Ranking Lokat Bankowych – Kwiecień 2023

Lokata bankowa to dobry sposób by zdeponować swoje środki i przy okazji na tym zarobić. Jeśli więc masz wolne finanse, nie wahaj się. Przejrzyj nasz ranking najlepszych lokat i wybierz ofertę dostosowaną do swoich potrzeb.

Ostatnia aktualizacja: 30 marca 2023

 

Kwota lokaty -
Czas trwania -
Ukryj oferty:

Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa jest depozytem terminowym. Oznacza to, że na mocy umowy z bankiem, powierzasz mu swoje pieniądze na określony czas. Instytucja je deponuje, a po minięciu terminu, wypłaca Ci środki wraz z odsetkami. Są one naliczane zgodnie z oprocentowaniem zawartym w umowie. W praktyce wygląda to tak, że pożyczasz bankowi pieniądze, którymi on obraca na rynku, a w zamian za tę możliwość, płaci Ci. Lokaty jednak mają to do siebie, że przez cały ten czas, gdy bank przechowuje Twoje pieniądze, nie możesz ich wybrać. Często złamanie umowy i zamknięcie lokaty przed terminem, wiąże się z utratą odsetek.

Różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym

Wiele osób ma problem z rozróżnieniem tych dwóch usług bankowych. W końcu i konto oszczędnościowe i lokata polega na oszczędzaniu pieniędzy. Czym więc się różnią? Co warto wybrać? Konto oszczędnościowe polega na tym, że wpłacasz tam pieniądze kiedy chcesz i tak samo je wypłacasz. Kapitalizacja odsetek jest zazwyczaj comiesięczna, czyli zarabiasz pieniądze za depozyt co jakiś, krótki odcinek czasu. Gdy wypłacisz wszystkie pieniądze z konta oszczędnościowego, po prostu nie dostaniesz odstetek za ten okres. Lokata bankowa tym się różni od konta oszczędnościowego, że umowa zawierana jest na z góry określony czas i określone środki pieniężne. Podczas jej trwania, nie możesz wypłacać pieniędzy, ani ich wpłacać. W dodatku dopiero, gdy umowa dobiegnie końca, dostaniesz odsetki za zainwestowane finanse.

Lokaty – jakie rodzaje lokat warto rozważyć?

Na rynku znajdziemy różne oferty lokat, różnią się jednak one zasadami deponowania środków. Jakie najczęściej spotyka się rozróżnienia? Zazwyczaj występuje podział ze względu na:

  1. wymagane konto - zdarza się, że musisz posiadać konto osobiste w banku, by móc założyć lokatę. Na szczęście istnieją również oferty, w których nie musisz być już klientem banku, by móc skorzystać z produktu, jakim jest lokata;
  2. oprocentowanie - na lokacie może występować oprocentowanie zmienne i stałe;
  3. zakres kwot - każda oferta posiada minimalną i maksymalną kwotę lokaty, czyli przedział środków, jaki możesz wpłacić na lokatę.
  4. czas trwania lokaty - rozróżnia się cztery rodzaje lokat, biorąc pod uwagę wyznacznik, jakim jest okres, w którym trwa umowa. Są to:
  • depozyty krótkoterminowe (do 2 miesięcy),
  • kwartalne (od 3 do 5 miesięcy),
  • średnioterminowe (od 6 do 12 miesięcy),
  • długoterminowe (powyżej 12 miesięcy)

Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu lokaty bankowej?

Przy zakładaniu lokaty bankowe, zwróć uwagę na swoje oczekiwania. Zastanów się ile pieniędzy chcesz zdeponować i ile chcesz na tym zarobić. Jeśli ważny jest dla Ciebie czas, kiedy odzyskasz środki wraz z odsetkami, szczególną uwagę poświęć okresowi trwania lokaty. Niektóre oferty skierowane są tylko dla nowych klientów, więc jeśli posiadasz już lokatę, sprawdź regulamin i dowiedz się, czy jeśli jako obecny klient zawrzesz umowę, to czy będzie ona na atrakcyjnych warunkach. Najważniejsze jest jednak oprocentowanie lokat, bo właśnie ten wyznacznik wskazuje na to ile zarobisz finalnie pieniędzy. Zazwyczaj, im wyższe oprocentowanie tym lepiej. Jednak nie w każdym przypadku to tak działa. Czasami wysokie oprocentowanie dotyczy tylko niskich kwot, albo obowiązuje na krótki okres czasu. Zanim podpiszesz umowę, musisz sprawdzić te wytyczne, oraz przekalkulować sobie zysk z lokaty. Czy bardziej opłaca Ci się wziąć tę z mniejszym oprocentowaniem, ale na wyższe środki i dłuższy okres czasu, czy taką z większym oprocentowaniem, ale z krótszym terminem i na niższą kwotę?

Najlepsza lokata – jaka powinna być?

Najlepsza lokata bankowa powinna być przede wszystkim dopasowana do Twoich potrzeb. Istnieją wyznaczniki, które mniej więcej mogą Ci powiedzieć, że jedna oferta jest lepsza od drugiej, niemniej jednak, to zawsze Twoje oczekiwania stoją na pierwszym miejscu. Liczą się także Twoje predyspozycje - jakie masz oszczędności i na jak długo możesz je ulokować. Jeśli wiesz, że możesz sobie pozwolić na to, by nie ruszać swoich pieniędzy przez rok, wybierz taką lokatę, która ma właśnie taką terminowość. W przypadku jednak, gdy planujesz jakieś bliskie wydatki, nie lokuj środków na dłuższy okres, bo wtedy nie będziesz mógł ich wybrać (gdy to zrobisz, stracisz wszystkie naliczone odsetki). Najlepiej rozglądać się za lokatą w banku, w którym nie masz jeszcze konta. Instytucje finansowe często organizują promocje dla nowych klientów, by zachęcić ich do zainteresowania się ich produktami. Lokata na nowe środki to również jedna z najbardziej interesujących ofert. Nie tylko banki posiadają w swojej ofercie lokaty. Różne instytucje finansowe również się tym zajmują. Pamiętaj jednak, by zawsze wybierać lokaty chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Zabezpiecza on Twoje finanse i w przypadku, gdyby firma ogłosił upadłość, swoje środki odzyszkasz w całości.

Czy warto oszczędzać na lokacie bankowej?

Jeśli masz wolne środki, których wiesz, że na dany moment nie potrzebujesz, załóż lokatę. To doskonały produkt inwestycyjny. Nic na tym nie stracisz, a masz możliwość zarobienia. Musisz jednak pamiętać o tym, że Twoje środki na lokacie zostaną objęte podatkiem Belki, czyli podatekiem dochodowym od zysków kapitałowych. Wynosi on 19% i zazwyczaj jest automatycznie pobierany przez bank z Twoich zdeponowanych środków. Niemniej, jest to jeden z najbardziej bezpiecznych i sprawdzonych sposobów na oszczędzanie. Nie musisz posiadać właściwie żadnej fachowej wiedzy, ani wykonywać żadnych ruchów na koncie. Środki zostają po prostu zamrożone i odzyskasz je wraz z zyskiem po określonym terminie. Samo otwieranie lokaty również jest proste. Wystarczy skorzystać ze strony internetowej lub aplikacji mobilnej danego banku. Zakłada się ją prawie tak samo jak konto. Podać swoje dane, potwierdź tożsamość i ciesz się produktem bankowym.

Jak działa nasz ranking lokat bankowych?

Aby pomóc Ci w wyborze najlepszej lokaty bankowej, stworzyliśmy ranking, w którym przejrzysz starannie wyselekcjonowane przez nas oferty. Porównywarka w szybki sposób pokaże Ci, która lokata dostosowana jest do Twoich potrzeb. Informacje ułożyliśmy od tych najważniejszych. To właśnie te wyznaczniki, jako pierwsze powinieneś przejrzeć, by stwierdzić, czy ta oferta jest dla Ciebie. Każda lokata dostała od nas ocenę, którą wystawialiśmy, biorąc pod uwagę oprocentowanie, czas umowy, to, czy konto w banku jest wymagane i ogólne warunki. Ważne było dla nas również konsekwencje zerwania umowy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nawet jeśli na dany moment nie potrzebowałeś tych środków finansowych, może zdarzyć się wyjątkowa sytuacja, przez którą chciałbyś wybrać zdeponowane pieniądze. Niektóre banki albo doliczają za to opłaty, albo po prostu tracisz wszystkie odsetki. Wystarczy więc, że przejrzysz nasz ranking lokat bankowych i wybierzesz coś dla siebie. Przycisk "załóż lokatę" pozwoli Ci w łatwy sposób przejść na odpowiednią stronę, by założyć konto. Korzystając z suwaka możesz szybko wybrać swoje preferencje i wyświetlić tylko te oferty, które są dostosowane do Twoich wymagań. To dobry sposób, by przejrzeć tylko to, co Cię interesuje.

Co znajdziesz w naszym zestawieniu lokat?

W rankingu lokat, dostępnym na naszej stronie, znajdziesz najlepsze oferty lokat, ułożone w zestawienie. Na samej górze będą te, które osiągnęły najwyższą z ocen. Braliśmy pod uwagę wiele czynników, a najważniejsza dla nas była atrakcyjność warunków i dostosowanie pod klienta. Wiemy, jak ciężko znaleźć informacje, dlatego zebraliśmy dla Ciebie wszystko w jedno miejsce. W naszym rankingu sprawdzisz:

  • jaki jest czas trwania umowy,
  • czy wymagane jest posiadanie konta w banku,
  • jak duże jest oprocentowanie,
  • jak odbywa się otworzenie lokaty - online, stacjonarnie, czy może można załatwić to telefonicznie,
  • czy oprocentowanie jest stałe czy zmienne,
  • zakres kwot, czyli ile minimalnie możesz wpłacić,a ile maksymalnie,
  • kapitalizacja - czy odbywa się miesięcznie, czy może dopiero nalicza się na koniec trwania umowy,
  • limit lokat, jakie możesz założyć,
  • konsekwencje zerwania lokaty.

Komentarze 1

  1. Ciesze się, że tu trafiłam, bo zawsze korzystałam z kont oszczędnościowych, a w moim przypadku lokata wydaje się chyba lepszym rozwiązaniem

    (5/5)

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.