Ranking Kont Młodzieżowych – Kwiecień 2023

Konta młodzieżowe są dedykowane nastolatkom, którzy mają więcej niż 13 lat, ale nie ukończyli 18 roku życia. Często, w dużej mierze, to rodzice sprawują wciąż pieczę nad ich finansami. Mają oni jednak już sporą wiedzę i świadomość, jak korzystać z pieniędzy i nimi dysponować. Jest to też taki wiek, w którym młodzi ludzie często podejmują się pierwszych prac, bądź otrzymują stypendia. Dobrze by więc było posiadać konto, na którym nastolatek mógłby już składować swoje pierwsze pieniądze, uczyć się świadomego rozporządzania i oszczędzania.

Sprawdź nasz aktualny ranking kont młodzieżowych dla osób między 13 – 18 rokiem życia.

Ostatnia aktualizacja: 30 marca 2023

Czym jest konto dla nastolatka?

Pierwsze konta bankowe, czyli konta dla dzieci poniżej 13 roku życia (zobacz nasz ranking kont dla dzieci) mają umiarkowane możliwości, ponieważ takie osoby nie posiadają w ogóle zdolności do czynności prawnych. Często również się zdarza, że banki nie chcą wydawać tak młodym osobom kart do konta, ani umożliwiać korzystanie z bankowości Internetowej (np. Konto Jakie Chcę dla dziecka w Santander Bank Polska). Jednak wiele się zmienia po ukończeniu 13 roku życia - taka osoba nabywa ograniczoną zdolność do czynności prawnych, a więc może o wiele więcej: robić przelewy, wypłacać pieniądze z bankomatów i praktycznie samodzielnie prowadzić konto. Na takich rachunkach jest większa swoboda, jak i możliwości. Oczywiście rodzic wciąż ma kontrolę nad wydatkami swojego dziecka (ustawia np. limity), ale nie musi potwierdzać każdej operacji bankowej, którą nastolatek chce przeprowadzić. Przesyłanie swojemu dziecku pieniędzy jest bardziej komfortowe i dostosowane. Często takie konta posiadają również możliwość zakupienia w aplikacji biletów do komunikacji miejskiej lub kina, co jest pewnym udogodnieniem.

Konto młodzieżowe jako nowoczesna skarbonka

Rozwój technologiczny spowodował, że w coraz większej ilości miejsc gotówka już nam się nie przyda, a niejednokrotnie korzystanie z karty jest po prostu wygodniejsze, na przykład przy zakupach internetowych. Konto w banku ułatwia życie i obrót pieniędzmi. Gdy nagle nastolatkowi zabraknie finansów, może wysłać szybką prośbę o przelew do rodzica. Taki rodzic może również ustawić zlecenie stałe i co miesiąc przesyłać swojemu dziecku kieszonkowe, a później w historii sprawdzać, na co owe pieniądze są wydawane. Konto dla młodzieży jest pod stałym nadzorem, co zapewnia bezpieczeństwo. To rodzic ustanawia limity operacji, które w każdej chwili może zmienić. Zapewnia to wydatki kontrolowane, trochę inaczej niż w przypadku gotówki, gdzie czasami wydaje się niewiadomo na co i gdzie. Należy się zatem zastanowić, czy to nie jest właściwy czas, by wprowadzić młodego dorosłego w świat finansów, skoro i tak nasza rzeczywistość dąży do coraz większej automatyzacji.

Konto oszczędnościowe jako nauka odkładania pieniędzy

Przy wyborze konta dla nastolatka warto zwrócić uwagę, czy posiada rachunek oszczędnościowy i czy oprocentowanie na nim jest korzystne. Warto wykorzystać fakt posiadnia konta przez nastolatka i od razu nauczyć go oszczędzania i odkładania pieniędzy. Niektóre banki posiadają opcję automatycznego oszczędzania, która polega na tym, że każda wydana kwota jest zaokrąglana, a ta zaokrąglona część od razu się odkłada. W ten sposób można pokazać, jak łatwo zaoszczędzić i jak bardzo opłaca się odkładanie nawet niewielkich kwot.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta dla nastolatka?

Na rynku istnieje wiele ofert bankowych dla młodzieży, znacznie więcej niż dla dzieci. Swoje produkty proponują na przykład ING bank ze swoim Kontem Mobi, PKO Konto Pierwsze, eKonto możliwości w mBanku czy Getin Bank i Konto Proste Zasady. Wiele z nich świadczy całkowicie darmowe konto. Banki walczą o młodych klientów, ponieważ widzą w nich potencjał na przyszłą (często już płatną) współpracę. Z reguły nie ma również wymogów wpływów na konto, aby prowadzenie konta było bezpłatne. Z prostej przyczyny - zazwyczaj niepełnoletnie osoby nie mają stałych wpływów np. z tytułu wynagrodzenia. Zdarza się, że coś jednak trzeba zrobić, aby konto zostało zwolnione z opłat. Na przykład trzeba zrealizować określoną ilość transakcji bezgotówkowych (kartą lub BLIKiem). Warto zwrócić też uwagę na wypłatę z bankomatów w Polsce czy za granicą. Może się to przydać, a banki czasami wprowadzają opłaty za wybieranie pieniędzy. Choć najczęściej płatna jest wypłata pieniędzy z bankomatów obcych, a te należące do banku są darmowe. Kolejną rzeczą są opłaty za kartę. Choć, jak wspomnieliśmy, konta dla młodych są zazwyczaj zwolnione z niej, to czasami trzeba zapłacić za wydanie karty. Warto zatem zwrócić uwagę i na opłaty miesięczne i na ogólną kwotę za wydanie karty, bądź jej odnowienie. Dobrze by było, aby konto posiadało możliwość prowadzenia rachunku oszczędnościowego i korzystne oprocentowanie, która pokaże nastolatkowi jak zarządzać pieniędzmi, by coś zaoszczędzić. Jako, że mówimy tutaj o młodych ludziach, konieczne jest, aby bank posiadał aplikację mobilną. W obecnych czasach, to na telefonie robimy większość przelewów, sprawdzamy historię czy zarządzamy po prostu kontem. Często również nim płacimy, więc warto zainteresować się, czy dany bank posiada możliwość dodania karty do portfela Apple Pay, czy Google Pay. Dodatkową atrakcją, którą oferują banki jest możliwość wyboru różnych, kolorowych wzorów na kartę. Uważamy to za duży plus, bo można dobrać coś pod siebie i stać się bardziej indywidualnym. Jeśli komuś zdarza się wyjeżdżać za granicę, dobrą opcją byłoby wybranie takiej oferty, która uwzględnia niskie prowizje za płatności kartą za granicą i wypłatę pieniędzy z bankomatów zagranicznych.

Należy pamiętać, że korzystanie z konta przez młodą osobę powinno być proste, darmowe i przy okazji pouczające, tak, aby przede wszystkim wprowadzić ją w ten świat, co na pewno przyda jej się w przyszłości.

Jak otworzyć konto dla nastolatka?

Jest to proste i zautomatyzowane, jak otwieranie większości kont bankowych w dzisiejszych czasach. Można zrobić to w placówce, lub złożyć internetowy wniosek o konto i podpisać umowę przez kuriera. Lub wygodniej, po prostu założyć je przez internet. Banki dostarczają nowoczesne opcje, jak np. metoda fotoweryfikacji, gdzie wystarczy przesłać swoje selfie i zdjęcie dowodu, bądź podobnie - metoda weryfikacji przez wideo. Albo łączymy się wtedy z pracownikiem banku na kamerce, a on sprawdza i potwierdza naszą tożsamość, albo przesyłamy krótki filmik, w którym widać naszą twarz. Należy jednak pamiętać, że w przypadku osób niepełnoletnich, to rodzic będzie musiał wypełnić wniosek i podpisać umowę.

Konto rodzica – czy posiadanie jest konieczne?

Przy kontach dla osób poniżej 13 roku życia w większości przypadków była to konieczność. Tutaj jednak mamy do czynienia z osobami starszymi, więc nie każdy bank wymaga, aby rodzic również posiadał u nich konto. Uważamy to za duży plus, ponieważ nie wszyscy będą chcieli przenieść się tam, gdzie nastolatek będzie miał najkorzystniejszą ofertę. Powoduje to niepotrzebne zamieszanie i dodatkowe formalności. Z drugiej strony, warto mieć konto w tym samym banku, ponieważ wtedy przelewy dochodzą najszybciej - chyba, że korzysta się z BLIKu czy przelewu ekspresowego (najczęściej płatnego). Mimo że banki oferując produkty dla młodych, często nie wymagają konta rodzica, warto się nad tym zastanowić. Banki zachęcają do tego, organizując promocje, w których do zgarnięcia są dodatkowe pieniądze, gdy założy się również produkt dla swojego dziecka. Przejrzyj w rankingu najlepsze konta dla młodzieży i wybierz coś dla siebie, porównując ofertę z rankingiem kont osobistych.

Gdzie najlepiej założyć konto młodzieżowe?

Otworzyć konto dla młodych można obecnie w każdym popularnym banku. O ile konta dziecięce są dość rzadkie, o tyle dla tych starszych są bardziej popularne. Kierując się wyborem można wziąć pod uwagę ofertę zarówno kierowaną do nastolatka jak i do rodzica, tak aby posiadać produkty w jednym banku. Nie zawsze jest to wymóg, ale jednak pewna dogodność. Coraz więcej banków walczy o klienta i prześcigają się w coraz to lepszych promocjach. Warto więc zainteresować się tym bankiem, który proponuje wysokie premie za założenie konta dla dorosłego i dodatkowe pieniądze za otworzenie konta dla młodszego klienta. Niezmiennie to największe banki będą posiadać najlepsze oferty, jednak to, gdzie finalnie otworzysz konto, będzie zależeć od ciebie i od twoich potrzeb.

Jak powstał ranking kont młodzieżowych?

Ranking kont dla młodych został sporządzony uwzględniając najlepsze oferty bankowe. Braliśmy przede wszystkim pod uwagę opłaty za konto (za prowadzenie go i za kartę). Nie każdy bank umożliwia również wypłaty ze wszystkich bankomatów. Równie ważna była dla nas oferta dotycząca rachunków oszczędnościowych, to czy bank posiada własną aplikację mobilną i czy umożliwia wiele opcji płatności bezgotówkowych.

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.