Gdzie założę konto, którego nie zajmie komornik? Konto bez komornika.

konto bez komornika

Konto bez komornika to najczęściej wyszukiwane hasło przez osoby, które mają problem z zadłużeniem i chcą zabezpieczyć posiadane środki przed windykacją. Czy istnieje konto, którego nie zajmie komornik? 

Według statystyk KRD średnie zadłużenie przypadającego na jednego konsumenta jest niemal trzykrotnie większe niż jego wynagrodzenie. Oznacza to, że statystyczny Polak musiałby pracować przez trzy miesiące i oddawać całą swoją pensję, aby wyjść z długów. Warto pamiętać o tym, że są to jedynie oficjalne dane zebrane z banków i firm pożyczkowych, które prowadzą rejestry. Wliczając do tego zestawienia parabanki i inne firmy oferujące chwilówki, sytuacja wyglądałaby znacznie gorzej. 

Konto bez komornika – czy to w ogóle możliwe?

Komornik zawsze odnajduje konto dłużnika i dokonuje jego blokady. Oczywiście do pewnej wysokości, gdyż prawo skonstruowane jest w ten sposób, że pewna część posiadanych środków jest wolna od zajęcia komorniczego. Czy możliwe jest jednak zabezpieczenie całości posiadanych funduszy? Czy można założyć takie konto, aby komornik nie miał do niego dostępu? No właśnie nie. Nie ma banku w Polsce, który oferowałby takie usługi. Niezależnie od tego czy jest to konto osobiste czy firmowe, w przypadku zadłużenia urzędnik państwowy ma do niego dostęp. 

Podpisując nową umowę o konto osobiste, niezależnie od tego czy jest to bank komercyjny czy też SKOK, musisz podać swoje dane. A legalnie działające instytucje bankowe muszą spełniać swoje obowiązki. Obliguje je do tego prawo bankowe, a dokładniej artykuł 105. Mówi on o tym, że muszą udostępniać dane swoich klientów urzędom skarbowym czy komornikom sądowym w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego czy innych niezbędnych czynności. 

Jak komornik ustala konto dłużnika?

Toczy się wobec Ciebie postępowanie, a Ty nie udzielasz komornikowi informacji o posiadanych rachunkach bankowych. Mimo to, Twoje konto zostaje zablokowane. Jak to możliwe? Komornik może wnioskować o udostępnienie informacji na temat dłużnika w systemie OGNIVO lub do Centralnej Informacji o Rachunkach Bankowych.

Czym jest system OGNIVO?

OGNIVO to system elektroniczny, który działa od 2016 roku. Umożliwia on szybką wymianę informacji dotyczących rachunków bankowych dłużnika pomiędzy bankami a organami uprawnionymi. Poza komornikiem dostęp do tych danych mają także pozostałe organy egzekucyjne, urzędy skarbowe, sąd, prokuratura, izba celna i ZUS.

system ognivo przekazuje informacje organom uprawnionym

Jakie banki należą do systemu OGNIVO?

Odpowiedź jest prosta: wszystkie banki komercyjne i spółdzielcze należą do systemu OGNIVO. Niezależnie od tego ile razy będziesz zmieniać konto czy zakładać nowe, wcześniej czy później komornik, który prowadzi sprawę otrzyma o tym informację. Jednak istnieje pewien sposób, całkowicie realny, na ochronę swoich środków finansowych.

Konto bankowe, którego nie zajmie komornik

Skoro w Polsce nie istnieje konto, którego komornik nie może zająć, to trzeba poszukać nieco dalej. Zagraniczne konta nie należą do systemu OGNIVO, co oznacza, że organ prowadzący sprawę nie dostanie o nim natychmiastowej informacji. W dzisiejszych czasach nie jest już potrzebny meldunek w kraju, w którym chcesz założyć konto. Co więcej, zrobisz to przez internet, a całość potrwa zaledwie kilka minut. 

Revolut – sposób na konto bez komornika?

Revolut to firma brytyjska, która posiada siedzibę na Litwie. Oznacza to, że firma nie jest objęta systemem OGNIVO. Środki na tym koncie są bezpieczne, o ile rachunek prowadzony jest w innej walucie i nie posiada polskiego numeru IBAN. Dlaczego? Wtedy jest to subkonto w banku zagranicznym, który nie należy do systemu OGNIVO. Jednak nie jest to całkowicie darmowe konto, dlatego warto przed jego założeniem sprawdzić cennik opłat. 

Twisto – kolejna alternatywa

Twisto to całkowicie wirtualny bank, co oznacza że nie figuruje w systemie OGNIVO. Konto w tym systemie jest więc wolne od zajęcia komorniczego. 

Karta prepaid – sposób na anonimowość?

Banki mają w swojej ofercie także karty prepaid, które mają służyć jako elektroniczny portfel. Choć najczęściej zamawiane są jako karty dla dzieci lub w ramach prezentów dla pracowników, to faktycznie może posłużyć także osobom zadłużonym. Karta prepaid jest całkowicie anonimowa. Oznacza to, że o ile doładowana zostanie z konta, które nie jest objęte windykacją, to będzie wolna od zajęcia komorniczego. 

Obecnie karty prepaid podlegają większej kontroli i można nimi płacić w sklepie czy dokonywać zakupów na portalach internetowych, jednak nie ze wszystkich można dokonać wypłaty w bankomacie. 

Konto socjalne – prawdziwe konto bez komornika

Świadczenia socjalne nie podlegają egzekucji komorniczej. Jednak komornik, który nie ma pełnego dostępu do Twojego konta i nie posiada informacji o tym, skąd pochodzą dane środki, może czasami popełnić błąd i zablokować środki wolne od zajęcia. Najczęściej sprawę tą da się wyjaśnić, jednak nie prędko. Oznacza to, że przez pewien czas nie będziesz mieć dostępu do swoich pieniędzy. Można jednak uniknąć takich przykrych niespodzianek. Sposobem na to jest założenie konta socjalnego, na które będą wpływały środki ze świadczeń. Takie konto jest wolne od zajęcia komorniczego, a do jego założenia konieczne jest przedstawienie dokumentów m.in. zaświadczenia o przyznaniu danego świadczenia. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Chroni Cię także kwota wolna od zajęcia komorniczego

Pamiętaj, że prawo stoi po Twojej stronie. Nawet jeśli posiadasz spore zadłużenie. Niezależnie od tego ile ono wynosi, komornik musi zostawić na Twoim koncie środki do przeżycia. Kwota wolna od zajęcia wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, co oznacza że obecnie jest to kwota w wysokości 2364 zł. 

Sprawdź jakie są limity zajęć komorniczych i co zrobić, kiedy komornik zajął wszystkie środki na koncie. 

Konto bez komornika – czy warto?

Może Ci się wydawać, że w dzisiejszych czasach każda Twoja transakcja jest śledzona, a finanse pod dużym nadzorem. Warto jednak spojrzeć na to z drugiej strony. Dzięki temu zyskujesz bezpieczeństwo. Twoje środki są lepiej chronione. Jednak osoby, które posiadają spore zadłużenie chcą uciec przed systemem i starają się znaleźć rozwiązanie, które zabezpieczy ich środki. Mogą wtedy skorzystać z alternatywy w postaci konta w zagranicznej instytucji poza bankowej i całkowicie legalnie korzystać z tego rozwiązania. Jednak nie jest to rozwiązanie na dłuższą metę. W żaden sposób nie przybliża to do rozwiązania problemu jakim jest spłata zadłużenia. 

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.