Najlepsze Konta Firmowe

Konta firmowe są w przeważającej części skierowane do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jeśli prowadzisz firmę, zalecamy by założyć takowy rachunek i rozgraniczyć sprawy osobiste od zawodowych.

Ostatnia aktualizacja: 30 marca 2023

Konta firmowe - co warto wiedzieć?

Takie konta są przeznaczone głównie dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, ale nie tylko, bo czasami zdarzą się oferty skierowane jednocześnie dla małych spółek. Niemniej wybór takowego rachunku jest bardzo ważny, ponieważ oferty mogą się od siebie znacząco różnić. Dobre rozeznanie i zdecydowanie się na najlepszą opcję, może pomóc Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jeśli chodzi o konta dla firm, często posiadają one atrakcyjne promocje. Nie dość, że bank oferuje Ci dodatkową gotówkę za założenie u nich rachunku, albo od razu firmy łącznie z kontem, to w dodatku niekiedy można spotkać akcje promocyjne związane ze zwolnieniem z opłat przez jakiś czas (a nawet bezterminowo!). Niezależnie, czy jesteś małym czy dużym przedsiębiorcą, powinieneś pomyśleć o tym, aby założyć rachunek dla firm. Korzystanie z finansów jest wtedy o wiele bardziej ułatwione.

Czy jako przedsiębiorca musisz posiadać konto dla firm?

Jest to dość skomplikowana sprawa, ponieważ oficjalna odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Żadne przepisy nie regulują tej sprawy i nie nakazują przedsiębiorcom zakładać rachunków firmowych. W teorii więc, posiadając własny biznes, do rozliczeń możesz używać swojego prywatnego konta osobistego. Jak jednak wygląda praktyka?

Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności wymusza poniekąd, aby właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych zakładali takie konta. Każdy rachunek firmowy posiada osobne subkonto, na które wpada podatek VAT od przekazywanej płatności. Jeśli więc inny przedsiębiorca będzie się z Tobą rozliczał i będzie posiadał konto firmowe, przelew do Ciebie nie dojdzie i wróci do nadawcy. Wiąże się to ze sporymi niedogodnościami.

W dodatku istnieje coś takiego jak biała lista podatników VAT. Trafiają na nie tylko rachunki firmowe. Jeśli więc przeprowadzasz z kimś interesy, może on sprawdzić, czy na takiej liście jesteś. Gdy Cię tam zabraknie, w jego oczach możesz stać się niewiarygodny.

Jakie są główne opłaty i prowizje związane z kontem firmowym?

Wybierając sposród różnych ofert kont firmowych, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na opłaty związane z podstawowymi usługami. Sprawdź ile kosztuje samo prowadzenie rachunku oraz wydanie i użytkowanie karty płatniczej. Warto spojrzeć także na to, ile trzeba zapłacić za przelew do ZUS, zwykły krajowy, a także w obcej walucie. Często przelewy w aplikacji mobilnej są za darmo. Upewnij się więc czy bank w ogóle posiada aplikację na telefon i że można w niej zarządzać swoją bankowością i przeprowadzać transakcje. Wpłata i wypłata pieniędzy z bankomatów jest równie ważna. Bank może pobierać dodatkowe prowizje, jeśli przekroczy się dany limit lub wybierze się gotówkę z obcego bankomatu.

Konto firmowe jest o tyle specyficzne, że zawiera usługi dodatkowe, takich jak na przykład możliwość wzięcia terminala płatniczego czy podpisanie umowy na leasing. Jeśli więc interesują cię te kwestię, zapoznaj się wcześniej z opłatami, które musiałbyś ponieść.

Istnieje sporo promocji, w któych można prowadzić konto firmowe przez jakiś czas za darmo, więc zanim podejmiesz decyzję, zapoznaj się ze wszystkimi ofertami, które znajdziesz w rankingu kont firmowych. Są tam wymienione obecnie trwające akcje oraz informacje odnośnie kosztów za podstawowe usługi związane z rachunkiem.

Jak możesz założyć konto firmowe przez Internet?

Zakładanie rachunku przeznaczonego dla firm przez internet jest prawie tak proste jak w przypadku rachunku osobistego. Istnieją jednak znaczące różnice. Przede wszystkim niektóre banki zatrzegają, że aby u nich otworzyć konto firmowe, należy być ich klientem indywidualnym i dopiero z poziomu konta osobistego załatwić pozostałe czynności. Z kolei konto osobiste założysz zdalnie za pomocą:

  • wizyty kuriera,
  • przelewu weryfikacyjnego,
  • wideoweryfikacji
  • metody na selfie.

Gdy już je będziesz miał, wtedy w bankowości internetowej lub mobilnej klikniesz na zakładkę związaną z otworzeniem konta dla firm. Istnieją jednak także instytucje finansowe (jak na przykład mBank), które nie wymagają, abyś posiadał u nich wcześniej jakieś produkty bankowe. Możesz być nowym klientem i od razu założyć rachunek firmowy.

W dodatku w wielu placówkach można od razu otworzyć działalność gospodarczą razem z rachunkiem dla firm. Jest to łatwy proces, który pozwoli ci załatwić dwie rzeczy za jednym razem. Warto skorzystać z tej opcji.

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.