Ranking Kont Studenckich – Kwiecień 2023

Coraz więcej banków oprócz rachunków osobistych dla osób pełnoletnich, tworzy ofertę specjalną nazywaną kontami dla studentów. Charakteryzują się tym, że są zazwyczaj zwolnione z opłat za prowadzenie, bo w końcu to wciąż osoba na tyle młoda, że niekoniecznie jest w stanie zapewnić stały wpływ pieniędzy na konto. Czasami zdarza się, by uniknąć kosztów za prowadzenie trzeba jednak spełnić jakiś warunek aktywności, jednak jest on na tyle prosty, że bez problemu da się go zrealizować – na przykład wykonanie minimalnej ilości płatności bezgotówkowej kartą lub BLIKiem. Konta studenckie przeznaczone są dla osób w wieku 18-26 lat.

Ostatnia aktualizacja: 30 marca 2023

 

Kto może otworzyć konto studenckie?

Konta dla studentów, to nie tylko oferta kierowana dla osób uczących się. Zakładając takie konto, nie będziesz musiał pokazywać swojej legitymacji studenckiej, ani przynosić zaświadczenia z dziekanatu potwierdzające Twój status studenta. Ta nazwa jest intuicyjna i te rachunki są kierowane po prostu dla osób, które osiągnęły pełnoletność, a które nie skończyły jeszcze 26 lat. Jeśli więc wpasowujesz się w te ramy wiekowe, ale nie rozpocząłeś swojej przygody ze studiami - nie martw się, wciąż możesz założyć konto studenckie!

Jakie konto dla studenta, które konto dla młodych?

Konta poprzedzające te dla studentów, to konta dla młodych osób, czyli nastolatów w wieku 13-18 (ranking kont dla młodzieżowych). Mają one niepełne możliwości, ponieważ taka osoba posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych. To rodzice wtedy muszą założyć takie konto dla dziecka i podpisać za nich umowę. Jednak wraz z osiągnięciem pełnoletności, nabywa się także moc zawierania umów i podpisywania ich własnym imieniem i nazwiskiem, więc po 18 roku życia sam możesz założyć taki rachunek. W kontach młodzieżowych często zdarzało się, że rodzic także musiał posiadać swoje konto osobiste w danym banku i za jego pomocą otworzyć rachunek dla dziecka, a później autoryzować i zatwierdzać każdą płatność, którą nastolatek chciał wykonać. W przypadku ofert dla studentów nic takiego nie ma już miejsca. Jesteś dorosłą osobą, która może za siebie decydować. Możesz robić przelewy, wybrać pieniądze z konta z bankomatu, a także z placówki. Nic już cię nie ogranicza, by w pełni cieszyć się wszystkimi funkcjami dostępnymi w bankowości. Istnieją w ogóle konta, które można założyć już w bardzo młodym wieku, jak na przykład Konto Jakie Chcę w Santaderze. Istnieje wersja 0-13, która później przekształca się w rachunek z większymi możliwościami 13-18, następne jest konto studenckie 18-26, a na samym końcu rachunek osobisty dla osób powyżej 26 roku życia. Przez całe życie można być więc w jednym banku, posiadając konto, które dorasta wraz z tobą.

Czym powinno charakteryzować się konto przeznaczone dla studenta?

Osoba, która przekroczyła próg pełnoletności, ale nie skończyła 26 lat jest na tyle charakterystyczna, że banki zaczęły tworzyć pod nią oferty. Często jest to wiek, w którym się studiuje i nie pracuje pełnoetatowo, a więc nie osiąga się comiesięcznych wpływów na konto na określoną kwotę. Dlatego takie konta albo zostały zwolnione z opłat, albo trzeba spełnić proste warunki, dostosowane pod możliwości studenta, by zyskać darmowe konto. To najważniejsza rzecz wyróżniająca ten rodzaj kont - funkcjonalności są takie jak w normalnych rachunkach osobistych (ranking kont osobistych), jednak większość rzeczy jest darmowa. Bankom bardzo zależy na tej grupie klientów, dlatego starają się jak najbardziej zachęcić do zakładania takich kont. W końcu, gdy osoba skończy 26 lat, możliwe, że zostanie w danym banku, choć za część rzeczy będzie musiała już płacić.

Ranking kont studenckich - co warto wiedzieć?

Wybór odpowiedniego konta w banku może stać się nielada kłopotem. W końcu jest tyle różnych banków i tyle ofert, że można w tym wszystkim się pogubić. Jakie masz możliwości, gdy chcesz wybrać dla siebie najlepsze konto? Możesz odwiedzić stronę każdej instytucji finansowej, którą bierzesz pod uwagę i tam zapoznać się z tym, co proponują, przejrzeć regulaminy i tabele opłat, jednak jest to proces pracochłonny i żmudny. Jeśli nie czujesz się dobrze w tego typu rzeczach i chciałbyś zasięgnąć rady eksperta, możesz także udać się do placówek bankowych i tam porozmawiać z doradcą. Ale to też nie jest to sposób idealny - dużo czasu zajmie Ci, by odwiedzić wszystkie banki, które cię interesują, a w dodatku pracownicy będą się wypowiadać o swoich ofertach w samych superlatywach i niekoniecznie powiedzą o minusach. Na szczęście jednak istnieje rozwiązanie szybkie, wygodne i przede wszystkim rzetelne. Możesz przejrzeć tworzone w internecie przez ekspertów zestawienia ofert bankowych. Nasz ranking kont dla studentów powstał z myślą o takich ludziach jak Ty, którzy chcieliby otworzyć rachunek, ale nie wiedzą gdzie porównać oferty i na co zwrócić uwagę. Przychodzimy Ci z pomocą, aby cały proces przebiegł sprawnie i jak najprzyjemniej dla Ciebie. W końcu wybór odpowiedniego konta, w którym będziesz trzymał swoje finanse, to często decyzja na lata, nierozerwalnie związana życiem codziennym.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta studenckiego?

Wybierając najlepsze konto dla studenta powinieneś zwrócić uwagę na dwie najważniejsze rzeczy - na opłaty i na możliwości jakie oferuje. Przede wszystkim sprawdź, czy istnieje opłata za kartę i za prowadzenie konta. Jeśli takowa jest, to czy podano sposób, by jej uniknąć i czy jesteś w stanie ten warunek wykonać. Nie przestrasz się, jeśli zobaczysz, że rachunek bankowy nie jest darmowy i nie skreślaj go od razu. Czasami ten warunek aktywności, sprawiajacy, że konto staje się bezpłatne, jest prosty i spełnisz go, po prostu użytkując konto. Istnieją również oczywiście bezwarunkowo darmowe konta, jak na przykład Konto Przekorzystne w Banku Pekao czy Konto Otwarte na Ciebie w BNP Paribas. Kolejną ważną rzeczą są przelewy, w końcu i one są czymś, z czego korzytamy na codzień. Zazwyczaj zwykłe przelewy internetowe są darmowe, jednak jeśli chcesz to zrobić w placówce lub przez telefon, czasem musisz uiścić opłatę. Dowiedz się także ile zapłacisz za przelewy błyskawiczne, może Ci się to kiedyś przydać, gdy na przykład przegapisz termin płatności za studia. Watro przyjrzeć się także zleceniom stałym i poleceniom zapłaty. Na pewno zdarzy Ci się kiedyś wypłacić gotówkę - sprawdź, czy wypłata z bankomatów w Polsce jest darmowa. Może się zdarzyć, że tylko te należące do Twojego banku będą pozbawione opłat za wybranie pieniędzy. Inną opcją jest zrobienie tego w placówce bankowej, ale tu także możesz być obciążony pewnymi kosztami. Jeśli studiujesz, być może zdecydujesz się na uczestnictwo w Erasmusie, albo po prostu wyjedziesz na wakacje za granicę. Niektóre instytucje finansowe mają w swojej ofercie dodatkowe konto walutowe i karty wielowalutowe. Jest to bardzo przydatna rzecz - pod taką kartę podpinasz rachunki walutowe i gdy płacisz poza granicami Polski, karta automatycznie wie w jakiej walucie robiona jest transakcja i wybiera najkorzystniejszą opcję. Warto zapoznać się także z prowizjami, które są pobierane za wybieranie pieniądzy z zagranicznych bankomatów. Młodzi ludzie, wychowani w nowoczesnym świecie, są na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Często płacą telefonem, bądź zegarkiem. Upewnij się więc, czy wybrana przez ciebie placówka posiada możliwość dodania karty do cyfrowego portfela (Apple Pay/Google Pay) i czy masz możliwość płatności BLIKiem. Banki oferują często różne gażdżety, jak naklejki na telefon, spersonalizowane wizerunkowo karty, czy opaski, którymi możesz płacić. Jeśli interesują cię takie rzeczy, zwróć uwagę czy wybrana przez ciebie placówka je proponuje. Może Ci się przydać także konto oszczędnościowe, gdzie będziesz składował sobie pieniądze. Wybierz taki bank, w którym możliwe będzie otworzenie takowego rachunku. Zanim podejmiesz decyzję, zerknij na wysokość oprocentowania. Im wyższe, tym lepsze i więcej wtedy zaoszczędzisz.

Konto bankowe dla studentów – co dalej po upływie 26 roku życia?

Co się stanie, gdy przekroczysz już wiek, dla którego konto jest przeznaczone? W każdym banku wygląda to inaczej. W jednym, taki rachunek przestanie być po prostu aktywny, a w drugim przekształci się w konto osobiste ze standardowej oferty, jak na przykład eKonto możliwości w mBanku. Uważaj na tę drugą opcję, ponieważ możesz o tym zapomnieć, bądź nie zwrócić uwagi na to, że twoja oferta się zmieniła. Jednak wtedy opłaty także ulegają zmianie i są zazwyczaj wyższe. Dodatkowo pewnie zmieni się warunek aktywności, pozwalający prowadzić konto za darmo. Być może po tym, jak skończysz 26 lat, nie będziesz chciał pozostać w obecnym banku, także pamiętaj o tym, by zapoznać się z regulaminem, gdy będzie zbliał się termin zmiany wersji konta.

Promocje w bankach – czy warto?

Po osiągnięciu pełnoletności możesz zdecydowanie więcej. Otwiera się także furtka związana z braniem udziału w promocjach banków, które są przeznaczone dla osób powyżej 18 roku życia. Instytucje finansowe często rozdają premie pieniężne, bądź bony na zakupy za samo założenie u nich konta, a dodatkową gotówkę można zgarnąć za użytkowanie karty, czyli kilka prostych warunków aktywności. Wybierając najlepsze konto studenckie, warto zwrócić uwagę, czy w danym banku nie jest organizowana akurat jakaś promocja. Zdecydowanie warto brać w nich udział, bo jeśli zakładasz rachunek, który będzie twoim głównym i który będziesz użytkował na codzień, warunki do dostania premii możesz spełnić, nawet o tym nie wiedząc.

Komentarze 8

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.