Najlepsze Konta dla Młodzieży

Ułatw przeprowadzanie transakcji nastolatkowi i załóż konto swojemu dziecku! Przelewaj mu kieszonkowe, wspieraj finansowo w trudnych sytuacjach, a także ucz zarządzania finansami.

Ostatnia aktualizacja: 30 marca 2023

Czym konto dla nastolatków różni się od konta dla dorosłych?

Konto dla nastolatków przeznaczone jest dla osob w wieku 13-18 lat. Po ukończeniu 13 roku życia osoba zyskuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych, a więc może dużo więcej niż przed tym wiekiem. Dlatego jest tak znacząca różnica między kontem dla dzieci a kontem młodzieżowym. Czym jednak różni się rachunek dla młodych od tego dla dorosłych? Jak wspomnieliśmy nastolatek może więcej niż dziecko - ale wciąż posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych, a nie pełną. Pełną osiągnie, gdy ukończy osiemnasty rok życia, a więc zyska pełnoletność. Dopiero wtedy będzie miał dostęp do wszystkich opcji bankowości. Jak to wygląda w praktyce? Co może, a czego nie może zrobić młoda osoba na swoim koncie? Nastolatek na swoim rachunku ma możliwość płacenia kartą (może także podpiąć ją pod cyfrowy portfel), robienia przelewów, a także dostępna jest dla niego wpłata i wypłata z bankomatów. Jednak to rodzic ustanawia limity na koncie, kontroluje je, ma wgląd w historię transakcji i w wielu bankach zdarza się, że musi także zaakceptować każdą płatność, którą młoda osoba chce przeprowadzić. Czyli właściwie nastolatek jest pod każdym względem kontrolowany, ale zwiększa bezpieczeństwo rachunku i zapewnia rozsądne wydatki.

Ile płacę za konto dla młodzieży?

Konta bankowe dla młodych na szczęście zazwyczaj są bezpłatne. Instytucje finansowe nie pobierają żadnych dodatkowych prowizji za prowadzenie rachunku czy za użytkowanie karty. Z prostego powodu - po pierwsze, banki mają świadomość tego, że nastolatkowie nie zarabiają i przez to nie są w stanie zapewnić stałych wpływów na konto. I po drugie - chcą owocnie rozpocząć współpracę, bo później może po ukończeniu wieku, dla którego przeznaczone jest konto, taka osoba nie zrezygnuje z usług banku, a będzie kontynuować swą przygodę. Tym razem jednak poprzez otwarcie konta dla studenta lub dorosłego. Warto nadmienić, że czasami jednak, w drodze wyjątku, w niektórych ofertach bankowych zdarza się warunek aktywności. Dopiero jak się go spełni, nie poniesie się opłaty za na przykład korzystanie z karty. Jest to zazwyczaj wymóg zrealizowania określonej ilości transakcji bezgotówkowych, czy to BLIKiem czy kartą. Należy także spojrzeć na to, jakie i czy są w ogóle pobierane prowizje za wypłaty z bankomatów. Z doświadczenia wiemy, że w kontach dla tak młodych ludzi dodatkowe koszta się nie pojawiają, albo występują wtedy, gdy korzysta się z bankomatów obcych. Dlatego dowiedz się, czy wybrany rachunek posiada także konto oszczędnościowe, gdzie można składować środki płatnicze i przy tym zyskać dodatkowe pieniądze, zakładając, że oferta będzie posiadała atrakcyjny procent. Wiele zestawień dostępnych w internecie, na przykład ranking kont młodzieżowych, przedstawia najlepsze oferty banków razem z ich opisami oraz najważniejszymi opłatami. Możesz przejrzeć wyróżnione konta i zdecydować się, które chciałbyś otworzyć.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta dla młodych?

Oprócz opłat, warto zwrócić uwagę na aplikację mobilną banku. Obecnie jest to najprostszy sposób, aby mieć kontrolę nad swoimi finansami. To w telefonie można sprawdzić stan konta, wysłać przelew, a także przeanalizować historię transakcji. A już szczególnie będzie to przydatne młodym ludziom, którzy częściej korzystają właśnie z aplikacji mobilnych niż na przykład z bankowości elektronicznej, gdzie trzeba logować się na stronę internetową. W dodatku w coraz to większej ilości aplikacji bankowych są dostępne dodatkowe opcje, na przykład możliwość płacenia za bilet komunikacji miejskiej czy za bilet do kina. Konto młodzieżowe to też przede wszystkim skarbonka. Dlatego dowiedz się, czy wybrany rachunek posiada także konto oszczędnościowe, gdzie można składować środki płatnicze i przy tym zyskać dodatkowe pieniądze, zakładając, że oferta będzie posiadała atrakcyjny procent.

Czy warto zakładać konto młodzieżowe?

Uważamy, że jak najbardziej warto. To zdecydowanie wygoda i w dodatku już w młodym wieku można wprowadzić swoja pociechę w świat finansów. Nastolatek często dostaje kieszonkowe i aby nie dawać mu gotówki, zawsze rodzic może ze swojego konta ustawić zlecenie stałe. Dzięki temu, co jakiś czas rachunek dziecka będzie zasilał się określoną ilością środków finansowych. Takie rozwiązanie może także usprawnić wiele czynności, ponieważ przesyłanie pieniędzy jest natychmiastowe dzięki BLIKowi. Gdy dziecko zadzwoni do Ciebie i powie, że nagle zabrakło mu kwoty do zapłaty, nie musisz jechać i dawać mu gotówki. Wystarczy, że przelejesz mu brakującą ilość. I przede wszystkim, o czym już wspomnieliśmy, takie konta są bezpieczne, dlatego, że to rodzic ma mimo wszystko nad finansami kontrolę i może pilnować wydatków swojego dziecka.

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.