Jak założyć konto w banku przez internet?

jak zalozyc konto w banku przez internet

Jak założyć konto w banku przez internet – wybór banku i konta

Jeśli chcesz otworzyć rachunek, pierwszym krokiem jaki powinieneś wykonać, jest wybór odpowiedniego banku i najlepszego konta. Możesz porównać oferty np. w rankingu kont osobistych. Zwróć uwagę na opłaty za prowadzenie konta, kartę i koszty wpłat i wypłat z bankomatów. Gdy już wybierzesz placówkę, która najbardziej Ci odpowiada, przyjdzie moment otworzenia rachunku. Możesz to zrobić w oddziale banku lub telefonicznie, choć obecnie najpopularniejszą metodą jest zrobienie tego przez internet, bez wychodzenia z domu. Jest to nowoczesne i szybkie, a w obecnych czasach również bezpieczne – nie naraża nas na kontakt z innymi. Instytucje finansowe prześcigają się w coraz to różniejszych metodach, które pozwalają klientowi usprawnić ten proces.

Nie wszyscy posiadają jednak identyczne rozwiązania, w jednym banku będziesz miał możliwość otworzenia rachunku za pomocą fotoweryfikacji, za to w drugim tylko przez kuriera lub przelew z innego banku. Jeśli więc zależy Ci na konkretnej metodzie, zwróć na to uwagę przy wyborze oferty.

Należy jednak pamiętać o tym, że zakładając konto za pomocą metody wideo lub fotoweryfikacji nie zawsze będziesz mieć dostęp do wszystkich usług w banku. Często będziesz musiał i tak udać się do placówki, by złożyć swój wzór podpisu. Aby tego uniknąć, najlepiej jest wybrać podpisanie umowy przez kuriera.

Zakładanie konta przez internet – składanie wniosku online

Proces otwierania rachunku zdalnie jest wygodny i szybki. Wystarczy wejść na stronę banku, złożyć wniosek o konto i kartę debetową. Przy tym procederze będziesz musiał podać swoje dane osobiste, niezbędne do tego, aby potwierdzić Twoją tożsamość. Zazwyczaj wymagane jest Twoje imię, nazwisko, data urodzenia, dane z dowodu tożsamości, numer PESEL, jak i adres mailowy oraz telefon kontaktowy. Bank będzie wymagał od Ciebie również zaakceptowania regulaminu, który zobowiążesz się przestrzegać. Nie musisz wyrażać zgód marketingowych, jednak zazwyczaj jest to niezbędnym warunkiem, by przystąpić do organizowanej przez bank promocji. Często instytucje zachęcają do zakładania u nich konta, poprzez oferowanie gotówki za podstawowe warunki aktywności. Przed tym, jak nie znaznaczysz zgody na marketing, upewnij się, że takowej promocji akurat nie ma, bo może Cię to wykluczyć z udziału.

Przy składaniu wniosku zaznaczasz również za pomocą jakiej metody bank upewni się, że to Ty wypełniłeś formalności, i że to Ty chcesz otworzyć rachunek. Podstawowo do wyboru będziesz miał albo weryfikację przez kuriera, który przyjedzie do Ciebie i podpiszesz u niego umowę, legitymując się swoim dowodem tożsamości, albo przelew aktywujący z wybranego banku. Jednak przy drugiej opcji niezbędne jest posiadanie konta w innej placówce, która ma już Twoje dane. Za pomocą takiego przesyłu środków, udowodnisz swoją tożsamość. Niektóre banki udostępniają nowoczesną metodę foto lub wideoweryfikacji.

Konto przez internet bez kuriera – jak potwierdzić tożsamość?

Jeśli zakłada się rachunek osobisty zdalnie, najpopularniejszą opcją jest zrobienie tego przez kuriera. Wystarczy wejść na stronę banku, wypełnić wniosek online, a kilka dni później on zapuka do Twoich drzwi. Pokażesz mu swój dowód tożsamości, on go sprawdzi, a następnie podpiszesz umowę. Bank ma Twoje dane, Twój podpis, wszystko jest tak, jakbyś poszedł do placówki, a tak naprawdę nie wyszedłeś z domu. Możesz jednak nie chcieć skorzystać z tej opcji. Nie bywasz w regularnych godzinach w domu, albo po prostu pragniesz mieć konto aktywne szybciej, a na kuriera jednak trzeba poczekać (często cały proces aktywacji konta tą metodą może potrwać nawet 2 tygodnie). Wtedy z pomocą przychodzą te inne opcje oferowane przez instytucje finansowe.

Aktywujesz konto online za pomocą trzech innych metod.

 • Przelew z innej instytucji finansowej – jednak, aby to zrobić, musisz mieć już konto bankowe.
 • Fotoweryfikacja (nazywana też metodą „na selfie”) – wysyłasz zdjęcie swojej twarzy i dowodu osobistego i jeszcze tego samego dnia masz już dostęp do bankowości internetowej. Możesz robić przelewy, płatności zbliżeniowe i wypłaty pieniędzy, jednak nie będziesz mógł na przykład założyć profilu zaufanego. Do tego bank potrzebuje wzoru twojego podpisu, który powinieneś złożyć w placówce.
 • Wideoweryfikacja – łączysz się na wideo z pracownikiem banku i on za pomocą kamerki sprawdza swoją tożsamość. Tu również będzie potrzebne pokazanie dowodu osobistego, pamiętaj więc, by przygotować go wcześniej.

Otwieranie rachunku bankowego za pomocą przelewu z innego banku.

Po wypełnieniu wniosku i zaznaczeniu metody weryfikacji za pomocą przelewu autoryzacyjnego, strona przekieruje Cię na stronę twojego dotychczasowego banku. Zaloguj się, a następnie wystarczy, że wyślesz przygotowany już przelew na 1 zł. Po prawdzeniu poprawności i zaakceptowaniu tego przez bank, twoje nowe konto zostanie aktywowane, a ty dostaniesz z powrotem swoje pieniądze. Umowa zostanie Ci wysłana na podany we wniosku adres e-mail.

Jest to całkowicie bezpieczne. Cały proces opiera się na tym, że Twój dotychczasowy bank posiada już Twoje zweryfikowane dane, a za pomocą przelewu potwierdzasz, że to Ty składałeś wniosek.

Jak założyć konta bankowe “na selfie”?

Możesz przejść przez cały proces za pomocą swojego smartfona, metodą fotoweryfikacji. W obecnych czasach telefon komórkowy mamy cały czas ze sobą i służy nam we wszelakich czynnościach. Dzwonimy z niego, piszemy, robimy zdjęcia, nagrywamy filmiki, uczestniczymy w życiu społecznym za pomocą social medii. Rewolucja cyfrowa sprawiła, że w obecnych czasach dzięki temu małemu urzędzeniu, jesteśmy w stanie otworzyć nawet konto w banku. Kiedyś mogłeś korzystać z aplikacji mobilnej, tylko wtedy, gdy miałeś już założony rachunek, teraz jednak masz możliwość pobrania ją na swój smartfon, aby za jej pomocą przejść przez proces otwierania nowego konta.

W większości banków, gdy już mamy aplikację na telefonie, wystaczy w nią wejść i przejść do zakładki oferty, a następnie kliknąć „załóż konto”. System poprosi cię wtedy o zdjęcie Twojego dowodu z dwóch stron, a następnie o Twoje. Czasami oprócz zwykłego selfie na wprost będziesz musiał także zrobić różne gesty, o które zostaniesz poproszony (kiwnięcie głową czy mrugnięcie oczami). Weryfikują cię metody biometryczne, co także jest bezpieczne i sprawdzone. Taki system działa też na przykład wtedy, gdy odblokowujesz telefon za pomocą swojej twarzy. Jeszcze w tym samym dniu roboczym sztuczna inteligencja sprawdzi Twoją tożsamość. Zweryfikuje, czy Twoje zdjęcie zgadza się ze zdjęciem z dowodu i czy wszystkie Twoje dane są poprawne. Po tym procesie zostaniesz przekierowany na stronę, gdzie podpiszesz umowę za pomocą kodu, który przyjdzie w SMS-ie. Pamiętaj, by dobrze się z nią zapoznać, w końcu mówimy tu o zarządzaniu Twoimi pieniędzmi. To ważne więc, byś wiedział, co podpisujesz.

Jak założyć bankowe konto metodą wideoweryfikacji?

Jeśli chcesz założyć konto osobiste przez internet, możesz zrobić to metodą wideoweryfikacji. Będziesz potrzebował do tego kamerki internetowej, mikrofonu, stabilnego połączenia internetowego i swojego dokumentu tożsamości. Zadzwoni do Ciebie konsultant, przedstawi się, opowie o całym procesie, a następnie poprosi o pokazanie dowodu. Zrobi jego zdjęcia, a także Twojej twarzy, co będzie potrzebne, do potwierdzenia Twojej autentyczności. Kilka minut po zakończeniu rozmowy, zostanie przesłana Ci wiadomość na e-maila, z której dowiesz się, czy twój wniosek zaakceptowano czy odrzucono.

Minusem tej metody jest konieczność dostosowania się pod godziny pracy konsultantów (co często nie jest dostępne w weekend).

W jakich bankach założymy nowe konto zdalnie bez kuriera?

Coraz więcej banków rozszerza swoje możliwości i dostosowuje się pod użytkownika. Obecnie otworzenie konta bez kuriera oferuje na przykład:

Alior Bank

Możesz skorzystać z przelewu weryfikacyjnego lub rozmowy wideo z pracownikiem.

 • Przelew wysyłasz ze swojego konta bankowego na numer rachunku Alior Banku, który dostaniesz w mailu. Po pozytywnej weryfikacji, Twoje konto zostanie aktywowane, a umowę dostaniesz na swoją pocztę elektroniczną.
 • Pracownik łączy się z tobą na kamerce, a Ty wcześniej wypełniasz tylko podstawowe dane, resztę uzupełnia za ciebie konsultant. W trakcie rozmowy robi zdjęcia Twojego dowodu i Twojej twarzy, aby móc później zweryfikować, czy wszystko się zgadza. Cały proces trwa około 10 minut. Chwilę po zakończonej rozmowie dostajesz akceptację bądź informację o odrzuceniu wniosku.

Konto
0 / 10 zł
Karta
0 / 5 zł
Bankomaty
0 / 2,50 zł
Podstawowe informacje
Przeznaczenie konta
 • osoby od 13 roku życia
Cechy konta
  Zalety
 • Można skorzystać z wielu korzyści (dwie są darmowe) i podpasować konto pod siebie
 • Darmowe dla osób poniżej 26 lat
 • Sporo opcji płatności bezgotówkowych
 • Wiele możliwości założenia konta – przez wideoweryfikację, VideoSelfie, kuriera lub za pomocą przelewu z innego banku
 • Automatyczna płatność za autostrady
 • Wady
 • Naliczana spora opłata za korzystanie z konta, jeśli ma się powyżej 26 lat lub nie uzyskuje się wpływu 1500 zł
Opłata za założenie konta
 • 0 zł
Opłata miesięczna za konto
 • 0 zł jeśli na konto wpłynie jednorazowo minimum 1500 zł lub masz poniżej 26 lat
 • 10 zł w innym wypadku
Profil Zaufany
 • Tak
Aplikacja mobilna
 • Tak
Karta
Typy kart
 • Debit Mastercard Zbliżeniowa
Opłata za wydanie karty
 • 0 zł
Opłata za odnowienie karty
 • 0 zł
Opłata miesięczna za kartę
 • 0 zł jeśli wykonasz transakcję bezgotówkową kartą, Blikiem, Apple Pay/Google Pay na min. 300 zł lub jeśli nie ukończyłeś 18 roku życia
 • 5 zł w innym wypadku
Płatności kartą za granicą
 • 0 zł
Płatności mobilne
 • BLIK – TAK
 • Apple pay – TAK
 • Google pay – TAK
 • Garmin pay – TAK
 • Fitbit pay – TAK
 • Swatch pay – TAK
Bankomaty
Wypłaty z bankomatów w Polsce
 • 0 zł w bankomatach Alior Bank
 • 2,50 zł w bankomaty obcych
Wypłaty z bankomatów w Polsce Blikiem
 • 0 zł
Wypłaty z bankomatów za granicą

 • 2,50 zł w bankomatach strefy EOG
 • 5 zł w pozostałych bankomatach
Wypłaty gotówki w oddziale banku
 • 0 zł
Wpłaty gotówki we wpłatomacie
 • 0,2% (min. 1 zł) w oddziałach banku
 • 0,35% (min. 1 zł) we wpłatomatach Planet Cash
 • 0,6% (min. 1 zł) w pozostałych wpłatomatach
Wpłaty gotówki w oddziale banku
 • 0 zł
Przelewy
Przelew krajowy
 • 0 zł
Przelew na telefon BLIK
 • 0 zł
Przelew błyskawiczny
 • 5 zł
Przelew w oddziale banku
 • 8 zł
Polecenie zapłaty
 • 0 zł
Zlecenie stałe
 • 0 zł
Kody SMS (jeśli nie masz autoryzacji przez aplikacje)
 • 0 zł
Przelew europejski SEPA
 • 0 zł
Przelew zagraniczny SWIFT
 • 30 zł

PKO Bank Polska

W tym banku możesz otworzyć konto na selfie. Wystarczy pobrać aplikację IKO, a następnie kliknąć „Otwórz konto na selfie”. Po podaniu danych, udzieleniu zgód i wybraniu karty do konta, zostaniesz poproszony o zrobienie zdjęcia dowodu osobistego i swojej twarzy. Następnie zostaniesz poproszony o sprawdzenie poprawności wszystkich danych, wpisanie swojego adresu zamieszakania i zaakceptowanie niezbędnych oświadczeń. Proces kończy się złożeniem wniosku. Po sprawdzeniu wszystkiego przez bank, nastąpi moment zawarcia umowy.

Konto
0 zł
Karta
0 / 10 zł
Bankomaty
0 / 10 zł
Podstawowe informacje
Przeznaczenie konta
 • Osoby od 18 roku życia
Cechy konta
  Zalety
 • Karta wielowalutowa
 • Prowadzenie konta osobistego za 0 zł
 • Debet na koncie do 1000 zł przez miesiąc bez odsetek
 • Możliwosć otworzenia wspólnego rachunku bankowego dla osób niespokrewnionych
 • Wady
 • Brak Google pay
 • Aby posiadanie karty było darmowe, trzeba spełnić określone warunki
Opłata za założenie konta
 • 0 zł
Opłata miesięczna za konto
 • 0 zł
Profil Zaufany
 • Tak
Aplikacja mobilna
 • Tak
Karta
Typy kart
 • PKO Ekspres (VISA) payWave
Opłata za wydanie karty
 • 0 zł
Opłata za odnowienie karty
 • 0 zł
Opłata miesięczna za kartę
 • 0 zł jeśli liczba transakcji bezgotówkowych (Apple Pay, Blik, HCE lub Garmin pay) wyniesie min. 5
 • 10 zł w innym wypadku
Płatności kartą za granicą
 • 0 zł + 3,5% za przewalutowanie
Płatności mobilne
 • BLIK – TAK
 • Apple pay – TAK
 • Google pay – TAK
 • Garmin pay – TAK
 • Fitbit pay – NIE
 • HCE – TAK
Bankomaty
Wypłaty z bankomatów w Polsce
 • 0 zł bankomaty PKO
 • 10 zł bankomaty obce
Wypłaty z bankomatów w Polsce Blikiem
 • 0 zł
Wypłaty z bankomatów za granicą
 • 0 zł + 3,5% za przewalutowanie
Wypłaty gotówki w oddziale banku
 • 10 zł
Wpłaty gotówki we wpłatomacie
 • 0 zł
Wpłaty gotówki w oddziale banku
 • 10 zł
Przelewy
Przelew krajowy
 • 0 zł
Przelew na telefon BLIK
 • 0 zł
Przelew błyskawiczny
 • 4,99 zł
Przelew w oddziale banku
 • 10 zł
Polecenie zapłaty
 • 1 zł
Zlecenie stałe
 • 0 zł
Kody SMS (jeśli nie masz autoryzacji przez aplikacje)
 • 0 zł
Przelew europejski SEPA
 • 0 zł
Przelew zagraniczny SWIFT
 • 25 zł

Santander Bank

Tu otworzysz rachunek za pomocą selfie, rozmowy wideo z doradcą i przelewu weryfikacyjnego. Jeśli zdecydujesz się na przesłanie swojego zdjęcia, wystarczy, że pobierzesz aplikację Santander mobile i wybierzesz „ofertę”, a następnie klikniesz „załóż konto”. System poprosi Cię o zdjęcia dowodu, Twojej twarzy i wykonanie kilku prostych gestów.

Santander Bank Polska
Konto
0 / 6 zł
Karta
0 / 8 zł
Bankomaty
0 / 5 zł
Podstawowe informacje
Przeznaczenie konta
 • osoby od 13 roku życia
Cechy konta
  Zalety
 • wiele darmowych usług dla osób poniżej 26 r.ż
 • nowoczesna aplikacja
 • darmowe przelewy natychmiastowe
 • możliwość założenia konta przez kuriera
 • Wady
 • darmowe wypłaty tylko z bankomatów Santandera
 • wysokie koszty korzystania z konta za granicą
Opłata za założenie konta
 • 0 zł
Opłata miesięczna za konto
  Klienci do 26 r.ż.
 • 0 zł
 • Klienci powyżej 26 r.ż.
 • 0 zł jeśli na konto wpływa min. 500 zł i wykonasz przynajmniej jedną transakcje bezgotówkową kartą, Apple Pay, lub Google Pay
 • 6 zł w innym wypadku
Profil Zaufany
 • Tak
Aplikacja mobilna
 • Tak
Karta
Typy kart
 • Karta debetowa Mastercard
 • Karta debetowa VISA
Opłata za wydanie karty
 • 0 zł
Opłata za odnowienie karty
 • 15 zł jeśli masz więcej niż 26 lat
Opłata miesięczna za kartę
  Klienci do 26 r.ż.
 • 0 zł, wykonasz przynajmniej jedną transakcje bezgotówkową kartą, Apple Pay, lub Google Pay
 • 8 zł w innym wypadku
 • Klienci powyżej 26 r.ż.
 • 0 zł jeśli na konto wpływa min. 500 zł i wykonasz przynajmniej jedną transakcje bezgotówkową kartą, Apple Pay, lub Google Pay
 • 8 zł w innym wypadku
Płatności kartą za granicą
 • 2,8% za przewalutowanie
Płatności mobilne
 • BLIK – TAK
 • Apple pay – TAK
 • Google pay – TAK
 • Garmin pay – TAK
 • Fitbit pay – TAK
 • HCE – TAK
Bankomaty
Wypłaty z bankomatów w Polsce
  Klienci do 26 r.ż.
 • 0 zł wszystkie bankomaty
 • Klienci powyżej 26 r.ż.
 • 0 zł – bankomaty Santander
 • 5 zł – pozostałe bankomaty

 • Możliwość wykupienia w cenie 7 zł miesięcznie darmowych wypłat za wszystkich bankomatów

Wypłaty z bankomatów w Polsce Blikiem
 • 0 zł
Wypłaty z bankomatów za granicą
  Klienci do 26 r.ż.
 • 0 zł
 • Klienci powyżej 26 r.ż.
 • 5 zł – przy wypłacie euro w strefie EOG
 • 10 zł- poza strefą EOG
Wypłaty gotówki w oddziale banku
 • 0 zł
Wpłaty gotówki we wpłatomacie
 • 0 zł – wpłatomaty Santander
Wpłaty gotówki w oddziale banku
 • 0 zł
Przelewy
Przelew krajowy
 • 0 zł
Przelew na telefon BLIK
 • 0 zł
Przelew błyskawiczny
 • 0 zł
Przelew w oddziale banku
 • 5 zł dla osób do 26 r.ż.
 • 10 zł dla osób powyżej 26 r.ż.
Polecenie zapłaty
 • 0 zł
Zlecenie stałe
 • 0 zł
Kody SMS (jeśli nie masz autoryzacji przez aplikacje)
 • 0 zł
Przelew europejski SEPA
 • 0 zł
Przelew zagraniczny SWIFT
 • 0,2% minimum 20 zł, maksymalnie 200 zł

ING Bank Śląski

W ING swoją tożsamość potwierdzisz przez przelew z wybranego banku lub poprzez dodanie zdjęcia swojej twarzy. Wystarczy pobrać aplikację Moje ING mobile i przejść do zakładki „załóż konto bankowe”, a następnie spośród innych metod wybrać „na selfie”. Tu również system poprosi cię o wykonanie zdjęcia swojego dowodu osobistego z dwóch stron, a następnie o Twoje zdjęcie na wprost. Następnie będziesz musiał wykonać kilka ruchów głową. Bank zastrzega, że należy zapewnić sobie prywatność podczas tej czynności, ponieważ jeśli aplikacja wykryje obecność osób trzecich obok ciebie – będziesz musiał jeszcze raz wypełniać wniosek.

Konto
0 zł
Karta
0 / 7 zł
Bankomaty
0 / 5 zł
Podstawowe informacje
Przeznaczenie konta
 • osoby od 18 roku życia
Cechy konta
  Zalety
 • bezwarunkowe 0 zł za prowadzenie
 • nowoczesna aplikacja i system bankowy
 • dostęp do jednego z najlepszych kont maklerskich
 • możliwość założenia konta przelewem z Twojego innego rachunku bankowego, albo przez kuriera
 • wielowalutowa karta
 • Wady
 • dość wysokie opłaty za wpłaty/wypłaty gotówki w placówkach
Opłata za założenie konta
 • 0 zł
Opłata miesięczna za konto
 • 0 zł
Profil Zaufany
 • Tak
Aplikacja mobilna
 • Tak
Karta
Typy kart
 • Karta debetowa Visa zbliżeniowa
Opłata za wydanie karty
 • 0 zł
Opłata za odnowienie karty
 • 0 zł
Opłata miesięczna za kartę
 • 0 zł jeśli suma transakcji kartą, Apple Pay lub Google Pay wyniesie min. 300 zł w danym miesiącu (dla osób do 26 roku życia min. 200 zł)
 • 7 zł w innym wypadku
Płatności kartą za granicą
 • 3% za przewalutowanie
Płatności mobilne
 • BLIK – TAK
 • Apple pay – TAK
 • Google pay – TAK
 • Garmin pay – TAK
 • Fitbit pay – NIE
 • HCE – TAK
Bankomaty
Wypłaty z bankomatów w Polsce
 • 0 zł – bankomaty Ing, Planet Cash i jedna wypłata z pozostałych bankomatów miesięcznie
 • 5 zł – każda następna wypłata z pozostałych bankomatów

 • Możliwość wykupienia w cenie 15 zł miesiąca darmowych wypłat za wszystkich bankomatów, również za granicą

Wypłaty z bankomatów w Polsce Blikiem
 • 0 zł – bankomaty Ing, Planet Cash i jedna wypłata z pozostałych bankomatów miesięcznie
 • 2,5 zł – każda następna wypłata z pozostałych bankomatów
Wypłaty z bankomatów za granicą
 • 0 zł przy pierwszej wypłacie euro w strefie EOG, każda następna 5 zł + 3% za przewalutowanie
 • Poza strefą EOG 3% wypłacanych środków + 3% za przewalutowanie

 • Możliwość wykupienia w cenie 15 zł miesiąca darmowych wypłat za wszystkich bankomatów, również za granicą

Wypłaty gotówki w oddziale banku
 • 10 zł
Wpłaty gotówki we wpłatomacie
 • 0 zł – wpłatomaty ING i Planet Cash
Wpłaty gotówki w oddziale banku
 • 10 zł
Przelewy
Przelew krajowy
 • 0 zł
Przelew na telefon BLIK
 • 0 zł
Przelew błyskawiczny
 • 5 zł
Przelew w oddziale banku
 • 9 zł
Polecenie zapłaty
 • 0 zł
Zlecenie stałe
 • 0 zł
Kody SMS (jeśli nie masz autoryzacji przez aplikacje)
 • 0 zł
Przelew europejski SEPA
 • 0 zł
Przelew zagraniczny SWIFT
 • 40 zł

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.