Ranking Kont dla Dzieci – Kwiecień 2023

Porównanie kont dla najmłodszych to zestawienie dedykowane rodzicom, którzy pragną od najmłodszych lat uczyć dziecko zarządzania swoim budżetem. Młody człowiek może wpłacać na takie konto swoje kieszonkowe, a także zbierać środki na większe cele, dzięki atrakcyjnym ofertom oszczędnościowym dla klientów junior. Chcesz założyć dziecku konto bankowe? Sprawdź, co mają do zaoferowania takie banki, jak PKO BP, Pekao Bank Polska S.A, Bank Millennium, ING Bank czy Santander Bank.

Ranking kont bankowych dla dzieci poniżej 13 roku życia

Ostatnia aktualizacja: 30 marca 2023

 

Charakterystyka kont dla dzieci

Konto dziecka nie będzie kontem takim samym, jak konto osobiste. Produkt bankowy tego typu dedykowany jest osobom poniżej 13 roku życia, dlatego ze względu na wiek związane z nim usługi są mocno ograniczone. Zdarza się, że do konta tego typu młody człowiek nie otrzyma żadnej karty lub nie będzie mógł korzystać z bankowości elektronicznej czy aplikacji mobilnej. Konto dla młodych często podlega niemal całkowitej kontroli rodzica.

Pomimo tych niedogodności - zwłaszcza z punktu widzenia posiadacza konta junior - produkt ten cieszy się dużym zainteresowaniem i może okazać się bardzo przydatny. Co więcej, często wiąże się z dostępem do atrakcyjnie oprocentowanych kont oszczędnościowych.

Rachunek dla dziecka poniżej 13 r.ż. powinien być darmowy

Darmowe konto dla dziecka powinno być standardem. Dlaczego? Otóż, jego rolą jest kształcenie - rachunek bankowy ma uczyć mądrze wydawać środki i w miarę możliwości odkładać pieniądze. Opłaty za prowadzenie konta dla małego klienta są więc bezzasadne. Co więcej, młody człowiek nie ma z reguły stałych wpływów w postaci wynagrodzenia, dlatego nie można wymagać od niego cyklicznego zasilania rachunku czy dokonywania transakcji w określonej ilości lub na określoną kwotę - co często stanowi warunek zwolnienia z opłat.

Zarówno otwarcie konta, jak i korzystanie z niego powinno więc być bezpłatne. Wysoką pozycję w zestawieniu będzie miał ten bank, który nie nalicza prowizji za:

  • założenie konta,
  • przelewy,
  • zlecenia stałe,
  • wypłatę gotówki z bankomatu.

Konto oszczędnościowe do rachunku dla juniora

Rodzic, który chce założyć rachunek dla dziecka często decyduje się na taki krok, aby nauczyć pociechę oszczędzania. Jeśli szukasz produktu, który pomoże młodemu człowiekowi zrozumieć sens odkładania pieniędzy, sprawdź ofertę oszczędnościową banku dla małych klientów. Na co warto zwrócić uwagę?

  • możliwość odkładania drobnych i dużych kwot,
  • wysokość oprocentowania,
  • sposób obsługi - placówka banku, bankowość internetowa (zwykle domyślnie wyłączona dla dzieci poniżej 10 roku życia), a może ciekawa aplikacja na telefon?

Konto oszczędnościowe dla dziecka może w szczególny sposób edukować maluchy przez zabawę. Banki często oferują młodym klientom gry, w których za systematyczne odkładanie pieniędzy otrzymują oni bonusy i odznaki. W aplikacji dziecko może oglądać także animacje, które pokazują, jak odsetki rosną na koncie, co stanowi dodatkową zachętę do odkładania drobnych.

Bank nie wyda dziecku karty debetowej

Jak wspominaliśmy, konto w banku dla dziecka nie będzie tak samo rozbudowanym produktem, jak ten, z którego korzysta opiekun. Braki w ofercie wynikają z przepisów prawa, według których zanim dziecko ukończy 13 lat nie ma zdolności do czynności prawnych, co oznacza, że:

  • nie zawrze umowy z bankiem (może zawrzeć ją tylko rodzic lub opiekun),
  • nie otrzyma karty do rachunku (nie może dokonywać transakcji).

Prawo dopuszcza jednak, aby najmłodsi klienci dokonywali zakupów na niskie kwoty, dlatego banki nierzadko wychodzą z propozycją wyrobienia nie karty płatniczej, lecz przedpłaconej, czyli takiej, którą rodzic zasila środkami, aktywuje i wyznacza limity. Karta tego typu jest bezimienna. Zamówić ją może rodzic lub opiekun prawny. Często możliwe jest także ustawienie powiadomień, dzięki którym o każdej transakcji wykonanej przez dziecko, właściciel "plastiku" dowie się już w momencie jej realizacji.

Jaka forma prowadzenia finansów dla dzieci powyżej 13 r.ż.?

Pierwsze konto to z reguły produkt dla klientów w wieku maksymalnie 13 lat. Co natomiast ze starszymi pociechami? Rachunek dla dziecka powyżej 13 r.ż. to już konto młodzieżowe. Ono również z reguły zwolnione jest z opłat za założenie i prowadzenie. Oferuje jednak więcej możliwości, gdyż juniorowi powyżej 13 roku życia a poniżej 18 roku życia można wydać kartę płatniczą.

Przed wyborem młodzieżowego konta dla Twojego dziecka upewnij się więc, czy rachunek nie wiąże się z następującymi kosztami:

  • opłatą za wydanie i korzystnie z karty (ewentualnie, jakie warunki należy spełnić, aby zostać zwolnionym z takiej opłaty),
  • opłatą za wypłatę gotówki z bankomatów.

Opłaty za konto dla nastolatka są zwykle stosunkowo niskie, gdyż podobnie jak w przypadku małych dzieci, rachunek nadal ma służyć przede wszystkim edukacji w zakresie prowadzenia finansów. Warto pamiętać jednak, że najlepsze konto dla dziecka to produkt bezpłatny - a to nie zawsze standard.

Jak założyć konto dla dziecka?

Aby założyć rachunek dla swojego dziecka rodzic lub ustawowy opiekun prawny musi z reguły udać się do placówki banku z dowodem osobistym i podpisać umowę w imieniu pociechy. Niekiedy niezbędnym warunkiem skorzystania z oferty jest posiadanie konta osobistego w tym samym banku. Stanowi to również ułatwienie - dzieci do 13 r.ż. nie mogą korzystać z konta przez Internet czy aplikację, dlatego jego obsługa odbywa się wyłącznie w placówkach.

Jeśli konto rodzica założone zostało w tym samym banku, może on w łatwy sposób kontrolować finanse pociechy. Podgląd konta dziecka pozwala zaobserwować, czy młody człowiek faktycznie korzysta z konta w sposób zgodny z założeniami, czyli czy odkłada pieniądze oraz jak duże sumy wydaje. Dostęp do konta dziecka umożliwia także nakładanie limitów, co jest istotne szczególnie wtedy, kiedy mały klient banku posiada kartę przedpłaconą.

Ranking kont dla dzieci 2021 - jak z niego skorzystać?

Wybierając rachunek dla dziecka, sugeruj się tymi samymi parametrami, co podczas wyboru własnego konta. Oczywiście w przypadku maluchów, które nie ukończyły 13 lat, nie wszystkie elementy oferty będą dla Was dostępne (brak karty, brak możliwości wypłacania środków w bankomacie, itd. ), jednak najważniejsze jest sprawdzenie, czy otwarcie konta i jego prowadzenie faktycznie są bezpłatne.

Z pewnością warto dowiedzieć się, czy w ramach swojego konta możesz otworzyć konto również dla dziecka. Będzie to wygodne rozwiązanie, pozwalające ograniczyć formalności i zapewni Ci lepszą kontrolę nad finansami pociechy. Z drugiej strony, jeśli bardziej zależy Ci na wyborze atrakcyjnego produktu z ciekawymi możliwościami - np. z atrakcyjnie oprocentowanym produktem oszczędnościowym, praktyczną kartą pre-paid czy zabawną aplikacją - przyjrzyj się ofertom konkurencji. Produkty dla najmłodszych oferuje między innymi Bank Pekao czy Santander Bank Polska.

Dlaczego rodzic powinien założyć dziecku konto w banku?

Czy na własnym przykładzie nie sądzisz, że nasz system oświaty nie edukuje młodego człowieka w sferach ekonomicznych? Kończąc szkołę niewiele dzieci wie cokolwiek na temat produktów bankowych czy systemu finansowego. Młodzież nie umie zarządzać budżetem, nie widzi potrzeby odkładania środków ani pomnażania oszczędności, nie kształtuje również właściwych postaw wobec pieniędzy.

Rodzic nie musi być ekspertem, aby wraz z dzieckiem rozmawiać o podstawach ekonomii i odkrywać możliwości produktów bankowych. Wystarczy, że założy dla pociechy konto i zachęci do aktywnego korzystania z dostępnych usług. Młody człowiek będzie miał szansę zauważyć samodzielnie, jak działa oszczędzanie i jakie daje korzyści. Pozwoli mu to również nauczyć się, jak planować wydatki.

Własne konto może dać dziecku lekcję dyscypliny i odpowiedzialności. Wystarczy, że jako rodzic przelejesz mu pewną kwotę i polecisz samodzielnie opłacać ulubione zajęcia dodatkowe - jeśli nie dokona płatności w terminie, zrozumie, jakie problemy wiążą się z nieregulowaniem zobowiązań na czas.

Używanie konta to także nauka bezpiecznego bankowania. Dobrze wpajać zasady rozważnego korzystania z usług bankowych i posługiwania się pieniędzmi już od najmłodszych lat. Wytłumacz dziecku, jak ważne jest trudne do złamania hasło, unikanie chwalenia się swoimi zasobami pieniężnymi czy ujawniania komukolwiek PINu do karty.

Konto dziecka to wygoda!

Jeśli nie jesteś przekonany co do edukacyjnych walorów konta dla najmłodszych, to pomyśl o wygodzie tego rozwiązania. Kieszonkowe możesz przelewać dziecku bezpośrednio, bez konieczności wypłacania gotówki z bankomatu. Zrobisz to w wolnej chwili, o każdej porze dnia, bez wychodzenia z domu. Możesz nawet ustawić zlecenie stałe na wybrany dzień miesiąca.

Dzięki takiemu rozwiązaniu zapomnisz o stresie, jaki towarzyszy wycieczkom i wakacyjnym wyjazdom. Jeśli dziecku zabraknie pieniędzy, zwyczajnie prześlesz dodatkowe środki przelewem natychmiastowym. Taką możliwość docenisz również na co dzień - możesz wysłać pociesze pieniądze, aby w drodze do domu zrobiła drobne zakupy.

Zapominasz o opłacaniu rachunków nastolatka? Poproś dziecko, aby przejęło ten obowiązek na siebie. Zwyczajnie przelej na jego konto pełną kwotę opłat, a pojedynczymi płatnościami niech zajmie się samodzielnie. Ty pozbędziesz się kilku obowiązków ze swojej listy zadań, a dziecko zyska cenną lekcję.

Najlepsze konto dla dziecka w promocji

Chcesz założyć dziecku konto na najlepszych warunkach? Poczekaj na okazję! Być może zdecydujesz się założyć je w ramach promocji albo wraz z kontem osobistym objętym akcją promocyjną. Jest to szansa na zdobycie korzystniejszego oprocentowania dla Twojej pociechy. Jeśli zdecydujesz się założyć również konto dla siebie, możesz zyskać także zwolnienie z opłat lub bonusy w formie gotówki czy voucherów. Zobacz więc, jakie promocje bankowe obejmują również konto dla najmłodszych.

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.