Ranking Kont Firmowych dla Spółek – Kwiecień 2023

Aktualny ranking kont dla spółek to zestawienie produktów bankowych dopasowanych do potrzeb większych firm. Porównywarka uwzględnia inne parametry niż w przypadku rachunków osobistych i konta dla przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Przedstawiamy w nim między innymi koszty prowadzenia konta, opłaty za kartę czy wypłatę gotówki z bankomatów. Dzięki uszeregowaniu ofert z łatwością wybierzesz najlepszy rachunek dla spółki.

Ostatnia aktualizacja: 30 marca 2023

Czym jest konto firmowe dla spółki?

Nie każdy bank posiada w swojej ofercie rachunek dla spółki. Podmioty tego typu potrzebują bowiem specyficznych i dobrze dopasowanych usług, ponieważ obracają stosunkowo dużymi kwotami. Spółka z o.o będzie wybierała dla siebie rachunek na podstawie innych parametrów, niż osoba fizyczna czy osoba prowadząca działalność. Od kont bankowych dla firm oczekuje się wsparcia w zarządzaniu płynnością i ryzykiem stóp procentowych czy też optymalizacji kosztów finansowych. Przy wyborze konta dla spółki z o.o zwykłe usługi i produkty bankowe nie mają dużego znaczenia. Należy wiedzieć jednak, że koszty prowadzenia rachunku dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będą również proporcjonalnie większe.

Jaki rachunek bankowy wybrać dla małej spółki?

Małe spółki powinny w pierwszej kolejności zwracać uwagę na podobne aspekty prowadzenia rachunku, co posiadacze kont osobistych. Liczą się więc przede wszystkim opłaty za usługi podstawowe - za prowadzenie rachunku firmowego, za kartę płatniczą, za przelewy i wypłaty z bankomatów. Pamiętaj jednak, że opłaty za konto często można uniknąć, spełniając określone warunki. Przed założeniem konta dla firmy, która posiada zagranicznych kontrahentów, sprawdź także prowizje za usługi walutowe (konto walutowe, karta walutowa, wypłaty z bankomatów za granicą).

Poza standardowymi usługami i produktami bankowymi istotne są także dodatkowe możliwości, czyli przede wszystkim oferta kredytowa. Przed otwarciem konta analizie poddaj więc kredyty w bieżącym rachunku, leasing, kredyty inwestycyjne i obrotowe, a także wsparcie doradcze dla spółek, które ubiegają się o dotacje unijne. Konto firmowe godne polecenia oferuje również dobrą ofertę oszczędnościową, czyli konta i lokaty. Jeśli chodzi o zarządzanie rachunkiem, to większość banków (mBank, Nest Bank, Idea Bank, Santander Bank) udostępnia obecnie usługę bankowości elektronicznej, dzięki czemu spółka może łatwiej kontrolować swoje finanse.

Najlepszy rachunek firmowy dla dużej spółki - jak wybrać konto firmowe?

Najlepsze konta firmowe dla dużych spółek muszą oferować zaawansowane narzędzia w ramach:

 • bankowości inwestycyjnej,
 • usług powierniczych,
 • usług transgranicznych,
 • finansowania handlu.

Dobrze jeśli bank oferuje także ułatwienia w bieżącej obsłudze, czyli łatwą aktywację kolejnych produktów, automatyczną komunikację pomiędzy systemem finansowo-księgowym a systemem transakcyjnym banku oraz dostęp do specjalistycznych modułów. Otwarcie rachunku to dla dużych spółek cywilnych tylko jeden element większej całości, gdyż najważniejsza jest spersonalizowana i kompleksowa oferta banku, dopasowana idealnie do potrzeb firmy. Poważni klienci prowadzący spółki szukają usług elastycznych. Ważniejsze od cen produktów i usług są więc umiejętności banku w zakresie budowania długotrwałych relacji, czyli chociażby oferowanie lepszych warunków przy zawieraniu kolejnych umów czy też poszerzanie zakresu usług bez dodatkowych kosztów.

Wybierając konto dla swojej spółki, zwróć uwagę także na dostępność wsparcia dedykowanego doradcy. To dzięki niemu możliwe będzie bowiem rozwiązywanie niestandardowych problemów, szybka reakcja i pomoc specjalistów.

Co uwzględnia ranking kont bankowych dla spółki 2022?

Czym charakteryzuje się dobre konto? Na to pytanie próbowaliśmy odpowiedzieć, przygotowując zestawienie firmowych kont dla mniejszych i większych przedsiębiorstw. Oczywiście potrzeby każdej spółki będą inne. Jednym zależy bardziej na sprawnej obsłudze bieżącej, innym na zaawansowanych narzędziach zarządzania płynnością lub na możliwości korzystnego lokowania nadwyżek. Małe przedsiębiorstwa będą szukały natomiast darmowego konta firmowego z mobilnym dostępem do bankowości. W rankingu uwzględniliśmy więc:

 • opłaty (za prowadzenie konta, za kartę do rachunku, za transakcje w formie przelewów, za wypłaty z bankomatów, itd.)
 • ofertę kredytową,
 • ofertę oszczędnościową,
 • ofertę walutową,
 • funkcje ułatwiające zarządzanie firmą w ramach bankowości elektronicznej.

Za co bank pobiera opłaty?

Posiadanie konta firmowego wiąże się z kosztami podstawowymi i opłatami za bardziej zaawansowane usługi. Przedsiębiorca powinien liczyć się więc z kosztami, za:

 • otwarcie i prowadzenie głównego rachunku i kont pomocniczych,
 • wydanie karty debetowej i kart dodatkowych,
 • internetowe przelewy krajowe, w tym przelew do ZUS czy US,
 • wypłaty gotówki z bankomatów.

Jak założyć konto dla spółki zo.o?

Aby otworzyć rachunek dla spółki należy przygotować odpowiednie dokumenty, w tym dowód osobisty, numer REGON i NIP, odpis z KRS oraz akt prawny, na podstawie którego funkcjonuje spółka. Otwarcie swojego konta możesz przeprowadzić na dwa sposoby, czyli metodą tradycyjną i nowoczesną:

 1. Udaj się do najbliższej placówki banku, na który się zdecydujesz. Niezależnie od tego, czy będzie to Santander Bank Polska, Bank Millennium czy mBank, musisz mieć przy sobie wszystkie dokumenty. Formularze związane z otwarciem konta dla Twojej firmy pomoże Ci wypełnić pracownik.
 2. Załóż konto przez Internet poprzez wypełnienie formularza na stronie banku. Otwarcie rachunku online wymaga wpisania danych osobowych i danych prowadzonej spółki. Wprowadzone informacje trzeba będzie jeszcze potwierdzić, a następnie podpisać umowę w formie tradycyjnej. Dostarczy ją kurier lub - jeśli wolisz - możesz udać się w tym celu do najbliższej placówki.

Czy spółka z o.o musi prowadzić konto firmowe?

Polskie prawo nie narzuca obowiązku posiadania rachunku bankowego dla spółki. W praktyce jest to jednak konieczność, gdyż bez konta funkcjonowanie firmy byłoby właściwie niemożliwe. Spółki obarczone są bowiem wieloma zobowiązaniami, które mogą realizować wyłącznie za pośrednictwem rachunku w banku. Chodzi chociażby o dokonywanie i przyjmowanie płatności związanych z prowadzoną działalnością.

Czy bankowość może być darmowa?

Czy istnieje bezpłatne konto? Trudno o znalezienie firmowego konta bankowego pozbawionego opłat. Najczęściej szansę na zdobycie takiej oferty mają nowi klienci, zakładający rachunek w ramach promocji. Konto dla Twojej spółki może jednak zostać pozbawione niektórych opłat, jeśli spełnisz wymagane warunki. Te będą różniły się w zależności od danego banku. Mogą obejmować przede wszystkim aktywne korzystanie z rachunku, czyli zapewnianie wpływów i wykonywanie przelewów oraz transakcji bezgotówkowych.

Ranking kont firmowych, czyli jak wybrać najlepsze konto dla spółki z o.o?

Jeśli chcesz być zadowolony ze swojego konta w banku, znajdź to bez opłat za prowadzenie oraz z najłatwiejszymi warunkami zwolnienia z innych kosztów. Na co zwrócić uwagę?

 • Koszty przelewów internetowych - wbrew pozorom darmowe przelewy nie są standardem. Banki często rezygnują z pobierania opłat za kilka pierwszych przelewów w miesiącu, zaś kolejne obciążają dodatkowymi kosztami. Warto sprawdzić przede wszystkim opłaty za przelewy błyskawiczne, gdyż mogą kosztować nawet 5 zł. Opłata może być naliczana również za zlecenie stałe i polecenie zapłaty. Z kolei przelewy międzynarodowe są płatne praktycznie zawsze.
 • Opłaty za kartę płatniczą - wynoszą zwykle około 5 zł miesięcznie, jednak kosztów łatwo jest uniknąć zwyczajnie korzystając z karty i dokonując płatności bezgotówkowych na określoną kwotę.
 • Przelewy w placówkach banku - niekiedy z różnych powodów nie możemy skorzystać z bankowości internetowej, wtedy pozostaje jedynie przelew w placówce banku, który zawsze podlega opłacie. Jego koszt to z reguły od 4 do 10 zł.
 • Wypłaty z bankomatów - zazwyczaj wypłaty z bankomatów własnych są darmowe. Za pobranie gotówki z innych trzeba zapłacić lub zdecydować się na opłatę miesięczną.
 • Wypłata gotówki w placówce - firmy operują zwykle dużymi kwotami, dlatego wypłata pieniędzy z bankomatu nie zawsze wchodzi w grę. Wypłaty w oddziałach są płatne - pobierana jest prowizja od kwoty bazowej w wysokości od 0,15 do 0,5 %.
 • Wpłaty gotówki - firma może skorzystać w tym celu z darmowego wpłatomatu lub wpłacić pieniądze w oddziale banku. Zwykle obie czynności pozbawione są opłat, jeśli jednak nie możemy z nich skorzystać, konieczne staje się wykonanie przelewu na poczcie lub w innym banku, a tu opłata może wynieść od kilku złotych do 0,5% kwoty bazowej.

Najlepsze konta firmowe to konta w promocji!

Promocje bankowe rzadko skierowane są do osób prowadzących spółki, jednak warto być z nimi na bieżąco. Jeśli akcja skierowane będzie również do spółek, możesz liczyć na zniżki w zakresie oprocentowania kredytu czy internetowych usług księgowych, a także na większe oprocentowanie lokat. Promocje dla rachunków firmowych obejmują zarówno bonusy w formie pieniężnej, jak i czasowe zwolnienie z pewnych opłat. Aby je uzyskać trzeba spełnić określone w regulaminie warunki. Z reguły są to nie tylko płatności bezgotówkowe, wpływy czy przelewy do urzędów, ale również zawarcie dodatkowych umów, np. o terminal płatniczy lub o kredyt. Akcje promocyjne skierowane do przedsiębiorców są znacznie bardziej skomplikowane, niż te dedykowane klientom indywidualnym (osobom fizycznym). Pozwalają jednak zyskać znacznie więcej. Najważniejsze dla osób prowadzących wszelkiego typu spółki będzie jednak sprawdzenie, czy oferta promocyjna jest dla nich dostępna. Informacje tego typu znajdziesz w regulaminie każdej promocji, w sekcji dotyczącej warunków uczestnictwa.

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.