Najlepsze Konta dla Seniora

Bankowość nie wyklucza osób starszych. Oni także mogą korzystać z kont osobistych, dobierając pod siebie najlepsze oferty. Powinny się one charakteryzować się brakiem opłat i prostotą w obsłudze.

Ostatnia aktualizacja: 30 marca 2023

Czym jest konto dla seniora?

Konto dla seniora, jako że jest przeznaczone dla człowieka starszego, powinno wyróżniać się prostostą w obsłudze i taniością w użytkowaniu. Technologia idzie do brzodu, tak samo jak bankowość. Nestorzy jednak mogą nie nadążać za zmianami i wolą pozostać przy tym co tradycyjne i dla nich znane. I choć istnieją tacy seniorzy, którzy posługują się bankowością elektroniczną jak i mobilnymi aplikacjami, wciąż jednak są i ci, którzy z tych udogonień nie korzystają. Problemem jest jednak to, że obecnie banki (oprócz Banku Pocztowego) nie mają w swojej ofercie kont przeznaczonych specjalnie dla osoby starszej. Muszą więc oni korzystać ze zwykłych rachunków osobistych.

Konto dla seniora w ofercie banków

Jak już wspomnieliśmy, banki nie posiadają specjanej oferty kierowanej dla serniora, trzeba więc poradzić sobie samemu ze znalezieniem najlepszego rachunku. Na szczęście w internecie są dostępne zestawienia, w których można porównać oferty i zdecydować się na najlepszą. Na przykład w rankingu kont dla seniora zostały wyodrębione takie rachunki, które są jak najtańsze i najbardziej przyjazne osobie starszej. Z zebranych informacji o funkcjonalności i opłatach, można wybrać coś dla siebie.

Bankowość dla starszych osób – na co zwrócić uwagę?

Konto dla osoby straszej jest dość charakterystyczne. Na pewno powinno być darmowe w prowadzeniu i cechować się brakiem opłat. Bank nie powinien obciążać nestorów dodatkowymi kosztami związanymi z prowadzeniem konta osobistego, użytkowaniem karty debetowej, robieniem przelewów czy wpłaty i wypłaty gotówki z bankomatów. Jeśli miałby pojawić się jakiś warunek aktywności, znoszący opłaty za konto, dobrze, by był on prosty i możliwy do wykonania. Najlepiej, aby nie był warunkiem wpływu, ale na przykład, aby trzeba było wykonać określoną ilość transakcji płatniczych bezgotówkowych. Ważne jest także, aby załatwienie spraw w fizycznej placówce również było jak najtańsze, a najlepiej bezpłatne. W końcu wielu seniorów nie korzysta z bankowości internetowej i woli udać się prosto do instytucji, by tam wykonać te czynności. Należy także zwrócić uwagę na to, by bank posiadał dużo oddziałów. Najlepiej w miejscu zamieszkania seniora, by ten nie musiał daleko jeździć.

Konto dla seniora – dlaczego warto?

Posiadanie konta jest przede wszystkim bardziej bezpieczne niż trzymanie gotówki w domu. Jest to także wygodne - nie trzeba wyczekiwać wizyty listonosza, który ma przyjść z emeryturą. Może ona zostać przelana na rachunek osobisty i stamtąd można ją rozdysponować. Bywa, że starsi ludzie mają kłopoty z pamięcią, a jeśli są zobowiązani do spłaty jakiś rachunków, na pomoc przychodzi opcja zleceń stałych. Można więc ustanowić zlecenie, które będzie przelewało określoną ilość pieniędzy na wybrany rachunek. Już nie trzeba martwić się tym, że czegoś się nie opłaci. Jako że konto dla osoby starszej powinno także być darmowe, nie uszczupli ono finansów. W dodatku posiadając rachunek w banku można ustanowić dyspozycję wkładem na wypadek śmierci i w ten sposób rozporządzić swoimi pieniędzmi. Temat ten został bardziej rozwinięty w artykule: Co się stanie z moimi pieniędzmi w banku, gdy umrę? Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci.

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.