PayPo – czyli jak odroczyć płatność na 30 dni

paypo czyli jak odroczyć płatność na 30 dni

PayPo – jak działają płatności odroczone?

Być może wiele razy złapałeś się na tym, że chciałbyś coś kupić, ale nie posiadałeś właśnie w tym momencie pieniędzy. A może marzyłeś o zakupach, ale obawiałeś się, że zapłacisz, a sprzedający nie wyśle ci towaru? Właśnie dla takich osób została stworzona innowacyjna usługa PayPo. Polega na tym, że kupujesz upatrzoną rzecz, ale za nią nie płacisz, robi to PayPo, a ty masz 30 dni na to, aby oddać im pieniądze.

Ten startup, którego hasłem jest „kup teraz, zapłać później” powstał w 2017 roku w Warszawie. Obecnie za pomocą tej metody płatności można zapłacić w ponad 5000 sklepów, a firma cały czas się rozwija. To innowacyjne rozwiązanie znalazło wielkie grono fanów i nic dziwnego. Istnieje wiele sytuacji, podczas których korzystanie z PayPo jest bezpieczniejsze i łatwiejsze. Każdego klienta chroni Gwarancja Ochrony Kupującego i w momencie, gdy zakupy do niego nie dotrą, nic nie straci, tylko będzie musiał przekazać takową informację PayPo i to oni będą domagać się zwrotu środków od sprzedającego. To samo w przypadku, gdy anulujesz zamówienie – normalnie na zwrot pieniędzy musiałbyś czekać 14 dni. W przypadku skorzystania z PayPo, żadna kwota nie zostanie Ci zabrana, bo to właśnie ta firma opłaca zamówienie.

Jak korzystać z PayPo?

Przede wszystkim, aby skorzystać z PayPo, musisz być pełnoletni, inaczej nie przejdziesz wstępnej weryfikacji. Jest to oczywiście zrozumiałe, ponieważ żadna firma nie zaufa osobie tak młodej – nie mają one zazwyczaj regularnych wpływów na konto, a często nawet kont bankowych, więc mogą nie być w stanie zapłacić za zamówione zakupy. Jeśli jednak skończyłeś 18 lat, używanie tej metody płatności jest bardzo proste.

 1. Wystarczy, że zrobisz zakupy w sklepie internetowym, który korzysta z PayPo. Być może nie będzie to od razu widoczne na stronie, a takową informacje znajdziesz dopiero po przejściu do płatności.
 2. Następnie wybierz, aby zapłacić metodą PayPo.
 3. Jeśli robisz pierwszy raz zakupy w ten sposób, zostaniesz poproszony o podanie swoich podstawowych danych: adresu e-mail, telefonu a także numeru PESEL. Jeśli to już Twój któryś raz, nie będziesz musiał nic wypełniać, a transakcję potwierdzisz po prostu SMS-em.
 4. Po pomyślnej weryfikacji, PayPo zapłaci za Ciebie. Gdy przyjdą Ci zamówione przedmioty możesz zdecydować, czy chciałbyś je zachować, czy może odesłać.
 5. Jeśli podejmiesz decyzję, że chcesz, aby kupiona rzecz została z Tobą – będziesz miał 30 dni na to, aby spłacić zobowiązanie.
jak korzystać z paypo?

Warto wiedzieć, że przy pierwszej weryfikacji jest ustalany Twój limit zakupowy. Będzie on zwiększany za każdym razem, gdy coś kupisz, a następnie oddasz PayPo pieniądze. Będziesz wtedy wiarygodniejszy w oczach firmy i tym samym, będziesz mógł korzystać z tej metody, przy coraz to droższych zakupach. Analogicznie – jeśli nie wywiążesz się, z któregoś zobowiązania, Twój limit może zostać zmniejszony, bądź następnym razem zostaniesz zweryfikowany negatywnie. Wtedy musi upłynąć 30 dni, byś znów mógł skorzystać z usługi.

Ile kosztuje korzystanie z PayPo?

Korzystanie z PayPo jest całkowicie darmowe. Nie płaci się nic za założenie konta, weryfikacje, ani za to, że Twoje zamówienie zostanie przez nich opłacone. Jedyne z czym musisz się liczyć, to fakt, że jeśli nie zapłaciasz w ciągu 30 dni, mogą zostać naliczone odsetki. Jednak jeśli wywiążesz się z płatności w ciągu 30 dni, nie martw się, żadna dodatkowa opłata nie zostanie Ci naliczona. PayPo również zapewnia, że dąży do tego, by klient nie zapomniał o płatnościach i gdy zbliża się termin spłacy, sukcesywnie wysyła Ci przypomnienia o spłacie zadłużenia.

PayPo – kiedy należy zapłacić za zakupy?

Na opłacenie zamówionych przedmiotów masz 30 dni. Jeśli wywiążesz się z tego terminu, nie zostaną Ci naliczone żadne dodatkowe opłaty. Co jednak w przypadku, gdy z różnych przyczyn nie będziesz w stanie zapłacić w ciągu tych 30 dni? Zostaną Ci po prostu naliczone odsetki, a gdy ich również nie zapłacisz, może to się skończyć nawet komornikiem. PayPo jednak nie wyklucza sytuacji, gdy z ważnych powodów klient nie będzie mógł dokonać przelewu. Możesz wtedy skontaktować się z Działem Monitoringu Płatności albo Biurem Obsługi Klienta i wspólnie wymyślicie rozwiązanie. Masz także możliwość rozbicia swojej płatności na raty, odraczając płatność na większą ilość czasu.

Raty – co warto wiedzieć?

Gdy wiesz, że nie będziesz w stanie zapłacić całej kwoty w ciągu przepisowych 30 dni, możesz rozłożyć kwotę na raty. Wystarczy, że wejdziesz na serwis PayPo i zalogujesz się do swojego konta. Następnie w panelu klienta wybierzesz zakładkę „Twoje zakupy”, a potem wejdziesz w realizowane transakcje. Jeśli kupowałeś w jakimkolwiek sklepie internetowym, kliknij na „Sprawdź plan ratalny”. Jeśli to było Allegro przejdź do „Przedłuż o 30 dni”. W przypadku wybrania drugiej opcji, pamiętaj o tym, że będziesz musiał od razu uiścić wskazaną przez system opłatę.

Twój plan ratalny rozpocznie się, gdy minie podstawowe 30 dni, w których powinieneś spłacić usługę. W 31. dniu będziesz już musiał uiścić pierwszy przelew, a następne w kolejnych 3 miesiącach.

Decydując się na spłatę ratalną, musisz brać pod uwagę również prowizję. W dniu 17 sierpnia 2021 roku, PayPo informowało, że takowa prowizja może wynieść od 0 do 15% transakcji. RRSO liczyłoby wtedy od 0 do 97,9%. Na ich stronie można znaleźć także przykład pokazujący, ile wyniosłaby maksymalna prowizja dla transakcji o wartości 100 zł, spłacana w 4 ratach. Jej koszt to 3,75 zł miesięcznie, czyli każda z 4 rat kosztowałaby 28,75 zł.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że każda wysokość prowizji będzie zależna od sklepu, w którym robiony jest zakup, od obowiązującej promocji, a także od zdolności kredytowej klienta. PayPo informuje, że dokładne wyliczenie jest przekazywane konsumentowi przed zawarciem transakcji.

Sklepy z płatnością PayPo – gdzie można płacić?

Ilość sklepów cały czas się wydłuża. Już teraz można płacić tą usługą w najpopularniejszych serwisach, takich jak na przykład:

 • Empik,
 • MediaExpert,
 • MediaMarkt,
 • Reserved,
 • X-kom,
 • 4F,
 • Mohito,
 • Morele,
 • TaniaKsiążka,
 • Homla,
 • House,
 • Cropp,
 • Renee.

Należy napomknąć tu o tym, że jeśli w danym sklepie nie znajdziesz do wyboru płatności za pomocą tej usługi, ale za to będzie możliwość zrobienia tego za pomocą Przelewy24, DotPay czy PayU to znaczy, że możesz również skorzystać z tej PayPo. Te strony współpracują z nimi i gdy podczas zakupów wybierzesz którąś z tych metod, to bezpośrednio na ich stronie będziesz mógł wybrać odroczoną płatność.

Czy usługa PayPo jest bezpieczna?

Jest to jak najbardziej bezpieczne rozwiązanie i nie musisz się bać o swoje środki płatnicze. Nikt nie będzie Cię prosił o podanie danych do karty, czy innych informacji wrażliwych. Jedyne, co firma będzie potrzebować, to Twój numer PESEL, ale wykorzystają go tylko do weryfikacji. Gdy nadejdzie moment na opłacenie zobowiązania, nikt nie pobierze automatycznie Twoich środków z karty. To Ty będziesz musiał wykonać przelew lub przesłać pieniądze BLIK-iem. PayPo po otrzymaniu pieniędzy nie będzie się o nic więcej upominać. Twoje konto w ich serwisie jednak pozostanie, w razie gdybyś chciał kiedyś coś jeszcze kupić za ich pomocą. Możesz jednak je usunąć kiedykolwiek zechcesz, czego nie polecamy. Gdy już raz opłaciłeś jakąś rzecz, zbudowała się Twoja pozytywna historia, co szkoda byłoby zaprzepaścić.

Kiedy i dlaczego warto korzystać z PayPo?

Warto skorzystać z tego sposobu płatności w sytuacji, gdy zamawiasz coś ze sklepu odzieżowego. Ciężko kupować ubrania przez internet, nie masz wtedy pewności, że dana rzecz będzie na Ciebie pasować. Dzięki PayPo możesz pozwolić sobie na zamówienie kilku fasonów czy rozmiarów i zapłacisz za zakupy dopiero, gdy już się zdecydujesz, że daną rzecz chcesz. Resztę odeślesz, zaznaczysz to w serwisie i na końcu zapłacisz tylko za to, co sobie zostawiłeś.

Usługa ta może Cię uratować w sytuacji, gdy nie masz akurat pieniędzy, a Twój ulubiony sklep organizuje wyprzedaż. Możesz pozwolić sobie na kupienie wymarzonych rzeczy i dokonać za nie płatności dopiero za 30 dni, lub rozłożyć płatność na raty.

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.