Darmowe Konta Bankowe – Kwiecień 2023

Rachunek osobisty nie tylko zabezpiecza Twoje finanse, ale również ułatwia życie. Pozwala płacić kartami w sklepach, ale i w internecie. Już nie trzeba stać zestresowanym przy kasie i odliczać odpowiednią kwotę – można po prostu przyłożyć plastik do terminala i tyle, transakcja sfinalizowana. Konta posiadają także mnóstwo opcji dodatkowych, jak na przykład usługi wielowalutowe czy medyczne. Możliwe jest nawet wykupienia sobie ubezpieczenia. Jednak często prowadzenie konta wiąże się z dodatkowymi opłatami. Czy to za samo prowadzenie go, czy za użytkowanie karty do konta. Przelewy, bankomaty – to wszystko jest płatne. Ale czy musi tak być?

Ostatnia aktualizacja: 30 marca 2023

Najlepsze konto bankowe – czym dokładnie jest rachunek osobisty?

Rachunek osobisty to konto przeznaczone dla osoby indywidualnej. W obecnych czasach jest to praktycznie wymóg i mało która osoba nie posiada swojego konta w banku. Odkładanie gotówki w domu jest już niepopularne, a w dodatku niebezpieczne. Banki ułatwiły korzystanie z bankowości nawet starszym ludziom i powstały specjalne konta dla seniorów (zobacz nasz ranking kont dla seniora). Istnieje również mylne przekonanie, że z ROR-u może korzystać tylko osoba pełnoletnia, co nie jest prawdą. Istnieją rachunki bankowe dostępne już od pierwszego roku życia. Ułatwiają one wejście dzieciom w świat finansów (zobacz nasz ranking kont dla dzieci i ranking kont dla młodzieży).

Darmowe konto – czy to możliwe?

Wielu korzystających z kont nie chce, aby konto w banku było kolejnym wydatkiem. Większości zależy przede wszystkim na tym, aby było one bezpłatne i aby bank nie pobierał dodatkowych prowizji za prowadzenie rachunku czy korzystanie z karty. Ci, którzy często używają bankomatów czy robią przelewy, także chcą, aby te usługi były darmowe. Nie oczekują żadnych wymyślnych opcji, nie będą nawet odkładać pieniędzy na dodatkowym koncie oszczędnościowym, cenią sobie prostostę. Skoro finanse to i tak znacząca część naszego życia i konto to coś, co po prostu trzeba mieć - dlaczego miałby być to kolejny wydatek? Niektórzy potrzebują go tylko po to, aby trzymać tam swoje oszczędności i nimi dysponować. Dlatego banki wyszły na przeciw oczekiwaniom takich osób i włączyły do swojej oferty bardzo proste rachunki, które są darmowe.

Konto bankowe za darmo – co to oznacza?

Często banki w swoich ofertach i reklamach chwalą się, że ich konto jest darmowe i zachęcają tym klientów do skorzystania właśnie z ich propozycji. Zazwyczaj jednak jest to chwyt marketingowy i trzeba dokładnie prześledzić regulaminy, a także tebele opłat i prowizji, aby dowiedzieć się prawdy. Okazuje się wtedy, że owszem, prowadzenie konta jest darmowe, ale nie bezwarunkowo i na przykład trzeba spełnić jakieś podstawowe warunki aktywności, aby uniknąć opłat. Niektóre banki czasem i oszem, nie pobierają nic za prowadzenie konta, ale na przykład za użytkowanie karty już tak. Albo reklamują się, że przelewy są darmowe - ale po sprawdzeniu tego dokładniej, dowiadujemy się, że tylko określona liczba, pięć czy dziesięć pierwszych. To samo z wypłatami z bankomatów. Do jakiejś kwoty może być to usługa darmowa, a powyżej, już trzeba za taką czynność zapłacić. Dlatego trzeba być ostrożnym i uważnym, jeśli chcemy naprawdę dobrać dla siebie rachunek pozbawiony opłat.

Jak my definiujemy konto bankowe bez opłat?

Trudno jest znaleźć konto całkowicie pozbawione opłat za wszystkie usługi. Jednak zdarzają się takie, w których faktycznie niektóre, zazwyczaj podstawowe opcje, są bezwarunkowo darmowe, a niektóre są pozbawione kosztów tylko wtedy, gdy wykonamy warunek aktywności. No właśnie - czym różni się bezwarunkowo darmowe konto, od warunkowo darmowego?

  • Konto bezwarunkowo darmowe to takie, w których nie ma żadnych dodatkowych warunków do spełnienia, by nie ponosić żadnych opłat. Po prostu nic nie płacimy, nie ma żadnych limitów, ani zasad.
  • Konto warunkowo darmowe jest bezkosztowe tylko teoretycznie. W praktyce, płatność pojawia się wtedy, gdy nie wykonamy przedstawionych przez bank warunków. Często jest to do zrobienia określona liczba transakcji, albo otrzymywanie wpływów na konto. Zazwyczaj jest to rozliczane miesięczne - jeśli w danym miesiącu nie będziesz użytkował z konta bądź karty, to właśnie wtedy będziesz musiał ponieść koszty. Ale jak w następnym miesiącu nie zapomnisz o wykonaniu warunków - nie będziesz musiał nic płacić.

Nasza definicja konta bankowego bez opłat zakłada, że nie zapłaci się nic za:

  • otworzenie konta i jego prowadzenie,
  • wydanie karty i jej użytkowanie,
  • krajowe przelewy,
  • wypłaty z bankowamtów w Polsce.

W praktyce ciężko znaleźć rachunek, który będzie posiadał te wszystkie czynniki na raz. Dlatego nie wykluczamy z tej definicji kont, które posiadają łatwy do spełnienia warunek aktywności, sprawiający, że konto jest darmowe. Warto napomknąć jednak o tym, że wiele rachunków poniżej 26 roku życia jest bezpłatne, więc jeśli jesteś w tym wieku, będzie Ci łatwiej znaleźć konto, w którym unikniesz opłat. Takim kontem jest na przykład Konto Otwarte na CIebie w BNP Paribas. Bezwarunkowo darmowe jest prowadzenie konta, korzystanie z karty i wypłata gotówki z bankomatów.

Ranking darmowych kont bankowych. Co bierzemy pod uwagę?

Konstruując ranking darmowych kont, braliśmy przede wszystkim pod uwagę te, które nie mają żadnych warunków do spełnienia, aby były rachunkami darmowymi. W następnej kolejności zwróciliśmy swe spojrzenie na te, które może i mają warunki, ale nie są one trudne do wykonania. Nie znajdziesz jednak w tym zestawieniu takich kont, których opłat nie da się w żaden sposób uniknąć. Dobrym przykładem jest tutaj ING Bank Śląski i ich Konto Direct. Znalazło się w tym zestawieniu, choć pojawia się warunek do spełnienia, jeśli chcemy użytkować kartę bez opłat. Należy w miesiącu wykonać transakcje bezgotówkowe na sumę 300 zł (200 zł, jeśli masz poniżej 26 lat). Uważamy, że jest to proste do spełnienia i jeśli korzysta się z tego konta jako głównego, nie będziemy musieli nawet o tym myśleć, ponieważ próg wydania 300 zł jest bardzo niski. Konto za Zero w PKO Banku Polskim także posiada warunki. Należy wykonać min. 5 transakcji bezgotówkowych, by znieść opłatę za kartę i korzystać z bankomatów tylko tego banku, by wypłaty były darmowe.

Jak korzystać z rankingu kont bankowych?

Zestawienie najlepszych darmowych rachunków w bankach jest dość proste i intuicyjne. Na samej górze znajdziesz te, które oceniliśmy najlepiej i przy okazji zobaczysz jaką ilość gwiazdek przyznaliśmy tej ofercie. Wymieniliśmy także najważniejsze parametry konta - opłaty za kartę, za prowadzenie rachunku, za wypłaty z bankomatów i za przelewy. Dowiesz się również jakie funkcje posiada karta i czy można dodać ją do wirtualnych portfeli. Oprócz podstawowych opcji, z których korzysta się na codzień, znajdziesz też komunikat odnośnie przelewów zagraniczych, a także wypłat i wpłat gotówki w bankomatach poza granicami Polski. Zdajemy sobie sprawę, że wielu klientów korzysta z konta nie tylko na terenie naszego kraju, ale i poza nim. Staraliśmy się zamieścić wszystkie potrzebne informacje, które są niezbędne przy korzystaniu z konta. Na ich podstawie zdecydujesz, co Tobie najbardziej odpowiada i z czego najczęściej korzystasz.

Czym kierować się przy wyborze darmowego konta?

Dowiedziałeś się już, że dobre konto osobiste powinno charakteryzować się brakiem opłat. Nie powinno nic się płacić za samo użytkowanie konta i w większości banków faktycznie tak jest. Dobrze, aby także wypłata gotówki z bankomatów była darmowa. Każda osoba chciałaby móc wybrać swoje środki pieniężne i nie musieć martwić się kosztami - w końcu to jedne z podstawowych rzeczy, które robimy w związku ze swoimi finansami. Nie należy również zapomnieć o płatności kartą - powinna być możliwość dodania jej do wirtualnego portfela Apple Pay albo Google Pay. Wiele ludzi ceni sobie możliwość płacenia telefonem. Bank powinien należeć także do tych nowoczesnych i posiadać aplikację mobilną, a także serwis transakcyjny z intuicyjnym interfejsem.

Które darmowe konto najlepsze?

Jest to trudne pytanie, na które tylko Ty możesz odpowiedzieć. Każdy posiada inne potrzeby, do których musi dostosować rachunek w banku. Zastanów się, czy zależy Ci na takim koncie, które posiada podstawowe usługi bezwarunkowo darmowe (np. CitiKonto), czy jednak chcesz założyć rachunek tam, gdzie trzeba spełniać łatwy warunek, ale bank cieszy się większą renomą i posiada więcej opcji. Ulokowanie swoich środków płatniczych w dobrej placówce jest bardzo ważne, w końcu takie konto towarzyszy nam zazwyczaj przez bardzo długi czas.