Najlepsze Konta dla Spółek

Zainteresuj się ofertą kont dla spółek jeśli prowadzisz większą firmę. Banki posiadają atrakcyjne warunki i opcje, które mogą Ci pomóc w zarządzaniu finansami i usprawnić przepływ większej ilości gotówki.

Ostatnia aktualizacja: 30 marca 2023

Czym jest konto dla spółki?

Konto dla spółki jest bardzo podobne do kont firmowych dla przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Jednak oferta dla spółek różni się tym, że kierowana jest dla większych firm, w związku z czym potrzebne tu są specyficzne wymagania. Duże przedsiębiorstwa obracają znaczącymi kwotami, dlatego w wielu aspektach potrzebują pomocy banku, by ich płynność finansowa była jak najlepsza, a koszta jak najbardziej zoptymalizowane.

Jak wybrać konto dla spółki?

Wybranie konta dla spółki może być wyzwaniem. Komplikacje pojawiają się już przy nazewnictwie, ponieważ banki oferują tak zwane "konta dla firm". Dopiero w regulaminie, bądź drobnym drukiem w ofercie dowiadujemy się, że jest to propozycja tylko dla małych przedsiębiorców do danego limitu obrotu lub po prostu dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Dlatego przeglądając oferty, trzeba być uważnym, aby nie okazało się, że wytypowaliśmy najlepszy rachunek bankowy, a on okazał się nie być przeznaczony dla nas. Na szczęście w internecie istnieją zestawienia, które dzialą się osobno na konta dla małych firm i dla spółek. Gdy na przykład interesują cię konta skierowane tylko dla dużych przedsiębiorców, możesz przejrzeć ranking kont dla spółek. Przy wyborze, zorientuj się, czy bank posiada ułatwienia dla dużych firm, czyli czy na przykład oferuje pomoc księgowego, albo czy można w łatwy i prosty sposób aktywować kolejne usługi. Powinien także mieć elastyczny i dostosowany system transakcyjny i bieżącą obłsugę w postaci infolinii czy czatu, która pomogłaby z każdym problemem.

Najważniejsze opłaty przy koncie przeznaczonym dla dużych firm

Przeglądając oferty banków, zwróć przede wszystkim uwagę na opłaty związane z prowadzeniem konta, użytkowaniem karty. Popatrz także, czy wypłatą gotówki z bankomatu i jej wpłata pociąga za sobą jakieś koszta. I najważniejsze - spójrz na cennik dotyczący przelewów do ZUS i zwykłych. W wielu kontach bankowych pobierane są dodatkowe prowizje za te czynności, ale niekiedy można ich uniknąć wykonując warunek aktywności. Albo jest to ilość transakcji do wykonania, albo na przykład przymus otrzymywania wpływów na konto. Jeśli posiadasz kontrahentów za granicą, dowiedz się, jakie bank ustanowił opłaty w związku z przelewami w obcej walucie, a także, jak wygląda sprawa wybierania gotówki w bankomatach za granicą.

Czy spółka z o.o musi prowadzić konto firmowe?

Teoretycznie w żadnym prawie nie jest określone, aby przedsiębiorstwo - niezależnie czy małe czy duże - posiadało konto firmowe. W praktyce jednak obowiązek rodzi się przy transakcjach przekraczających 15 tysięcy złotych, wtedy gdy rozlicza się między sobą dwóch przedsiębiorców, albo w momencie, gdy sprzedajesz lub nabywasz towary lub usługi "wrażliwe". Więcej na ten temat piszemy w artykule: Split Payment. Czym jest mechanizm podzielonej płatności?

Jak założyć konto dla spółki?

Konto przeznaczone dla spółki możesz założyć na dwa sposoby:
  • za pomocą internetu - wchodzisz na stronę banku, wypełniasz formularz, a następnie otwierasz konto, wypełniając rubryki najpotrzebniejszymi danymi (swoimi i swojej firmy). Następnie weryfikujesz się zdalnie za pomocą kuriera, bądź innej dostępnej metody;
  • w placówce oddziału - udajesz się do fizycznej instytucji i tam razem z pracownikiem przechodzisz przez proces zakładania konta. Pamiętaj, by zabrać ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty!

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.