Numer IBAN – czym jest?

NUMER IBAN

Czym jest numer IBAN?

Numer IBAN jest międzynarodowym numerem rachunku bankowego. To unikalny i ustandaryzowany kod, który opisuje właściciela rachunku. Służy do zagranicznych przelewów środków finansowych. Dzięki niemu możemy wysyłać przelewy międzynarodowe, a także je otrzymywać.

International Bank Account Number (IBAN) powstał po to, aby uprosicić wymianę pieniędzy między osobami, które pochodzą z różnych krajów. Każde państwo ma swój własny, unikalny wzór Numeru Rachunku Bankowego i we wszystkich krajach różni się on ilością cyfr. Zatem więc by pieniądze mogły dotrzeć do właściciela, niezbędne stało się wprowadzenie jakiejś standaryzacji. Formatu IBAN aktualnie używa kilkadziesiąt krajów i terytoriów zależnych.

IBAN – do czego służy i kiedy będzie nam potrzebny?

Coraz więcej Polaków robi zakupy w sklepach zagranicznych. Raport PWC „Polacy na zakupach” podaje, że nachętniej korzystamy ze sklepów niemieckich, chińskich i holenderskich. Jak jednak zapłacić przelewem za rzeczy zakupione u zagranicznego sprzedawcy? Jego zwykły numer bankowy na nic nam się nie zda, a przy okazji narazilibyśmy się na koszty, ponieważ pieniądze wóciłyby na nasze konto, a prowizja zostałaby pobrana. Aby wysłać w ten sposób pieniądze, musielibyśmy znać jego IBAN.

Przydaje on się również, gdy mamy wielu partnerów biznesowych z różnych stron świata. Taki przepływ pieniędzy między kontrahentami również odbywa się dzięki temu numerowi. Nawet jeśli chcielibyśmy wspomóc finansowo rodzinę, która mieszka za granicą i która ma konto w zagranicznym banku – również skorzystamy z IBAN-u.

Nie jest to jednak nic strasznego ani skomplikowanego. Przed numer rachunku bankowego wystarczy właściwie dodać tylko przedrostek, który identyfiuje raj. Jednak zanim o tym więcej napiszemy, przyjrzyjmy się najpierw jak w ogóle skonsturowany jest polski Numer Rachunku Bankowego (NRB).

Jak zbudowany jest Podstawowy Numer Rachunku Bankowego?

Nasz polski numer konta zawsze składa się z 26 cyfr. Ma on taką konstrukcję:

KKAAAAAAAABBBBBBBBBBBBBBBB

Zapisywany jest ciągiem w systemach bankowych, jednak dla ułatwienia, stostuje się taki podział:

KK AAAA AAAA BBBB BBBB BBBB BBBB

  • KK (2 cyfry) – oznacza sumę kontrolną, która zostaje określona na podstawie reszty ciągu.
  • AAAAAAAA (8 cyfr) – to numer rozliczeniowy banku, każda placówka posiada własny unikalny numer, jest on np. inny w mBanku czy ING.
  • BBBBBBBBBBBBBBBB (16 cyfr) – to numer rachunku klienta

Numery polskich banków

Jak wspomnieliśmy AAAAAAAA to 8 cyfr, które identyfikują dany bank. Jednak 4 początkowe cyfry to dokładnie ID instytucji, a 4 pozostałe to ID oddziału. Także cały 8-cyfrowy numer może różnić się nawet wewnątrz tego samego banku, tylko 4 cyfry pozostaną takie same. Automatyzuje to przekazywanie przelewów i ułatwia cały ten proces, sprawiając, że staje się szybszy i prostszy.

Identyfikatory najpopularniejszych banków w Polsce:

2490 Alior Bank
1160 Bank Millennium
1240 Bank Pekao
2030 BGŻ BNP Paribas
1030 City Handlowy
1940 Credit Agricole Bank Polska
1910 Deutsche Bank Polska
1470 Eurobank
1950 Idea Bank
1050 ING Bank Śląski
1140 mBank
1010 Narodowy Bank Polski
1870 Nest Bank
1020 PKO BP
1750 Raiffeisen Bank

Numer IBAN

Jak zatem skonstruowany jest kod IBAN? Standard bankowy wszędzie jest taki sam. Do podstawowego NRB dodawany jest na początku przedrostek z kodem kraju. Wtedy automat od razu wie, gdzie kierować dany przelew pieniężny. W polskich numerach znajdzie się kod PL i cały numer finalnie będzie posiadał 28 znaków. Będzie wyglądało to tak:

 PL 87 1010 1397 0055 0022 2100 0000

Jak widać nie jest to trudne, ani zbytnio skomplikowane. Nie należy jednak brać danego przedrostka z głowy, bo choć może i jest to intuicyjne, nie zawsze może wyglądać, tak jak sobie wyobrażamy. W tym celu należy skorzystać z różnych wyszukiwarek internetowych. Tam znajdziemy dwuliterowe kody wszystkich krajów, które używają tej standaryzacji. Niżej wymienimy kilka krajów wraz z ich identyfikatorami.

Międzynarodowe numery IBAN

Nazwa bankuNumer identyfikacyjny
Arabia Saudyjska SA
Austria AT
BelgiaBE
BiałoruśBY
BułgariaBG
ChorwacjaHR
CzechyCZ
DaniaDK
EstoniaEE
FinlandiaFI
FrancjaFR
GrecjaGR
HiszpaniaES
HolandiaNL
IrlandiaIE
NiemcyDE
NorwegiaNO
PortugaliaPT
SzwajcariaCH
UkrainaUA
Wielka BrytaniaGB
WłochyIT

Długość numeru bankowego w każdym kraju jest inna, nie zmienia się jednak standard IBAN. Będzie on miał zawsze 2 litery.

Gdzie znajduje się numer IBAN?

Możesz sam stworzyć swój numer IBAN dodając po prostu „PL” przed swoim numerem konta. Jeśli jednak chcesz uzyskać potwiedzenie, że wszystko zrobileś dobrze, cały ten numer mozeżesz znaleźć także:

  • po zalogowaniu do swojej bankowości internetowej, w danych dotyczących twojego konta,
  • w aplikacji mobilnej, również w informacjach o twoim rachunku,
  • w umowie podpisanej z bankiem.

Czy można zweryfikować poprawność numeru IBAN?

Jeśli stworzyłeś swój IBAN sam i chciałbyś sprawdzić jego poprawność, oczywiście jest sposób by to zrobić. Możesz skorzystać albo z internetowych narzędzi, które korzystając z algorytmu weryfikują dany numer, albo sam go wyliczyć. Jest to bardzo proste.

  1. Weź swój numer rachunku i dołóż do niego przedrostek PL, otrzymasz wtedy tak wyglądający ciąg znaków i cyfr: PLKKAAAAAAAABBBBBBBBBBBBBBBB
  2. Przenieś „PL” wraz z dwoma cyframi kontrolnymi na sam koniec. Otrzymasz AAAAAAAABBBBBBBBBBBBBBBBPLKK
  3. Kolejna zasada odnosi się do tego, że każda litera w alfabecie posiada swój numer, i tak dla „A” będzie to 10, dla B 11, dla C 12, a dla Z 35. Jako że my mamy przedrostek „PL”, to przyporządowany do niego numer wyniesie 2521 (25 to P, a 21 to L): AAAAAAAABBBBBBBBBBBBBBBB2521KK
  4. Uzyskany ciąg cyfr całego rachunku podziel przez 97. Jeśli wyjdzie ci reszta 1, to znaczy, że twój IBAN jest poprawny.

Nie tylko IBAN. Czego jeszcze potrzebujesz do wykonania przelewu międzynarodowego?

Żeby cała transakcja przeszła pomyślnie, do wykonania przelewu zagranicznego będzie Ci potrzebny także:

  1. imię i nazwisko posiadacza rachunku,
  2. jego adres,
  3. SWIFT zwany też kodem BIC.

Będziesz musiał także wskazać tego, kto opłaci daną transakcję. Wyskoczą Ci trzy opcje, oznaczone kodami. Informują one, kto poniesie koszty:

  1. BEN – odbiorca,
  2. OUR – nadawca,
  3. SHA – odbiorca i nadawca.

Kod SWIFT (BIC) – co powinieneś o nim wiedzieć?

Kod SWIFT, nazywany też czasem BIC nie zawsze jest wymagany, jednak nieraz może zaistnieć potrzeba podania go. Służy do identyfikacji danej instytucji finansowej, do której mają trafić pieniądze. Ma za zadanie jeszcze bardziej uławić i usprawnić proces przesyłu pieniędzy. Każda placówka ma swój indywidulany kod SWIFT, który nigdzie, na całym świecie, nie jest taki sam.

Aktualne kody SWIFT polskich banków:

Nazwa bankuKod SWIFT
Alior BankALBPPLPW
Bank PocztowyPOCZPLP4
BNP ParibasPPABPLPK
Citi HandlowyCITIPLPX
Credit AgricoleAGRIPLPR
EurobankEBSAPLPW
Getin BankGBGCPLPK
Idea BankIEEAPLPA
ING Bank ŚląskiINGBPLPW
mBankBREXPLPWMBK
Nest BankNESBPLPW
Pekao SAPKOPPLPW
PKO Bank PolskiBPKOPLPW
Santander Bank PolskaWBKPPLPP

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.