Najlepsze konta oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe pozwala na odłożenie wolnych finansów i przy okazji zarobienie na tym. Głównym założeniem takich rachunków jest ochrona pieniędzy przed inflacją. W odróżnieniu od lokat bankowych nie zamrażasz swoich środków, a możesz z nich dowolnie korzystać.

Ostatnia aktualizacja: 30 marca 2023

Czym jest konto oszczędnościowe?

Standardowe konta osobiste nie posiadają oprocentowania, pozwalającego zyskać na przetrzymywaniu pieniędzy na rachunku. Do tego służy właśnie konto oszczędnościowe. Jest to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Dzięki niemu możesz zaoszczędzić, odkładając pieniądze, a przy okazji trochę zarobić dzięki atrakcyjnemu oprocentowaniu konta oszczędnościowego. Kapitalizacja odsetek zazwyczaj odbywa się co miesiąc, choć istnieją i rachunki, na których odsetki naliczają się kwartalnie. Odłożone środki pozostają cały czas do Twojej dyspozycji. Zazwyczaj pierwsza wypłata w miesiącu jest darmowa, a za każdą następną poniesiesz niewielką opłatę. Musisz jednak mieć na uwadze to, że im mniejsza kwota pozostanie na Twoim rachunku oszczędnościowym, tym odestki będą niższe.

Jak działa konto oszczędnościowe?

Na rynku jest wiele ofert kont oszczędnościowych. Zazwyczaj funkcjonują jako osobny produkt bankowy, choć istnieje możliwość połączenia go ze swoim ROR-em. Taki rachunek działa trochę inaczej od standardowego konta osobistego. Główną różnicą jest to, że ma mniejszą funkcjonalność - nie zrobisz za jego pomocą przelewu ekspresowego, czy nie ustanowisz polecenia zapłaty. Możesz jednak wypłacać z niego pieniądze i robić przelewy zwykłe - na przykład na swój rachunek bankowy. Przede wszystkim jednak na koncie oszczędnościowym istnieje wysokie oprocentowanie - dużo wyższe niż na rachunku osobistym - i dzięki temu możesz oszczędzić pieniądze i zarobić dodatkową gotówkę dzięki wypłacanym odsetkom. Ze względu na to, stosuje się go zwykle jako dodatek do normalnego konta.

Lokata bankowa a konto oszczędnościowe

Zapewne słyszałeś także o lokatach bankowych i zastanawiasz się jaka jest różnica między nią a kontem oszczędnościowym. Oba produkty służszą do oszczędzania pieniędzy i zysku. Na lokacie jednak podpisujesz umowę z bankiem, na mocy której zamrażasz środki finansowe na pewien okres czasu. Dopiero, gdy dobiegnie końca, zostają ci wypłacone odsetki. Lokaty, dzięki temu, mają zwykle wyższe oprocentowanie. Rachunek oszczędnościowy w tym względzie jest bardziej elastyczny, ponieważ cały czas masz dostęp do swoich finansów i możesz z nich skorzystać. Niestety, dzieje się to kosztem tego, że oprocentowanie konta oszczędnościowego jest mniejsze.

Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

Przejrzyj nasz ranking kont oszczędnościowych i wybierz dla siebie najlepszą ofertę. Zwróć uwagę na to, czy Twoje konto osobiste w banku, którego jesteś klientem, posiada możliwość założenia konta oszczędnościowego. Będzie Ci wygodniej połączyć oba te rachunki i zarządzać z nimi z jednego miejsca, niż zakładać go w całkowicie innej instytucji finansowej. Często możesz spotkać się z promocyjnym oprocentowaniem, które będzie obowiązywać tylko kilka miesięcy po załóżeniu konta. Zazwyczaj promocja skierowana jest dla nowych klientów i nowych środków. Niemniej, jeśli zastanawiasz się dopiero nad załóżeniem konta oszczędnościowego i będzie to Twój pierwszy produkt tego typu, warto zastanowić się nad taką ofertą.

Ranking najlepszych kont oszczędnościowych - co braliśmy pod uwagę?

Wiadomo, że każdy rachunek musisz dostowować do swoich potrzeb i wymagań, niemniej jednak są rzeczy, na które jako pierwsze powinieneś zwrócić uwagę. Jest to przede wszystkim oprocentowanie - im wyższe tym lepsze. Jak już pisaliśmy, sprawdź także, czy przypadkiem nie obowiązuje jakieś promocyjne oprocentowanie. Wtedy Twój zysk kapitałowych odsetek będzie większy. I my również, tworząc nasz ranking, patrzyliśmy na tą wytyczną. Równie ważny jest okres obowiązywania takiego oprocentowania, a także zakres kwot. Jeśli przekroczysz dany limit, wtedy oprocentowanie będzie niższe, liczone na standardowych warunkach. Jeśli zależy Ci na tym, by założyć konto oszczędnościowe w innym banku niż posiadasz konto osobiste, sprawdź, czy aby otworzyć taki rachunek, nie musisz przypadkiem i tam posiadać zwykłego ROR-u. To częsty warunek banku, co może skomplikować cały proces. Sprawdź nasze zestawienie i zdecyduj się na skorzystanie z tego produktu. Jeśli masz wolne finanse, zarób na tym, lokując je na kontach oszczędnościowych.