Najlepsze Lokaty Bankowe

Masz wolną gotówkę i nie zamierzasz jej wydawać w najbliższym czasie? Załóż lokatę, a następnie zdeponuj na niej swoje finanse. Po określonym czasie, dostaniesz odestki za odłożoną kwotę!

Ostatnia aktualizacja: 30 marca 2023

Kwota lokaty -
Czas trwania -
Ukryj oferty:

Czym są lokaty bankowe?

Lokaty bankowe zawiera się poprzez podpisanie umowy z instytucją finansową. Po jej zawarciu, deponuje się gotówkę w banku. Nie można ruszyć tych pieniędzy, dopóki nie skończy się czas trwania lokaty. Jednak nagroda za to, że bank może w tym czasie obracać Twoimi pieniędzmi jest duża, ponieważ na samym końcu dostaniesz za to sowite odsetki. Zwykle lokaty są dużo lepiej oprocentowane niż konta oszczędnościowe, ale jak wspomnieliśmy cena za to również jest większa - a jest nią niemożność wypłacenia odłożonej gotówki. Zerwanie lokaty skutkuje tym, że wszystkie odsetki przepadają. Okres obowiązywania takiej lokaty trwa zazwyczaj od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Wiadomo, że im na większy okres zdeponujesz gotówkę, tym większe dostaniesz odestki. Pamiętaj jednak o podatku dochodowym od zysków kapitałowych (nazywanym też podatkiem Belki) przy obliczaniu tego, ile finalnie dostaniesz.

Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe?

Mogłoby się wydawać, że te dwa produkty bankowe są identyczne, ale jednak mają dość sporo różnic. Nie można zaprzeczyć, że oba służą do tego samego. My oddajemy bankowi nasze fundusze na przetrzymanie, a po czasie dostajemy od niego za to nagrodę w postaci dodatkowych pieniędzy. Jednak konto oszczędnościowe działa na takiej zasadzie, że po otwarciu go, możesz trzymać tam pieniądze i wypłacać oraz wpłacać je w każdej chwili. Fakt, często pobierane są za to prowizje (choć najczęściej pierwsza wypłata w miesiącu jest darmowa), jednak nie obowiązuje Cię żadna wiążąca umowa z bankiem. W przypadku lokat jest inaczej. Podpisujesz się pod tym, że na dany okres czasu, oddajesz swoje pieniądze w depozyt i nie możesz ani dopłacić do tych pieniędzy większej ilości gotówki, ani jej wypłacić. I dopiero, gdy czas trwania lokaty podany w umowie, zakończy się, dopiero wtedy odzyskasz swoje pieniądze i w dodatku odsetki, które urosły Ci przez ten okres. Czyli kapitalizacja odsetek odbywa się zazwyczaj na sam koniec trwania umowy w przeciwieństwie do kont oszczędnościowych, gdzie jest ona miesięczna.

To, który produkt wybierzesz, zależy wyłącznie od Ciebie i od Twoich potrzeb. Jeśli jesteś gotów oddać swoje finanse bankowi na przetrzymanie i wiesz, że nie będziesz ich zaraz potrzebował, wybierz lokatę - ma zwykle dużo lepsze oprocentowanie od rachunków oszczędnościowych.

Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?

Najlepsze lokaty bankowe, to takie dostosowane do Twoich oczekiwań. Musisz pomyśleć nad tym, na czym najbardziej Ci zależy. Czy na czasie trwania lokaty i chcesz by był on jak najkrótszy, na przykład 3 miesięczny, czy może chciałbyś zdeponować pieniądze nawet i na dwa lata i w ten sposób uzyskać więcej pieniędzy? A może kierujesz się tym, która z ofert ma największe oprocentowanie? Na szczęście istnieje coś takiego jak ranking lokat bankowych i dzięki takiemu zestawieniu możesz porównać między sobię oferty z różnych banków i zdecydować, która najbardziej Ci odpowiada. Nie zapomnij zwrócić uwagi na maksymalną kwotę. Każda lokata jest ograniczona minimalną, a także maksymalną kwotą pieniędzy jakie możesz wpłacić.

Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu najlepszej lokaty?

Wybierając dla siebie najlepszą ofertę, zwóć uwagę na oprocentowanie lokaty, maksymalną kwotę lokaty, a także okres trwania lokaty i to, czy wymagane jest posiadanie konta osobistego w banku czy jednak nie. Sprawdź, czy dana lokata ma oprocentowanie zmienne, czy może w tym przypadku ma oprocentowanie stałe.

Ranking lokat bankowych da Ci odpowiedź na to, która z ofert ma najbardziej satysfakcjonujące Cię warunki.

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.