Karta przedpłacona – czym jest karta prepaid i jak z niej korzystać?

karta przedplacona

Co to jest karta przedpłacona?

Jest to rodzaj karty płatniczej, na którą wcześniej przelewa się środki. Działa tylko wtedy, gdy znajduje się na niej jakieś saldo. Jeśli je wykorzystamy, nie będziemy mogli dokonywać transakcji bezgotówkowych. Można ją jednak zasilać wiele razy i to w każdej chwili, a płacić nią możemy wszędzie i za wszystko. Istnieją także tak zwane karty podarunkowe i różnią się tym, że transakcje możemy przeprowadzać tylko w określonym miejscu. Korzystają z nich często duże firmy, które mają do sprzedania swoje usługi, na przykład Netflix, Sklep Google czy sklepy stacjonarne jak Empik i Rossman. Bony podarunkowe działają na takiej samej zasadzie – doładowuje się je określoną kwotą, jeśli ją wydamy, karta przestaje działać.

Jeszcze kilka lat temu prepaidy cieszyły się bardzo dużą popularnością. Wynikało to z faktu, że można było je zamówić bez żadnej umowy. Zapewniały więc anonimowość związaną z wydatkami. Przez to niektórzy wykorzystywali je do prania pieniędzy. W końcu zajęła się tym Komisja Nadzoru Finansowego i skróciła ten proceder. Od tamtego czasu banki są zobowiązane do sprawdzania tożsamości osobom, którym wydają katy. To sprawiło, że prawie całkowicie zniknęły z rynku.

Karta prepaid – użytkownik

Choć obecnie, gdy chcemy zamówić kartę prepaid, musimy podpisać umowę, a bank ma nasze dane, to taka karta nie zawsze jest spersonalizowana. Nie wszystkie instytucje finansowe wymagają, by imię i nazwisko właściciela znajdowały się na niej. Do prepaida zostaje założony rachunek techniczny, związany z tą konkretną kartą, a nie użytkownikiem. Jednocześnie oznacza to, że nie będziemy mogli wykonywać przelewów, założyć lokaty czy rozliczyć kredytu. Co ciekawe, nie musimy posiadać w ogóle konta w banku, by taką kartę zamówić. Wiąże ją odrębna umowa, która nie jest związana z naszym rachunkiem płatniczym. Karta może zostać również wydana na okaziciela, czyli właścicielem jest dowolna osoba, która akurat ją posiada i nią płaci. Może być przekazywana z rąk do rąk. Korzystać z karty może nawet osoba w wieku 13 lat, ale nie może ona złożyć wniosku o jej wydanie. Tak młody człowiek posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Możliwość jej zasilenia ma jednak każdy, nie tylko posiadacz, z poziomu bankowości internetowej czy mobilnej. Wystarczy, że zna numer rachunku karty. Można to także zrobić we wpłatomacie, jednak w tym przypadku użytkownik musi mieć fizyczną kartę przy sobie.

Jak działa karta przedpłacona?

Karta ta wygląda jak normalna karta debetowa, jest to plastik z własnym numerem, kodem CVV i datą ważności. Możemy nią dokonywać płatności stacjonarnie w sklepie, zbliżając do terminala, bądź w internecie – choć tu będziemy musieli wstukać cały jej numer, kod CVV itd., jak przy płatności normalną kartą. Możemy też wybrać nią pieniądze z bankomatu. Jednak należy zwrócić uwagę na to, że wypłata gotówki może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Ten rodzaj karty posiada bardzo dużą zaletę – nie jest widoczna w systemie OGNIVO. W związku z tym komornik, ani żadna inna instystucja, nie może zdjąć z niej pieniędzy. Z karty przedpłaconej korzysta wiele firm, na przykład po to, aby dać ją swoim pracownikom, by mogli nią płacić na imprezach firmowych, wyjazdach, bądź robiąc zakupy firmowe.

Na pewno ogromnym plusem takich kart jest fakt, że w przypadku kradzieży ginie nam określona kwota, a nie całe nasze oszczędności. W dodatku zawsze możemy od razu ją zastrzec, co nie jest możliwe, jeśli ktoś ukradłby nam gotówkę.

Rodzaje kart przedpłaconych

Możemy spotkać się z różnymi rodzajami kart prepaidowych. Najpopularniejszymi są te powiązane z danym kontem bankowym, zakładane wtedy, gdy jesteśmy już klientami placówki finansowej. Można także zamówić kartę, nie będąc klientem danej placówki, jako osobny instrument. Podpisujemy odrębną umowę, tylko dotyczącą karty. Istnieją również przedpłacone karty kredytowe, które działają podobnie do pożyczek online oraz karty walutowe przedpłacone. Służą one do transakcji wykonywanych w obcej walucie. Często wtedy jesteśmy zwolnieni z prowizji przy płatnościach zagranicznych. Na rynku obecne są także karty prezentowe. Zasilane są określoną kwotą, jednak wydać ją można w jednym sklepie (Empik, Świat Książki, Rossman, Netflix, Spotify).

Karta prepaid – gdzie kupić?

Taką kartę możemy jednak nabyć nie tylko w bankach, ale także u innych podmiotów oferujących usługi finansowe np. Revoult. W bankach, wydanie karty wiąże się z tym, że musimy zawrzeć umowę, jednak nie zawsze jest ona wymagana, jeśli zamawiamy ją w instytucjach, które nie są bankami.

Lista banków, które obecnie oferują karty z rodzaju przedpłaconych (najczęściej są to karty typu Mastercard):

  • ING Bank Śląski,
  • Bank Millennium,
  • PKO BP,
  • Bank BPS,
  • Citi Handlowy,
  • mBank,
  • Santander Bank Polska,
  • Spółdzielcza Grupa Bankowa.

Sprawdź oferty tych banków w naszym rankingu kont osobistych.

Karta prepaid – czy ma jeszcze sens?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, karty te były dużo bardziej popularniejsze kilka lat temu, gdy banki nie wymagały zawierania umowy, a klienci byli całkowicie anonimowi. Użytkownicy wykorzystywali to jednak w różnych, niekoniecznie moralnych celach. Po wprowadzeniu restrykcji przez Komisję Nadzoru Finansowego, zainteresowanie kartami spadło. Pytaniem więc jest: czy mają one jeszcze sens? Uważamy, że tak i bywają przydatne w wielu sytuacjach. Firmy wciąż często je wykorzystują, aby pracownicy korzystali z określonego wcześniej budżetu. Bardzo dobrym pomysłem jest danie swojemu dziecku karty z wpłaconymi na nią środkami, gdy na przykład jedzie na kolonię czy wycieczkę. Jest to zastępstwo gotówki, dużo wygodniejsze i bezpieczniejsze. Jeśli ktoś ma problem z oszczędzaniem, taka karta również może mu się przydać. Można przelać na nią określony budżet, z którego będzie się korzystać – jeśli zostanie wyzerowany, nie będzie można robić więcej zakupów.

Dodaj komentarz

Ocena

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.