Ranking Kont dla Seniora – Kwiecień 2023

Konto przeznaczone dla seniora cechuje się przede wszystkim łatwością w obsłudze i jak najmniejszymi opłatami. Istnieje grupa osób starszych, którzy dobrze czują się w nowinkach technologicznych i na codzień korzystają z bankowości elektronicznej, jednak wciąż pozostają ci, wolący tradycyjne sposoby prowadzenia finansów. W naszym rankingu uwzględniliśmy obie grupy, starając się tak dobrać konta, aby osoba starsza była z niego jak najbardziej zadowolona. Uwzględniliśmy m.in. Santander Bank, PKO BP czy mBank.

Sprawdź nasz aktualny ranking kont dla seniora stworzony z myślą o osobach w wieku 60+.

Ostatnia aktualizacja: 30 marca 2023

Czy banki oferują jeszcze konto dla seniora?

Niestety banki (oprócz Banku Pocztowego) nie mają w swoich ofertach kont dedykowanych wyłącznie pod seniora. Muszą oni skorzystać ze zwykłych rachunków osobistych, na przykład takich banków jak Santander Bank, PKO BP czy mBank. które przeznaczone są zarówno i dla starszych i dla młodszych. Jednak wybierając najlepsze konto, powinni kierować się specyficznymi wymaganami. Z tego też względu trzeba być bardzo uważnym przy porównywaniu propozycji bankowych. Przede wszystkich należy sobie zadać pytanie, co dla osoby starszej jest najważniejsze i z czego będzie najczęściej korzystać, a potem pod tym względem wybierać spośród dostępnych rachunków bankowych. Jeśli wolisz zobaczyć rozszerzoną ofertę i samemu zdecydować, co chcesz wziąć pod uwagę, zerknij na nasz ranking kont osobistych.

Czym charakteryzuje się rachunek dla osoby starszej?

Taki rachunek charakteryzuje się przede wszystkim prostotą w prowadzeniu i jak najmniejszymi opłatami. Osoby starsze zazwyczaj nie przepadają za unowocześnieniami i wcale nie zależy im na tym, aby konto było jak najbardziej współczesne, obfitujące w gadżety. Wręcz przeciwnie. Najlepiej, aby zawierało podstawowe usługi, a opłaty były niskie i nieskomplikowane. Dobrze, by nie było żadnego warunku do spełniania, aby prowadzenie konta stało się darmowe. Senior może o tym nie pamiętać, albo nie być w stanie go wykonać. Z racji tego, że większość osób starszych woli wciąż korzystać z bankowości tradycyjnej, zalecamy, by wybrać taki bank, który posiada swoje fizyczne oddziały i to najlepiej w miejscowości, w której mieszka senior. Ostatnia rzecz, która dobrze by znajdowała się w koncie przeznaczonym dla osoby starszej, to dodatkowe usługi, np. ubezpieczenie medyczne.

Jak dobrać rachunek dla seniora?

Rozróżniamy dwie grupy seniorów. Pierwsza to taka, która wciąż jest przyzwyczajona do tradycyjnych usług bankowych, a konta potrzebuje tylko po to, by trafiała na nie emerytura bądź renta. Wybierając konto przeznaczone takiemu seniorowi, trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na to, jakie są koszty prowadzenia ROR-u, czyli rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Czy konto i karta są bezwarunkowo darmowe, czy jednak trzeba spełnić jakieś warunki aktywności, aby znieść opłaty? Ze względu na to, że seniorzy wolą proste i przejrzyste opcje, zalecalibyśmy wybranie takiego rachunku, który nie przewiduje dodatkowych czynności, dopiero których wykonanie spowoduje, że konto i karta stają się bezpłatne. Takie warunki to zazwyczaj zrobienie określonej ilości transakcji bezgotówkowych, czy zapewnienie wpływu na konto. Czasami osoby starsze nie są w stanie go spełnić, na przykład przez zły stan zdrowa - nie wychodzą z domu i przez to nie będą mogli wykonać płatności kartą, a wysokość emerytury może nie być wystarczająca, by spełnić warunek wpływu. Osoby w kwiecie wieku wolą wciąż korzystać z bankowości tradycyjnej. Nie ufają przelewom przez internet, boją się o swoje oszczędności, wolą więc udać się do placówki i tam zrobić przelew, bądź wybrać pieniądze. Dlatego ważne są opłaty pobierane za zrobienie tych czynności w oddziale. Należy zwrócić uwagę na to, czy wszystkie bankomaty są darmowe. Jeśli tylko z określonej sieci, a pozostałe nie, może to być kłopotliwe i spowodować niepotrzebne komplikacje, uprzykrzające życie. Drugą grupą będą seniorzy, którzy podążają za rewolucją cyfrową i są dobrze obeznani w nowoczesnym świecie. W tym przypadku również będzie ważna opłata za prowadzenie konta i opłata za kartę czy koszty wypłaty z bankomatów, ale jednocześnie należy też zwrócić uwagę na inne kwestie. Tego typu osoby mogą czuć się dobrze w bankowości internetowej, więc może im zależeć na aplikacji mobilnej. Należy więc upewnić się, że bank takową posiada. Zdarzają się także seniorzy wyjeżdżający za granicę, więc warto zapoznać się z prowizjami pobieranymi przez bank przy wypłatach z zagranicznych bankomatów.

Konto oszczędnościowe

Dla seniorów może być ważna kwestia związana z oszczędzaniem, czy to odkładając pieniadze dla siebie na "czarną godzinę" czy dla rodziny, na przykład wnuków. Wiele kont bankowych proponuje usługi oszczędnościowe, bądź osobne rachunki, na które możemy przelewać pieniądze, które chcemy odłożyć. Istnieje także opcja automatycznego oszczędzania. Każda wydana kwota jest zaokrąglana, a "reszta" idzie na cel oszczędnościowy. Nawet tego nie odczuwając i nie poświęcając temu myśli, można zgromadzić dodatkowe pieniądze. Jeśli zależy nam na tym aspekcie, należy rozejrzeć się za taką ofertą, która ma najkorzystniejszy procent, bo dzięki temu zaoszczędzimy więcej.

Dodatkowe usługi

Nestorzy są specyficzną grupą, która może potrzebować dodatkowych usług, jak na przykład ubezpieczenie medyczne. W jego ramach zawierają się takie udogodnienia, jak możliwość zamówienia wizyty u lekarza, dostawy leków czy natychmiastowa pomoc w razie wypadku. Niektóre banki oferują również możliwość przyniesienia gotówki do domu przez listonosza. Choć oprócz Banku Pocztowego żadna inna instytucja finansowa nie uruchomiła specjalnej gamy usług przeznaczonych dla emerytów, to nic nie stoi na przeszkodzie, by rozejrzeć się sposód innych ofert, czy nie ma akurat czegoś, co mogłby się przydać osobie w podeszłym wieku. Warto zwrócić również uwagę na to, czy przez dany bank można odebrać i podejrzeć e-receptę. Wielu seniorów zaczyna coraz częściej korzystać z tej opcji, szczególnie obecnie, przy tak rozpowszechnionych teleporadach w placówkach medycznych.

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Co z pieniędzmi z konta w razie śmierci właściciela? Jeśli zostawił on po sobie testament, w którym rozdzielił swój majątek, jego przyznanie może trwać miesiącami, a nawet latami. Związane jest to z masą papierologii i czynności, które muszą zostać wykonane. Taki testament może zostać także zakwestionowany przez rodzinę, co dodatkowo wydłuża proces. Jednak na pomoc przychodzi usługa, która nazywa się dyspozycja wkładem. Może ją ustanowić każdy, kto posiada konto bankowe. Gwatanuje ona wypłatę wskazanych środków, zgromadzonych na koncie, osobom przez nas wybranym. Nie może być to jednak każdy - dyzpozycją wkładem można objąć tylko małżonka, rodzeństwo, rodziców, dziaków, a także dzieci i wnuki. Jak widać, nie jesteś w stanie rozdzielić swoich pieniędzy z konta na dalszą rodzinę. Jest to pewien minus, jednak usługa ta, na pewno jest szybsza, niż rodzielenie majątku poprzez testament. Jest także elastyczna i pozwala wskazać czy chcemy oddać całość pieniędzy, czy na przykład jakiś procent. Cżęsto używa się jej do tego, by zabezpieczyć określoną sumę pieniędzy na zorganizowanie pogrzebu, czy na inne wydatki związane ze śmiercią.

Jak założyć konto dla seniora?

Konto bankowe możesz założyć na 3 sposoby:

  • przez internet metodą weryfikacji na selfie czy wideo,
  • przez kuriera,
  • w oddziale bankowym.

Jako że seniorzy raczej rzadko dobrze czują się w bankowości internetowej czy mobilnej, polecamy metodę drugą i trzecią. Pominiemy opisywanie, jak założyć konto przez internet, ale jeśli jednak często korzystasz z nowoczesnych udogonień, zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem: Jak założyć konto w banku przez internet? Jeśli chodzi o kuriera, możesz go zamówić, wypełniając wniosek na stronie internetowej banku. Po uzupełnieniu danych w formularzu, kurier zjawi się u Ciebie w domu z gotową do podpisania umową. Minusem tej opcji jest konieczność posiadania internetu i choć podstawowego obycia w sieci. Dużym plusem na pewno jest możliwość zrobienia tego z domu, szczególnie dla seniora. Nie musiałbyś wychodzić na zewnątrz, co często nie jest możliwe przez względy zdrowotne. Domyślamy się jednak, że najczęściej wybieraną metodą przez emerytów jest otwarcie konta w placówce banku. Aby to zrobić, należy upewnić się, że wybrana instytucja finansowa posiada oddziały w danym miejscu zamieszkania. Tam pracownik zapozna Cię z całym procesem otwierania konta. W każdej wymienionej metodzie będzie Ci potrzebny Twój dowód osobisty do tego, aby pomyślnie przejść proces weryfikacji.

Jak banki odnoszą się do seniorów?

Choć banki nie posiadają obecnie oferty skierowanej specjalnie dla seniora, nie zapominają jednak o swoich starszych klientach. Znajdziemy wiele bankomatów, które oprócz tekstu wyświetlanego na ekranie, dodatkowo mówią instrukcje. W przypadku osób słabowidzących jest to na pewno duże udogodnienie. Wiele instytucji finansowych wprowadziło na swoje strony internetowe ułatwienia, takie jak na przykład kontrasty czy możliwość doboru odpowiedniej wielkości czcionek. Niektórzy dla swoich klientów przygotowali także poradniki, dzięki którym mogą poszerzyć swoją wiedzę odnośnie korzystania z bankowości, albo bezpłatne infolinie, gdzie można zadać każde nurtujące pytanie.

Konto dla seniora – dlaczego warto?

Wielu starszych ludzi wciąż jest przyzwyczajona do posiadania gotówki i nie ufają innym sposobom gromadzenia finansów. Może być to zgubne, szczególnie przy tak powszechnych obecnie metod kradzieży "na wnuczka", czy zwykłych prób włamań. Złodzieje często wykorzystują fakt, że emeryci mieszkają zazwyczaj sami i przetrzymują pieniądze w domu. Można łatwo tego uniknąć. Wystarczy założyć konto w banku i tam składować oszczędności życia. Rozwiązuje to też problem, gdy w sklepie dochodzi do płatności, a nestor ze względu na słaby wzrok nie jest w stanie odliczyć sumy. Płatność kartą jest wygodna i szybka. Dodatkowo wspomnieliśmy już o tak przydatnych kwestiach jak ubezpieczenia zdrowotne czy domowe i sam fakt istnienia usługi "dyspozycja wkładem".

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.