlecić. Aby to zalegalizować, konieczne jest podpisanie zgody zarówno u wierzyciela jak i w banku. To rozwiązanie pozwala na automatyzację przelewów nawet wtedy, kiedy kwota płatności jest inna za każdym razem. 

Jak ustawić zlecenie stałe w bankowości internetowej?

Tak naprawdę nie jest możliwe stworzenie jednego, konkretnego polecenia. Każdy system bankowości internetowej różni się od siebie, w zależności od banku. Jednak wystarczy, że przeszukasz zakładki związane z płatnościami takie jak: przelewy, transakcje czy płatności, a z pewnością znajdziesz opcję zlecenia stałego. W niektórych bankach możesz to także zrobić podczas wykonywania danego przelewu, zaznaczając na dole opcję “utwórz zlecenie stałe”. Jeśli masz problemy z odnalezieniem tej opcji, możesz zadzwonić na infolinię lub skontaktować się z obsługą banku na czacie i poprosić o pomoc w tym zakresie. 

Czy zlecenie stałe jest płatne?

Większość banków oferuje tę usługę za darmo, o ile zostanie ustawiona poprzez bankowość elektroniczną. Opłata, w niektórych bankach, może zostać pobrana, gdy zlecenie stałe zostanie ustawione przez infolinię lub w oddziale banku. Wtedy pobierana jest jednorazowa opłata za “włączenie” usługi, a przelewy wykonywane w jej ramach, są darmowe. 

Aby dowiedzieć się, czy w Twoim banku zlecenie stałe jest płatne czy też darmowe, najlepiej sprawdzić cennik opłat. Często stawki są różne nie tylko w poszczególnych bankach, ale także w różnych ofertach w ramach jednego banku. 

Co w przypadku, kiedy zabraknie mi środków na koncie na zlecenie stałe?

To kolejny aspekt, który warto sprawdzić w swoim banku indywidualnie. W każdym rozwiązanie może wyglądać nieco inaczej. Możliwe rozwiązania są następujące:

  • Brak wykonania zlecenia
  • Poinformowanie właściciela rachunku o niewystarczającej ilości środków do wykonania zlecenia stałego
  • Informacja o terminie podjęcia kolejnej próby realizacji zlecenia stałego

Oczywiście, najbardziej komfortowa sytuacja jest wtedy, kiedy po prostu masz zapewnione środki na koncie. Jednak może zdarzyć się tak, że nie dostaniesz swojej wypłaty na czas lub z innych przyczyn na dzień zlecenia stałego, tych środków zabraknie. Warto wiedzieć, jaką procedurę stosuje Twój bank w takim przypadku. 

Co w przypadku, kiedy zlecenie stałe wypada w weekend?

Ustalając konkretną datę przelewu, z góry na cały rok, nie jesteśmy w stanie wyeliminować sytuacji, w której zlecenie stałe będzie wypadało w weekend. Przeważnie jedno czy dwudniowe opóźnienie w płatności nie robi wielkiej różnicy, jednak jeśli z jakiś powodów jest to dla Ciebie istotne, to zapoznaj się z procedurą, jaką stosuje Twój bank. W niektórych, można ustawić własne rozwiązanie na wypadek przelewu wypadającego w weekend.

Czy anulowanie zlecenia stałego jest trudne?

W tym przypadku nie ma żadnych haczyków, a anulowanie zlecenia stałego jest równie proste jak jego ustawienie. Wystarczy, że zalogujesz się w swojej bankowości internetowej lub udasz się do oddziału banku. W tym samym miejscu, możesz także dokonać dowolnych modyfikacji, co może być przydatne, gdy np. Zmieni się kwota rachunku.

Zlecenie stałe to prosta w obsłudze usługa, która pozwala na automatyzację płatności i odciążenie nas z obowiązku pamiętania o cyklicznych przelewach. Jest przeważnie darmowa, prosta od ustawienia, modyfikacji i anulowania. Aż dziwne, że wiele osób nadal nie jest przekonanych do korzystania z tej opcji i woli robić to ręcznie.

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.