Najlepsze Konta Maklerskie

Konta maklerskie są dla tych, którzy nie boją się ryzyka i są gotowi na wyzwania. Dzięki inwestowaniu można sporo zarobić, jednak niewłaściwie dobrane konto, zmniejszy Twój potencjał. Wybierz najlepszy rachunek, dostosowany do swoich potrzeb.

Ostatnia aktualizacja: 30 marca 2023

Czym dokładnie jest konto maklerskie?

Konto maklerskie zwane jest także często rachunkiem inwestycyjnym i właśnie do tego między innymi służy - do inwestowania na giełdzie. Możesz przechowywać na nim różne instrumenty finansowe, od akcji, przez papiery wartościowe, aż po obligacje. Oprócz po prostu trzymania ich na koncie, możesz nimi także obracać, czyli kupować i sprzedawać, w zależności od tego, co w danej chwili jest bardziej opłacalne. Z konta maklerskiego mogą korzystać tylko osoby pełnoletnie. Istnieją również specjalne oferty skierowane do podmiotów prawnych. Taki rachunek można założyć albo w domu maklerskim albo w biurze maklerskim, prowadzonym przez bank.

Czym jest dom maklerski?

Domy maklerskie to firmy inwestycyjne, istniejące na podstawie zezwolenia udzielonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Swoją działalność prowadzą jako różnego rodzaju spółki (np. spółka komandytowa, jawna, z ograniczoną odpowiedzialnością czy partnerska). Taki dom może być zarządzany albo przez polską albo przez zagraniczną firmę. Zatrudniają oni maklerów, którzy zajmują się sprzedażą i kupnem instrumentów finansowych. Jako ich klient również możesz inwestować na giełdzie, a dom maklerski służy Ci pomocą i asystuje przy tych działaniach. Udostępnia odpowiednie narzędzia, wykresy i rankingi, abyś miał pełną świadomość swoich kroków i wyborów. Niektóre domy maklerskie posiadają również specjalne szkolenia lub filmy poradnikowe dla początkujących inwestorów.

Konta maklerskie - co warto wiedzieć?

Prowadzenie konta maklerskiego wiąże się z odpowiednią wiedzą. Zanim więc przystąpisz do inwestowania, należałoby nabyć choć podstawy. Niektóre akcje, które możesz wykonać na koncie są narażone na ryzyko, a przepływ gotówki wcale nie jest mały. Dlatego, jeśli nie chcesz stracić swoich oszczędności, zaznajom się z poradnikami. Ważne jest również dobranie rachunku maklerskiego dostosowanego do swojego poziomu. Jako początkujący inwestor nie będziesz potrzebował zaawansowanych opcji i usług, które często wiążą się z dodatkowymi opłatami. Poszukaj raczej podstawowego rachunku, który spełni Twoje oczekiwania, a przy tym będzie na tyle prosty i intuicyjny, że będziesz mógł nauczyć się na nim inwestowania na giełdzie. Musisz pamiętać także o tym, że wiele działań, przelewów i transakcji na koncie, obarczonych jest prowizjami dla serwisu. Przejrzyj nasz ranking kont maklerskich i przyjrzyj się poszczególnymi opłatom.

Wybór konta maklerskiego - od czego zacząć?

Założenie konta to akurat najprostsza z rzeczy. Najtrudniej jest jednak wybrać odpowiedni rachunek. Na samym początku musisz zastanowić się, co najbardziej Cię interesuje. Chciałbyś inwestować w kontrakty, akcje, obligacje? Interesuje Cię giełda zagraniczna i wejście na tamtejszy rynek? Niektóre domy maklerskie udostępniają także dostęp do giełdy Forex, która zajmuje się transakcjami związanymi z walutami. Może właśnie w to chciałbyś pójść? A może chcesz kupować i sprzedawać surowce albo kryptowaluty? Opcji jest mnóstwo i tylko od Ciebie i Twojej wiedzy zależy na czym się skupisz. Wybierając brokera, który udostępni Ci prowadzenie rachunku, zwróć uwagę na to, czy będziesz miał dostęp do notowań giełdowych. To ważne, by być cały czas na bieżąco i śledzić zmiany na rynku. Jeśli interesuje Cię GPW, sprawdź opłaty i prowizje, jakie pobiera serwis. Lepsze platformy będą posiadać swoje własne aplikacje mobilne, co również jest dużym plusem. Jeśli jesteś początkującym inwestorem, zastanów się, czy nie lepiej na sam początek założyć rachunek maklerski w swoim banku, jeśli posiada on takową ofertę. Możesz wtedy sporo zaoszczędzić na przelewach między kontami, bo będzie to dla Ciebie darmowe. Poza tym, interfejs będzie już dla Ciebie znajomy, co zaoszczędzi Ci sporo kłopotów. Obecnie na rynku rachunki inwestycyjne posiada m.in. Alior Bank, ING Bank Śląski czy mBank.

Jakie opłaty może generować konto maklerskie?

Jedne z najważniejszych kosztów, jakimi powinieneś się zainteresować, to między innymi opłata za prowadzenie konta i samo założenie go. Najczęściej jest to 0 zł, dlatego jeśli jakieś biuro maklerskie albo dom maklerski pobiera za to większą opłatę, powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Następną sprawą są Fundusze ETF i prowizje od zleceń jakie pobiera placówka. To samo jest z akcjami, obligacjami i kontraktami terminowymi. Inną ważną opłatą jest dostęp do notowań. Zazwyczaj - choć nie zawsze - brokerzy za darmo udostępniają dostęp do 1 najlepszej oferty, a za resztę trzeba płacić. Najważniejsze opłaty znajdziesz wypisane w naszym rankingu najlepszych kont maklerskich. Wystarczy, że klikniesz "szczegóły konta".

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.