Najlepsze Konta Bankowe dla Dzieci

Pieniądze są nie tylko dla dorosłych. Dzieci również z nich korzystają i warto od najmłodszych lat uczyć je zarządzania finansami. Załóż konto dla swojej pociechy i przybliż jej temat oszczędzania.

Ostatnia aktualizacja: 30 marca 2023

Czym dokładnie jest konto dla dziecka?

Rachunki bankowe przeznaczone dla dzieci są wyjątkowe. Ich odbiorcami mają być pociechy poniżej 13 roku życia, a więc osoby, które nie mają nawet ograniczonej zdolności do czynności prawnych. Przez to zasadzie nie mogę jeszcze niczego. Większość ofert bankowych wyklucza w ogóle możliwość wydania karty do takiego konta. Zazwyczaj nie udzielenia także dostępu do bankowości elektronicznej czy aplikacji mobilnej. Taki rachunek jest pod całkowitym nadzorem rodzica, począwszy od założenia po funkcjonowanie i zarządzanie. Mimo wszystko ta opcja cieszy się dużym zainteresowaniem. Można wykorzystać ten sposób, aby wprowadzić dziecko w świat finansów, oraz nauczyć oszczędzania i gospodarowania pieniędzmi. Tym bardziej, że często w takich kontach jest do dyspozycji bardzo atrakcyjny rachunek oszczędnościowy.

Czym różni się konta dla dziecka a konto dla nastolatka?

Konto dla dziecka jest bardziej ograniczone niż dla te nastolatka. Powyżej 13 roku życia bank wyda już dziecku kartę i będzie miało dostęp do bankowości. I choć wszystkie transakcje będą musiały być akceptowane przez rodzica, to jednak w koncie dla młodych jest możliwość płacenia normalnie w sklepach czy robienia przelewów. Rachunki dla dzieci poniżej 13 lat to są właściwie skarbonki. Często banki mają specjalne, dedykowane aplikacje na telefon przeznaczone dla najmłodszych. Są w nich dostępne różne gry i filmiki edukacyjne, mające na celu zapoznać juniora z pojęciem "pieniądz" i bankowość". Bardzo często konta osobiste rodziców łączą się właśnie z tymi kontami dziecięcymi. Istnieje wymóg, aby rodzic posiadał swój własny rachunek w danej placówce, bo dopiero z jego poziomu będzie można założyć konto dla pociechy.

Od jakiego wieku dziecko może posiadać konto bankowe?

Wszystko zależy od danej oferty banku. W większości można je już założyć od pierwszego roku życia. Istnieją także oferty (na przykład Konto Przekorzystne dla młodych w Banku Pekao), gdzie rachunek dostępny jest dla dzieci powyżej 6 lat. Należy jednak dowiedzieć się, co się dzieje z kontem, gdy ten 13 rok życia się skończy. Każdy bank inaczej podchodzi do tej kwestii. W jednej placówce rachunek zostanie przekształcony na ten dostępny dla wyższej grupy wiekowej, a w drugiej konto w banku zostanie po prostu wyłączone.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta?

Konto dla dziecka powinno być bezpłatne i właśnie tak w większości banków jest. Niektóre jednak doliczają dodatkowe opłaty. Na przykład podczas wypłaty gotówki z bankomatu obcego, nie własnościowego (np. w ofercie konta dla dzieci w PKO BP). Poza tym, we wszystkich ofertach prowadzenie takiego rachunku, a także użytkowanie karty do konta (jeśli placówka zgodzi się taką wydać), jest darmowe. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy bank wymaga, aby rodzic również miał rachunek w tej instytucji. Nie zawsze oferta dla dorosłych będzie tak dobra, jak oferta dla dziecka. Więc jeśli chcesz założyć konto dla pociechy gdzieś indziej, dowiedz się, czy możesz to zrobić, nie będąc ich klientem. Najważniejsze jednak przy wyborze odpowiedniego rachunku dla juniora , to zorientowanie się czy bank proponuje konto oszczędnościowe i jakie ma ono oprocentowanie. W końcu ten produkt ma przede wszystkim nauczyć dziecko odkładania środków płatniczych i zobrazowanie mu, jak bardzo jest to opłacalne.

Czy takie konto dziecka jest bezpieczne?

Aby w ogóle założyć konto dla dziecka, potrzebna jest zgoda i podpis rodzica bądź opiekuna prawnego. Pociecha nie może sama go sobie otworzyć, za wszystko odpowiada rodzic. Korzystanie z konta jest ograniczone i jak już wspomnieliśmy - banki zazwyczaj mają specjalne aplikacje mobilne dedykowane specjalnie dla tych ofert. Są to bardziej gry edukacyjne o bankowości z przyjaznym interfejsem, niż faktyczna możliwość zarządzania finansami. Dziecko nie będzie mogło robić przelewów, czy płacić telefonem. Wszystkie najważniejsze rzeczy związane z funkcjonalnością są w rękach opiekuna i to on wszystkim zarządza. Dlatego jest to bezpieczne rozwiązanie, a przy tym rozwijające. Warto więc pomyśleć o otwarciu konta dla swojego dziecka.

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.