Profil zaufany, czym jest i jak go założyć?

profil zaufany

Profil zaufany to darmowe narzędzie, ktróre zostało stworzone po to, aby ułatwić życie codziennie i przyspieszyć załatwianie spraw w urzędach czy w ministerstwach. W łatwy sposób, bez wychodzenia z domu możesz składać wnioski, zatwierdzać je czy podpisywać. Założysz go kilkoma kliknięciami – najpopularniejszą metodą jest zrobienie tego przez stronę swojego banku.

Czym jest profil zaufany?

Jest to zbiór danych, które cię identyfikują – to twoje imię, nazwisko, data urodzenia i numer PESEL. Są to rzeczy indywidualne dla ciebie, nikt poza tobą nie może używać twojego profilu. Można to nazwać dowodem internetowym. Jest on zabezpieczony i wiarygodny.

Uwaga! Profi zaufany jest ważny przez okres 3 lat, później musisz go przedłużyć.

Podpis zaufany

Za pomocą profilu zaufanego możesz podpisywać wnioski i dokumenty. Wystarczy kliknąć „podpisz profilem zaufanym”, a następnie pobrać dany plik na dysk, czy wysłać dalej do urzędu. Jest to integralna część twojego profilu zaufanego, z której możesz korzystać od samego początku, bez żadnej dodatkowej aktywacji.

Kto może założyć profil zaufany?

Profil zaufany może założyć osoba powyżej 13 roku życia z PESELEM. Musi również posiadać pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych, co automatycznie wyklucza posiadanie profilu przez osoby ubezwłasnowolnione.

Jak założyć profil zaufany?

sposoby zakładania profilu zaufanego

Możesz to zrobić na 3 sposoby.

  1. Najprostsza i najbardziej popularna metoda to logowanie za pomocą banku, który jest twoim dostawcą tożsamości. Twoje dane są już tam potwierdzone i zweryfikowane przez bank. Wystarczy zatem przy rejestracji wybrać swoją placówkę. Zazwyczaj przyjdzie ci wtedy SMS autoryzacyjny z kodem i będziesz musiał potwierdzić profil zaufany w bankowości elektronicznej. Sprawdź w naszym rankingu kont bankowych, czy twoja placówka również posiada możliwość logowania do profilu zaufanego.
  2. Inna opcja, która pojawiła się dosć niedawno, to wypełnienie formularza poprzez stronę internetową profilu zaufanego, a następnie potwierdzenie go za pomocą videorozmowy z urzędnikiem. On wtedy zweryfikuje twoją tożsamość przez kamerkę internetową.
  3. Można również złożyć wniosek online, a następnie potwierdzić go w odpowiedniej placówce, albo za pomocą podpisu elektronicznego. Wyszukaj placówkę, w której możesz potwierdzić założenie profilu zaufanego.
  4. Za pomocą e-dowodu. Ta metoda polega na posiadaniu dowodu osobistego z warstwą elektroniczną, która przechowuje twoje dane w chipie. Potrzebne jest również specjalne urzędzenie podłączone do komputera, które zeskanuje dane do specjalnego oprogramowania, które je odczyta.

Do czego możesz wykorzystać swój profil zaufany?

Przede wszystkim do tego, aby potwierdzać swoją tożsamość. Wiele aplikacji mobilnych, czy to mObywatel (gdzie możesz dodać swoje dokumenty m.in. dowód, prawojazdy, legitymację studencką), czy nawet aplikacje placówek medycznych, wymagają zalogowania się poprzez profil zaufany.

Dodatkowo możesz skorzystać z wielu usług online i załatwić ważne sprawy na tych elektronicznych odpowiedniach urzędów:

ePUAP, załawiaj swoje sprawy przez internet

Za pomocą ePUAP-u możesz komunikować się z najważniejszymi ogranami administracji publicznej, takimi jak urząd gminy, czy urząd miastowy. W założeniu powstał po to, aby obywatele w jak najprostszy i najbardziej ujednolicony sposób mogli załatwiać sprawy urzędowe. Już nie trzeba wychodzić z domu i stać w kolejkach, by wypełnić wnioski. W obecnej chwili jest to również bezpieczniejsza opcja, ponieważ bezkontaktowa.

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej przyda się zarówno osobom indywidualnym, jak i przedsiębiorcom.

Jako osoba prywatna możesz tam:

  • wypełnić e-PIT,
  • zgłosić się do urzędu pracy, bądź zarejestrować się jako bezrobotny,
  • wpisać się do rejestru wyborców, po zmianie miejsca zamieszkania,
  • założyć Internetowe Konto Pacjenta, w którym będziesz miał dostęp do swojej historii leczenia, e-recept i e-skierowań,
  • złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, bądź jego przedłużenie,
  • założyć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

ePUAP jest także przydatny dla przedsiębiorcy. Może z niego skorzystać w celu:

  • rozliczenia VAT-u,
  • wyznaczenia pełnomocnika,
  • pobrania oświadczenia o niezaleganiu z opłacaniem składek do ZUS-u.

Komentarze 2

    1. Jeśli ma już Pani założony profil zaufany, nie musi Pani go nigdzie potwierdzać 🙂 Wystarczy, że po wejściu do e-Urzędu Skarbowego, kliknie Pani „Zaloguj się”, a następnie wybierze „Login.gov.pl – profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczna”. W następnym kroku wybierze Pani zakładkę „Profil Zaufany”. Następnie będzie musiała Pani albo zalogować się za pomocą banku albo poprzez nazwę użytkownika/adres e-mail i hasło – w zależności jaką metodą założyła Pani swój profil zaufany.

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.