Ranking Kont Dla Fundacji – Kwiecień 2023

Nie tylko firmy czy osoby prywatne mogą zakładać rachunki. Fundacje są jednym z podmiotów prawnych, które także korzystają z usług bankowych w tym z konta bankowego. Należą do grupy NGO, czyli organizacji pozarządowych, których działalność nie jest nastawiona na zysk. To klient instytucjonalny, który ma swoje specyficzne potrzeby i niestety nie we wszystkich bankach znajdzie ofertę dostosowaną do swoich wymagań. Sprawdź nasz ranking i zobacz, w którym banku możesz założyć rachunek.

Ostatnia aktualizacja: 30 marca 2023

Dedykowna oferta kont bankowych dla fundacji

Oferta kont dedykowana specjalnie dla klientów instytucjonalnych, czyli podmiotów prawnych i jednostek organizacyjnych bez osobowości prawnej jest dość okrojona. Na przykład w BNP Paribas możesz znaleźć Konto Otwarte na Biznes Non Profit, które mogą założyć tylko fundacje, stowarzyszenia i związki zawodowe. Jednak w większości przypadków fundacje muszą zadowolić się zwykłym kontem firmowym, które kieruje swoje usługi bardziej pod firmy i jednoosobowe działalności gospodarcze. Ciężej w tym przypadku będzie dobrać ofertę pod swoje potrzeby, ale nie jest to niemożliwe.

Konto firmowe dla fundacji - które wybrać?

Fundacje są dość specyficznym podmiotem, który nie jest nastawiony na osiąganie zysków. Dlatego ważne jest, by mocno zminimalizować opłaty związane z kontem. W dodatku trzeba wziąć pod uwagę skalę dzialałności - jeśli jest ona dość duża, wtedy potrzebny będzie dostęp do większej ilości usług, jak na przykład uproszczona księgowość, darmowa konsultacja z bankiem, wystawianie faktur czy zestawienie płatności oczekujących i przeterminowanych. Jeśli zaś to mała fundacja, wtedy najlepsze będzie jak najprostsze konto i jak najtańsze.

Dość ciężko na własną rękę znaleźć konto dla fundacji. Banki nie zawsze otwarcie informują jakie podmioty mogą otworzyć konto. Zazwyczaj wymieniane są tylko osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i tyle. Dopiero po dokładnym wczytaniu się w regulamin, okazuje się, że spółki, ogranizacje non-profit czy organizacje pozarządowe również mogą to zrobić. Dlatego między innymi powstał ten ranking. Możesz w szybki sposób dowiedzieć się, czy dane konto firmowe, które Cię zainteresowało, obsługuje także klientów instytucjonalnych. W Polsce jest to między innymi mBank i jego mBiznes Konto Standard, Konto Firmowe Godne Polecenia w Santander Bank Polska, Nest Bank wraz z BIZnest Kontem, ING Bank Śląski i jego Konto Direct dla Firmy czy PKO BP i Rachunek dla Biznesu. Jeśli chcesz poznać więcej ofert, a także zapoznać się z opłatami za prowadzenie rachunku czy wypłaty z bankomatów, sprawdź nasze zestawienie.

Na co uważać przy wyborze odpowiedniego rachunku dla fundacji?

Jeśli założyłeś fundacje i chcesz otworzyć konto bankowe, najpierw musisz zadać sobie kilka pytań, które pomogą ci w wyborze odpowiedniej oferty. Jak duża jest Twoja organizacja? Jakie operacje będziesz najczęściej wykonywał? Czy interesują Cię dodatkowe usługi, które pomogą Ci w prowadzeniu konta? Co jest dla Ciebie najistotniejsze - funkcjonalność czy cena? Ile osób będzie miało dostęp do rachunku i jakie chcesz nadać im uprawnienia? Będziesz chciał zarządzać kontem z bankowości elektronicznej i mobilnej, czy bardziej skłaniasz się ku fizycznym placówkom?

Dopiero, gdy uporządkujesz sobie w głowie te wytyczne, możesz przystąpić do przeglądania rankingu kont. Dzięki naszemu zestawieniu porównasz oferty, które Cię interesują i zobaczysz, która jest dla Ciebie lepsza. Zwróć uwagę ile kosztują przelewy do ZUS i US czy SEPA i SWIFT, jeśli planujesz wykonywać międzynarodowy przesył pieniędzy. Popatrz również czy obowiązują jakieś promocje, być może to szansa na zyskanie dodatkowej gotówki. Banki czasami wypłacają premię pieniężną za założenie konta i spełnienie kilku warunków aktywności. Jeśli to dla Ciebie ważne, przed przystąpieniem do zakładania konta, sprawdź czy masz możliwość zrobienia tego w stu procentach online, czy może tylko w fizycznej placówce banku.

 

jakie dokumenty powinieneś mież ze sobą przy zakładaniu konta dla fundacji

Jakie są główne opłaty i prowizje związane z kontem dla fundacji?

Wybierając rachunek bankowy dla firm, powinieneś w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na opłaty, jakie są z nim związane. Sprawdź:

  • jaka jest opłata za prowadzenie konta i użytkowanie karty, a także czy istnieje warunek aktywności, które te koszty może znieść (czasami wystarczy wykonać kilka transakcji w miesiącu, by konto pozostało bezpłatne),
  • ile kosztuje przelew krajowy, międzynarodow, a także przelew do ZUS i Urzędu Skarbowego,
  • jak dużo kosztuje wpłata i wypłata gotówki z bankomatu,
  • jaka jest wysokość prowizji za wpłatę i wypłatę gotówki w fizycznym oddziale banku,

Jak długo trwa zakładanie konta?

Zakładanie konta dla ogranizacji non-profit jaką jest fundacja jest dość szybkim procesem, podczas którego musisz wypełnić wniosek swoimi danymi. Poza tym, będziesz potrzebował kilku dokumentów, by sfinalizować proces. Jest to między innymi:

  • statut,
  • akt notarialny o ustanowieniu fundacji,
  • aktualny wyciąg z KRS,
  • uchwała o powołaniu osób uprawnionych do składania w jej imieniu oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych,
  • zaświadczenie o nadaniu numerów NIP i REGON

Zanim jednak podpiszesz umowę o założenie rachunku, dowiedz się kto może zaciągać zobowiązania majątkowe i dysponować pieniędzmi na koncie. Uchroni Cię to przed zbędnym zamieszaniem i doprowadzeniem do przykrej sytuacji, gdy jakieś zobowiązania nie zostaną spłacone.

 

pytania zanim założysz konto dla fundacji

Co kryje się pod pojęciem: darmowe konto bankowe?

Bardzo rzadko spotyka się konta firmowe całkowicie bez opłat. W niektórych bankach istnieją jednak promocje, które polegają na tym, że jeśli w czasie jej trwania założysz rachunek, będzie ono dla Ciebie bezpłatne albo już na zawsze, albo przez z góry określoną ilość czasu. Jest to jednak wyjątek, bo zazwyczaj firmowe rachunki obciążone opłatami związanymi z prowadzeniem konta, za użytkowanie karty czy chociażby za wypłatę gotówki z bankomatów i przelewy. Banki w końcu muszą się z czegoś utrzymywać. Dlatego darmowymi kontami bankowymi najczęściej nazywane są te, które są warunkowo bezpłatne, czyli aby znieść opłaty musisz najczęściej wykonać jakiś warunek aktywności: zrobić kilka transakcji na określoną kwotę czy zapewnić wpływ na rachunku.

Najlepsze konto bankowe – jak je wybrać?

Najlepsze konto bankowe to takie dostosowane do Twoich potrzeb. Fundacje i stowarzyszenia są specyficznymi podmiotami, dlatego przeglądając nasz ranking kont, zwróć uwagę nie tylko koszty prowadzenia rachunku, ale również usługi dodatkowe. To uatrakcyjnienie oferty, choć musisz także sprawdzić, czy nie poniesiesz w związku z nimi dodatkowych kosztów. Jeśli Twoja fundacja ma szeroki zakres działania, zainteresuj się księgowością internetową. To doskonałe rozwiązanie, pomocne przy dużym przepływie pieniężnym. Czasami jednak miesięczna opłata za tę usługę wynosi więcej niż w przypadku korzystania z usług biura rachunkowego. Dlatego wybierając bank, zapoznaj się dokładnie ze wszyskimi opłatami i sprawdź, czy nie ma tańszej alternatywy dla oferowanych usług.

Pamiętaj jednak, że umowa o konto nie obowiązuje Cię do grobowej deski. Jeśli rachunek nie będzie spełniał Twoich potrzeb, możesz wypowiedzieć umowę i zamknąć konto, po czym otworzyć je w innym banku. Pamiętaj jednak, że warto najpierw założyć nowy rachunek i odczekać chwilę z zamknięciem poprzedniego, na wypadek gdyby nie wszyscy otrzymali od Ciebie informacje o zmianie numeru rachunku.

Komentarze 1

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.