Ranking Kont Firmowych – Darmowe Konta Kwiecień 2023

Najnowszy ranking kont firmowych to aktualne zestawienie najlepszych ofert banków, działających na terenie kraju. Usługi skierowane są nie tylko do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Nasze porównanie kont firmowych budują przede wszystkim produkty bankowe zwolnione z opłat za ich prowadzenie. Nierzadko wpływ na pozycję w zestawieniu ma także dodatkowo nagroda pieniężna oferowana w ramach promocji przez bank, przyznawana za spełnienie określonych warunków.

Ostatnia aktualizacja: 30 marca 2023

 

Ranking kont firmowych - co w nim znajdziemy?

Konta firmowe zestawione w ramach rankingu to oferty znanych banków krajowych, takich jak mBank, Bank Pekao, Santander czy ING. Ich rachunki dla firm skierowane są do małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Oferta banków jest na tyle zróżnicowana, że każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie, przeglądając aktualny ranking kont firmowych. To zestawienie oparte jest przede wszystkim na tak kluczowych elementach, jak wysokość opłat za prowadzenie konta, wysokość opłat za kartę, wysokość opłat za wypłatę gotówki z bankomatu oraz dostępność specjalnych ofert promocyjnych. Wybierając konto dla przedsiębiorcy można bowiem nie tylko zaoszczędzić, ale nawet zyskać - spełniając warunki określone w regulaminie danej akcji promocyjnej.
 

Czym są konta firmowe?

Konta dla firm to rachunki bankowe stworzone z myślą o osobach, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Chociaż ich posiadanie nie zawsze jest obowiązkowe (obowiązek rodzi się wtedy, kiedy firma rozlicza się z innymi przedsiębiorcami, a wartość transakcji przekracza 15 000 zł), to większość przedsiębiorców woli posiadać osobne konto osobiste i konto firmowe, gdyż stanowi to lepsze zabezpieczenie własnego majątku i ułatwia rozliczenia z ZUS oraz Urzędem Skarbowym. Wybór konta firmowego nie stanowi o sukcesie biznesu, jednak może mieć duży wpływ na koszty prowadzenia działalności. Warto więc dokładnie przyjrzeć się ofertom poszczególnych banków lub sprawdzić gotowy, aktualny ranking kont firmowych, który ułatwia podjęcie najkorzystniejszego wyboru. W perspektywie długoterminowej, dobre konto dla przedsiębiorcy może zapewnić bowiem pokaźne oszczędności.
 

Konta dla firm a biała lista i split payment

Nowe regulacje w postaci split payment, czyli mechanizmu podzielonej płatności, wymuszają na przedsiębiorcach zakładanie rachunków firmowych. Mechanizm ten opiera się na przekazywaniu podatku VAT na subkonto utworzone do konta firmowego. Jeśli przedsiębiorca korzysta z konta osobistego, nie otrzyma pełnej zapłaty od klienta, gdyż rachunki osobiste nie posiadają subkont dla podatku VAT (pieniądze wrócą więc do nadawcy przelewu).
Nowe regulacje związane są też z tak zwaną białą listą podatników VAT, na którą trafiają wyłącznie rachunki firmowe. Dzięki takiej liście kontrahenci mogą łatwo sprawdzić, czy właściciel numeru konta jest płatnikiem, a nieobecność firmy w takim zestawieniu skutecznie zniechęca innych do przelewania przedsiębiorcy jakichkolwiek pieniędzy. 
 

Dlaczego warto założyć konto firmowe?

Otwarcie rachunku firmowego bywa obowiązkowe, jednak osoby, które nie są zobligowane do posiadania takiego produktu bankowego również powinny wziąć pod uwagę wszystkie korzyści, jakie niesie ze sobą osobne konto firmowe. Możemy zaliczyć do nich między innymi:
  • łatwość zarządzania finansami i oddzielenie spraw osobistych od spraw firmowych, a także ułatwienia w przypadku ewentualnej kontroli,
  • większy prestiż firmy, czyli zwiększenie wiarygodności przedsiębiorcy w oczach kontrahentów i klientów,
  • prostota obsługi, na przykład wygodne rozliczenia z urzędami i bezpłatne przelewy, 
  • pakiety usług dodatkowych, na przykład ubezpieczenie, usługi księgowe i prawnicze, wsparcie finansowe.

Konta dla firm i ich rodzaje

Konta firmowe różnią się pod względem swojego przeznaczenia. W ofercie banków znajdziemy rachunki dla początkujących przedsiębiorców, a także konta typu “premium” czy “komfort”. Ich warunki będą dostosowane do różnych potrzeb mniejszych, średnich i dużych firm. Jeśli poszukujemy konta dla przedsiębiorstwa, które rozlicza się z partnerami działającymi za granicą, warto zainteresować się tymi z dodatkowym rachunkiem walutowym. Konto dostępne w obcych walutach pozwoli bowiem na wykonywanie przelewów po bardziej atrakcyjnym kursie.
 

Co uwzględnia ranking kont firmowych?

Rachunki dla firm różnią się między sobą nie tylko przeznaczeniem, ale także wysokością opłat za różne usługi, warunkami zwolnienia z tych opłat oraz dostępnością specjalnych promocji, w ramach których nowy klient ma szansę otrzymać nagrodę pieniężną lub bezwarunkowe zwolnienie z opłat na pewien okres. Ranking kont firmowych uwzględnia wiele aspektów prowadzenia takich rachunków i porównuje je za przedsiębiorcę, dzięki czemu ten może znacznie szybciej i łatwiej podjąć korzystną dla siebie i swojej firmy decyzję. Konta firmowe warto wybierać więc w oparciu o następujące elementy oferty:
  • podstawowe koszty powiązane z rachunkiem firmowym, czyli opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku oraz ewentualnie warunki zwolnienia z tych opłat,
  • opłaty związane z używaniem kart płatniczych (posiadanie, wypłaty pieniędzy z bankomatów) oraz ewentualne warunki zwolnienia z tych opłat,
  • wysokość opłat za przelewy zewnętrzne, zlecenia stałe, przelewy natychmiastowe, polecenia zapłaty,
  • wysokość opłat za przelewy do ZUS oraz Urzędu Skarbowego,
  • wysokość prowizji za wypłatę gotówki w oddziale oraz za wpłatę gotówki w oddziale lub bankomacie,
  • dostępność bankomatów oraz placówek banku,
  • bezpłatny, bezpieczny i wygodny dostęp do konta firmowego przez telefon lub przez internet,
  • dostęp do rachunków walutowych (w przypadku prowadzenia biznesu międzynarodowego),
  • dodatkowe produkty bankowe, takie jak ubezpieczenie, lokaty, konta oszczędnościowe, inwestycje czy rachunki maklerskie,
  • promocje bankowe, dające możliwość zysku.
     

Bank tradycyjny a bank internetowy, czyli jakie konto firmowe wybrać?

Zróżnicowana oferta kont dla firm może obejmować zarówno rachunki w bankach tradycyjnych, jak i internetowych, czyli takich które nie posiadają fizycznych oddziałów. Ta nowoczesna opcja może wydawać się atrakcyjna dla tych firm, które wpłacają i wypłacają gotówkę wyłącznie w bankomatach i wpłatomatach, a przelewów dokonują tylko przez internet. Bankowość elektroniczna jest szybka i wygodna, gdyż dostęp do konta zapewniony jest w dowolnym miejscu i czasie, jednak taki rodzaj usług ma także swoje wady. Jeśli przedsiębiorca ceni sobie kontakt bezpośredni, może brakować mu możliwości przeprowadzenia rozmowy z obsługą banku. Tradycjonaliści mogą nie mieć również zaufania do urządzeń, takich jak wpłatomaty, jeśli do tej pory korzystali wyłącznie z możliwości wpłacenia gotówki w placówce banku. 
 

Banki konta firmowe i promocje bankowe

Promocje bankowe zazwyczaj dedykowane są nowym klientom. Ich zadaniem jest przyciągnięcie nowego konsumenta, zdobycie jego zaufania i nakłonienie do sięgnięcia po inne produkty. Niekiedy zdarza się również, że banki kierują akcje promocyjne również do stałych klientów - z reguły dotyczą one jednak usług dodatkowych, takich jak lokaty itp. 
Rywalizacja banków w zakresie kont firmowych to okazja, aby w łatwy sposób zyskać dodatkową gotówkę lub zwolnienie z opłat na dłuższy okres czasu. Podobnie, jak w przypadku rachunków osobistych, nagrody za założenie konta i spełnienie określonych warunków wynoszą tu około 150 - 600 zł. Z kolei otwarty w ramach promocji rachunek może zostać zwolniony z kosztów za prowadzenie konta czy używanie karty płatniczej nawet na dwa lata. 
Czy warto założyć konto dla przedsiębiorcy w ramach promocji dla nowych klientów? Zdecydowanie tak, jednak dopiero po dokładnym przeanalizowaniu ofert różnych banków. Porównanie korzyści płynących z poszczególnych akcji promocyjnych z pewnością ułatwi zapoznanie się z rankingiem kont firmowych.
 

Rachunki dla firm i sposób ich otwarcia

Przy wyborze idealnego konta bankowego nie bez znaczenia jest także wygoda i szybkość otwarcia rachunku. Procedury zakładania konta różnią się nieco w zależności od wybranego banku. Z reguły większość z nich umożliwia zawarcie umowy za pośrednictwem kuriera, czyli bez konieczności wychodzenia z domu. Będąc klientem danego banku często mamy możliwość otwarcia rachunku firmowego przez internet. Wystarczy wypełnić w tym celu formularz dostępny na stronie banku. Umowa może zostać zawarta w formie elektronicznej, jednak nadal zaleca się zachowanie formy papierowej, która posiada największą moc dowodową. Przez internet bez trudu aktywujemy również kartę płatniczą przypisaną do rachunku, bez konieczności dokonywania nią jakiejkolwiek płatności. 
 

Czy konta firmowe naprawdę mogą być darmowe?

Ranking kont firmowych przedstawia oferty bankowe, które pod wieloma względami są znacznie korzystniejsze niż oferty konkurencji. Czy rachunek dla firmy może być więc w pełni darmowy? Usługi bankowe często zwolnione są z opłat pod warunkiem spełnienia określonych w regulaminie czynności. Może to być na przykład wykonanie wyznaczonej ilości przelewów. Zdarza się również, że niektóre usługi są darmowe do czasu wykorzystania określonego limitu. Warto zatem dokładnie zapoznać się z tabelą opłat i prowizji dla konta firmowego, które nas interesuje. Dokument ten powinien być przejrzysty i zrozumiały, a jego najważniejsze aspekty to koszty związane z:
  • prowadzeniem konta,
  • wykonywaniem przelewów,
  • posiadaniem subkont,
  • wydaniem i posiadaniem karty płatniczej
  • wypłatami z bankomatów i w oddziałach,
  • wpłatami we wpłatomatach i w oddziałach. 

Konta dla firm a usługi dodatkowe

Zestawienie, jakim jest ranking kont firmowych, uwzględnia nie tylko koszty prowadzenia rachunku, ale również obecność usług dodatkowych. Dla wielu przedsiębiorców stanowią one uatrakcyjnienie oferty, jednak warto dokładnie skupić się na sprawdzeniu, czy korzystanie z nich nie rodzi dodatkowych kosztów. Księgowość internetowa będzie doskonałym rozwiązaniem w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, jeśli jednak miesięczna opłata za tę usługę po wygaśnięciu akcji promocyjnej wynosi więcej niż w przypadku korzystania z usług biura rachunkowego, to wybranie banku oferującego taką usługę dodatkową właśnie ze względu na nią, nie ma większego sensu. Z kolei finansowe produkty dodatkowe, takie jak lokaty czy kredyty dobrze jest porównać pod kątem oprocentowania zarówno w okresie trwania promocji, jak i po jego zakończeniu. 

Ranking kont firmowych - jak z niego korzystać?

Dobre konto firmowe to konto dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa. Jeśli firma nie korzysta z karty płatniczej, powinna mieć możliwość, aby z niej zrezygnować. Przedsiębiorca wykonujący niewiele przelewów w miesiącu powinien natomiast upewnić się, jakie warunki musi spełnić, aby założone przez niego konto nie zostało przez to obciążone opłatą za jego prowadzenie. Ranking kont firmowych przedstawia oferty w kolejności od najbardziej do najmniej opłacalnych, jednak kolejność ta ustalana jest uniwersalnie. Najwyższe pozycje zajmują rachunki, których założenie i prowadzenie wiąże się z najniższymi opłatami, a które jednocześnie pozwalają zyskać najwięcej w ramach promocji dla nowych klientów. Najlepsza oferta w rankingu kont firmowych nie musi więc być jednocześnie najlepszą ofertą dla danego przedsiębiorcy. Wybór idealnego konta wymaga bowiem dokładniejszego zapoznania się z kosztami prowadzenia rachunku oraz jego specyfiką. 

Konto dla przedsiębiorcy zawsze można zmienić!

Konta firmowego nie wybiera się na zawsze. Jeśli oferta banku przestaje odpowiadać potrzebom przedsiębiorstwa, można zdecydować się na wypowiedzenie umowy i otwarcie nowego rachunku. Należy pamiętać przy tym o dopełnieniu wszelkich formalności oraz o poinformowaniu swoich kontrahentów o zmianie numeru konta. Warto również otworzyć nowy rachunek na kilka miesięcy przed całkowitym zamknięciem starego, na wypadek gdyby nie wszystkie osoby otrzymały przekazaną informację.
 
Obserwuj nas na Facebooku by nie ominęły Cię żadne promocje! 

Komentarze 2

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.